اهل سنت

پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت

امروز جمعه، 3 اسفند 1397| 17 جمادي الثاني 1440

چهل سال افتخار

 


مهمترين شرط در قبولي اعمال نيت خالص و اخلاص در عمل است

تاریخ انتشار: 1397/7/21
کد خبر: 56708
Print
Rss Services


امام جمعه اهل سنت سميع آباد:
مهمترين شرط در قبولي اعمال نيت خالص و اخلاص در عمل است
مولوی سيد احمد عبداللهی گفت: اگر عملي از روي اخلاص نباشد ضرر آن بيش از نفع آن است حتي اگر مسجد باشد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت به نقل از روابط عمومي دفتر نمايندگي ولي فقيه در امور اهل سنت خراسان، مولوي سيد احمد عبداللهي در مراسم این هفته نماز جمعه اسدیه، شرط اصلی و مهم در مقبوليت اعمال را اخلاص و نيت خالص دانست و ضمن اشاره به واقعه تخريب مسجد ضرار در زمان پيامبر(ص) اظهار داشت: دستور ویران کردن و سوزاندن مسجد ضرار از جانب خدا به دلیل عدم نیت صحیح و درست در ساخت آن بود هر چند در ظاهر، ساخت مسجد کاری پسندیده است، بنابراین در اعمال باید اخلاص مدنظر باشد.

امام جمعه اسدیه افزود: امام بخاری در کتاب صحیح بخاری اولین حدیث را پیرامون نیت در اعمال آورده است "إِنَّمَا الْأَعْمَالُ بِالنِّيَّاتِ، وَإِنَّمَا لِكُلِّ امْرِئٍ مَا نَوَى" تا مسلمانان به اهمیت نیت درست پی ببرند و همه افراد نیات خود را رضای خدا در تمام مراحل قرار دهند.

مولوی عبداللهی با بیان حدیثی از پیامبر تصریح کرد: من بیشترین ترس و خوفی که از امتم دارم از شرک اصغر است، سوال شد شرک اصغر چیست؟ فرمودند: شرك اصغر ریا است، یعنی انگیزه عمل در دلش خدا نیست بلکه مردم و دیگران اند.

وی افزود: بر انسان ها لازم است در هر کاری که انجام می دهند اولا آن را به نحو صحیح انجام دهند چرا که خدا دوست دارد که عملی که بنده انجام می دهد به طور کامل باشد و اعمال خالصی که شائبه غیر در آن نباشد می پذیرد.

امام جمعه اسدیه بیان داشت: شخصی از پیامبر(ص) سوال کرد که من کار خیر انجام می دهم ولی دوست دارم مردم هم مرا خیر خطاب کنند و تعریف کنند، قبل از جواب پیامبر، آیه نازل شد و خدا جواب داد  فَمَن كَانَ يَرْجُو لِقَاء رَبِّهِ فَلْيَعْمَلْ عَمَلاً صَالِحاً وَلَا يُشْرِكْ بِعِبَادَةِ رَبِّهِ أَحَداً  کسی که خشنودی خدا و ملاقاتش را می خواهد پس عمل صالح انجام دهد اما در عبادت پروردگار دیگری را شریک نکند.

وي افزود: شخص دیگري از پيامبر(ص) سوال کرد که من کار خیر انجام می دهم و آن را پنهان می کنم اما بعدا که مردم می فهمند و آشکار می شود من هم خوشحال می شوم، پیامبر فرمودند: برای تو هم اجر پنهان کردن است و هم اجر علنی شدن است زیرا باعث می شود که مردم تشویق شوند.

مولوی عبداللهی ادامه داد: در یک روایت پیامبر انسان ها را به چهار دسته تقسیم نمود. دسته اول کسی که خدا به او هم علم و هم مال داده است و او مال خود را در راه خدا استفاده می کند و دانایی اش را در مال خود عملی می کند که فرمودند : این بهترین درجه است.

وي ادامه داد: دسته دوم کسی است که خدا به او علم داده و مال نداده است و او با نیت صادق در این فکر است که اگر من هم مال داشتم در راه خدا خرج می کردم ، خدا ثواب فرد اول را به او عطا می کند.

وی افزود: دسته سوم کسی است که خدا به او مال داده و علم نداده است و او مال را در عیش و نوش و خواسته های نفسانی صرف می کند، و پيامبر فرمودند این بدترین درجه است و دسته چهارم کسی است که خدا نه علم به او داده و نه مال و او می گوید اگر خدا به من مالی داد از کسی که مالش را در راه غیر مشروع خرج کرده من بیشتر صرف می کردم که گناهی به فرد سومی می رسد برای چنین فردی هم نوشته می شود.

 

-(0 Body) 
نظر کاربران
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
 
تصویر امنیتی
Captcha ImageChange Image
متن خود را اینجا وارد کنید

آدرس:تهران خيابان جمهوري اسلامي خيابان رازي نرسيده به خيابان نوفل لوشاتو نبش کوچه ياسمن---تلفن:63497112---فکس:63497498 ---سامانه پيامک:30005209

© Copyright dmsonnat.ir. All Rights Reserved.