اهل سنت

پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت

امروز جمعه، 3 اسفند 1397| 17 جمادي الثاني 1440

چهل سال افتخار

 


اسلام دین فطری و قانون سازگار با سرشت انسان است

تاریخ انتشار: 1397/7/22
کد خبر: 56729
Print
Rss Services


امام جمعه اهل سنت گناوه؛
اسلام دین فطری و قانون سازگار با سرشت انسان است
شیخ محمد فاروقی: متأسفانه به بهانه اقدامات خشونت‌آمیز، در جوامع کفر حقانیت اسلام نه‌تنها در توده غیرمسلمانان بلکه در میان توده‌های مسلمان به چالش کشیده‌ شده است.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت به نقل از رابط خبری دفترنمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر، شیخ محمد فاروقی، امام‌جمعه اهل سنت گناوه در خطبه‌های نماز جمعه این هفته با اشاره به نفی خشونت و افراط‌گرایی در اسلام اظهار کرد: خشونت دارای سابقه‌ای دیرینه بوده و تاریخ فرزندان آدم با خشونت آغاز شد؛ اما از همان ابتدا آموزه‌های دینی با قتل و خشونت مخالفت کرد و آن را خسران آور و ستمگرانه خواند.
وی افزود: در طول تاریخ خشم و غضب مبغوض پیغمبران بوده و اتفاقاً قربانی اصلی خشونت و ترور پیغمبران بودند؛ لذا پیروان اسلام باید از آن اجتناب و دوری کنند.
وی تصریح کرد: متأسفانه موضوع دردآور این است که به بهانه اقدامات خشونت‌آمیز، اسلام در جوامع کفر مورد طعن و تنفر قرارگرفته و بد خواهان اسلام و مسلمین آنچه در نهان پرکینه خود مستور کرده‌اند آشکارا ابراز می‌کنند و بدین‌وسیله به‌زعم خود ضربات کوبنده‌ای به اسلام وارد کرده‌اند و حقانیت اسلام را نه‌تنها در توده غیرمسلمانان بلکه در میان توده‌های مسلمان به چالش کشیده‌اند و شک و تردید درباره مهرورزی و صلح‌جویی اسلام به وجود آورده‌اند.
خطیب جمعه یادآور شد: غافل از اینکه اسلام دین فطری انسان‌ها و قانون سازگار با سرشت آدمی می‌باشد؛ اسلام نور خود را به مرکز قلب انسان‌ها می‌رساند و در طول تاریخ همین‌گونه بوده است. خیلی از مخالفان اسلام در اوج مخالفت پس از رسیدن نور اسلام به درون آن‌ها مسلمان شدند و مبلغ اسلام گردیدند.
وی اظهار کرد: موضوع خشونت هنگامی معضل آفرین می‌شود که برخی گروه‌های اسلامی با صراحت مسئولیت عملیات انتحاری را به عهده می‌گیرند و مدعی هستند که با این‌گونه رفتارهای قهرآمیز در دفاع از اسلام و اراضی ممالک اسلامی مفید و مؤثرند و در این میان می‌خواهند توجیهات قابل قبولی برای این رفتار خود بتراشند.
شیخ محمد فاروقی بابیان اینکه این رفتارها را نمی‌توان از متون اسلامی استنباط کرد، گفت: استعمار گران نقش مهمی در سازمان‌دهی و برجسته کردن خشونت ایفا می‌کنند و یک اسم اسلامی هم برای آن‌ها می‌تراشند و به مرحله اجرا درمی‌آورند.
وی یادآور شد: مهم این است که خشونت‌گرایی و خشونت‌گرایان که اندیشه‌های افراطی را با خود دارند نتوانسته نماینده واقعی و تفسیرگر آموزه‌های دینی و اسلامی باشند.
وی بابیان اینکه خشونت در تضاد آشکار با آموزه‌های قرآنی و سنت است افزود: هنگامی‌که به قرآن مراجعه می‌کنیم می‌بینیم که ریشه‌های اسلام از اخلاص و صلح و آشتی امن‌وامان و تسلیم و فرمان‌برداری شکل‌گرفته است. واژه اسلام صلح و آشتی را رسانده و مسالمت زیستی را تداعی می‌کند: «یا ایها الذین امنوا ادخلوا فی السلم کافة». ای کسانیکه ایمان آورده‌اید همگی اسلام را کامل پذیرا شوید و به آیین صلح و آشتی درآیید.
خطیب جمعه با اشاره به اینکه خداوند اسلام را دین صلح و آشتی معرفی می‌کند اضافه کرد: پیامبر اسلام هم در فتح مکه از در صلح و آشتی درآمد و حتی دشمنان خودش و اسلام و مسلمین را مورد بخشش قرار دادند: «ومن احسن دینا ممن اسلم وجهه لله و هو محسن». آیین چه کسی بهتر از آیین آن کسی است که خالصانه خود را تسلیم خدا کند درحالی‌که نیکوکار است.
فاروقی در پایان سخنان گفت: اسلام به‌اندازه‌ای به صلح و آشتی و زندگی مسالمت‌آمیز اهمیت داده است که هیچ مذهب و مکتب اجتماعی تا این حد به آن اهمیت نداده است و آغاز و پایان هر دیداری جمله زیبا و دل‌نشینی دارد: «السلام علیکم و رحمة الله و برکاته» یعنی در حضور و عدم حضور من با شما هیچ‌گونه گزندی به شما نمی‌رسد و شما در امنیت کامل و رحمت خداوند متعال قرار دارید.

 

-(0 Body) 
نظر کاربران
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
 
تصویر امنیتی
Captcha ImageChange Image
متن خود را اینجا وارد کنید

آدرس:تهران خيابان جمهوري اسلامي خيابان رازي نرسيده به خيابان نوفل لوشاتو نبش کوچه ياسمن---تلفن:63497112---فکس:63497498 ---سامانه پيامک:30005209

© Copyright dmsonnat.ir. All Rights Reserved.