اهل سنت

پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت

امروز جمعه، 3 اسفند 1397| 17 جمادي الثاني 1440

چهل سال افتخار

 


رستگاری در درستی و راستی است

تاریخ انتشار: 1397/7/21
کد خبر: 56700
Print
Rss Services


امام جمعه اهل سنت سیراف؛
رستگاری در درستی و راستی است
شیخ حسین افروز گفت: صداقت و راست‌گویی از برجسته‌ترین صفات و بزرگ‌ترین فضایل اخلاقی است و پیامبران الهی در دعوت مردم به‌سوی خدا، بر راست‌گویی و اعمال صادقانه و پسندیده تأکید می‌کردند.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت به نقل از رابط خبری دفترنمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر، شیخ حسین افروز، در خطبه‌های نماز جمعه این هفته صداقت و راست‌گویی را موردبحث قرار داد و گفت: چهار چیز است که به هرکس بخشیده شده باشد به تحقیق دنیا و آخرت به او بخشیده می‌شود؛ اول راست‌گویی، دوم ادای امانت، سوم نگهداری شکم از حرام و لقمه مشتبه و چهارم خوش‌اخلاقی و مردم‌داری است که پاداش اخروی آن در قرآن ذکر شده و می‌فرماید: «يَوْمُ يَنْفَعُ الصَّادِقِينَ صِدْقُهُمْ  لَهُمْ جَنَّاتٌ تَجْرِي مِنْ تَحْتِهَا الْأَنْهَارُ».
وی با تصریح بر صداقت و درستی در معاملات گفت: سعی کنیم در معاملات از دروغ دوری کنیم؛ صداقت و راست‌گویی از برجسته‌ترین صفات و بزرگ‌ترین فضایل اخلاقی است و پیامبران الهی در دعوت مردم به‌سوی خدا، بر راست‌گویی و اعمال صادقانه و پسندیده  تأکید می‌کردند.
وی بابیان اینکه رضای حق‌تعالی در صداقت و درستی است متذکر شد: خداوند در سوره طاها می‌فرماید: از این آدم پیمان گرفته بودیم اما فراموش کرد و عزم استواری برای او نیافتیم: «وَ لَقَدْ عَهِدْنَا إِلَى‌ آدَمَ‌ مِنْ‌ قَبْلُ‌ فَنَسِيَ‌ وَ لَمْ‌ نَجِدْ لَهُ‌ عَزْماً».
خطیب جمعه با اشاره به آیاتی دیگر از قرآن عنوان کرد: «وَ الْوَزْنُ يَوْمَئِذٍ الْحَقُّ فَمَنْ ثَقُلَتْ مَوازِينُهُ فَأُولئِكَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ» در روز قیامت میزان سنجش عمل بر اساس حق است، پس هرکس که کفه اعمالش سنگین باشد، ایشان رستگارانند.
وی با اشاره به اینکه در روایات نیز با تعابیر گوناگونی بر راست‌گویی تأکید و سفارش شده و از اصول ایمان و دین‌داری محسوب می‌شود، اظهار کرد: حضرت علی علیه‌السلام می‌فرماید: نسبت راستی در دین نسبت سر به بدن است.
شیخ حسین افروز صداقت را از محکم‌ترین پایه‌های ایمان دانست و گفت: صداقت و راست‌گویی در کردار و گفتار باعث تقویت و فزونی دین و ایمان می‌گردد.
وی در پایان سخنان صدق و امانت‌داری را دو رکن مهم اخلاق و نشان‌دهنده دین و ایمان هر انسانی عنوان کرد و گفت: هر جا ایمان هست این دو خصلت هم هست و در مقابل، با نبود این خصلت‌ها ایمان واقعی در وجود انسان نخواهد بود.

 

-(0 Body) 
نظر کاربران
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
 
تصویر امنیتی
Captcha ImageChange Image
متن خود را اینجا وارد کنید

آدرس:تهران خيابان جمهوري اسلامي خيابان رازي نرسيده به خيابان نوفل لوشاتو نبش کوچه ياسمن---تلفن:63497112---فکس:63497498 ---سامانه پيامک:30005209

© Copyright dmsonnat.ir. All Rights Reserved.