اهل سنت

پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت

امروز جمعه، 3 اسفند 1397| 17 جمادي الثاني 1440

چهل سال افتخار

 


فقر و دارايى برای آزمایش و امتحان است

تاریخ انتشار: 1397/7/22
کد خبر: 56730
Print
Rss Services


امام جمعه اهل سنت خارگ؛
فقر و دارايى برای آزمایش و امتحان است
شیخ احمدرضا کنعانی گفت: وقتی انسان با قلب خویش، قدر نعمات الهی را فهمید و به زبان آن را اظهار کرد و شکر خداوند را به‌جای آورد، در عمل نیز با اعضا و جوارح، با دوری از گناه و عصیان حق شکرگزاری را ادا می‌کند.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت به نقل از رابط خبری دفترنمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر، شیخ احمدرضا کنعانی، امام‌جمعه اهل سنت جزیره خارگ در خطبه‌های نماز جمعه این هفته با اظهار اینکه نشانه‌های ایمان به خدا  با سپاس و شکرگزاری و ناسپاسی شناخته می‌شود؛ به آیاتی را در این خصوص اشاره کرد و گفت: «فَأَمَّا الْإِنسَانُ إِذَا مَا ابْتَلَاهُ رَبُّهُ فَأَكْرَمَهُ وَنَعَّمَهُ فَيَقُولُ رَبِّي أَكْرَمَنِ» اما انسان کم‌ظرفیت و ضعیف و بی‌صبر چون خدا او را برای آزمایش و امتحان کرامت و نعمتی بخشد در آن حال مغرور ناز و نعمت شود و گوید: خدا مرا عزیز و گرامی داشت. یعنی چنین فردی، جاه و مقام و ثروت و نعمت را نشانه عزّت و کرامت ذاتی خود در نزد پروردگار می‌شمارد و خویشتن را درخور چنین تفضّلی می‌داند.

وی با اشاره بر اینکه دريافت‌هاى انسان بر اساس لطف اوست نه استحقاق ما، خطاب به نمازگزاران گفت: گرفتار غرور و عجب نشده و از آزمايش غفلت نكنيد. نه فقر نشانه اهانت است و نه دارايى نشانه كرامت؛ بلكه هر دو وسيله آزمايش است: «وَأَمَّا إِذَا مَا ابْتَلَاهُ فَقَدَرَ عَلَيْهِ رِزْقَهُ فَيَقُولُ رَبِّي أَهَانَنِ» چون او را باز برای آزمودن تنگ روزی کند  دل‌تنگ و غمین شود و گوید: خدا مرا خوار گردانید.

خطیب جمعه با عنوان روایتی از رسول گرامی اسلام (ص) گفت: «عَجَباً لأمْرِ الْمُؤْمِنِ إِنَّ أَمْرَهُ كُلَّهُ لَهُ خَيْرٌ، وَلَيْسَ ذَلِكَ لأِحَدٍ إِلاَّ للْمُؤْمِن: إِنْ أَصَابَتْهُ سَرَّاءُ شَكَرَ فَكَانَ خَيْراً لَهُ» ازجمله صفات مؤمن این است که چون خوشی به او رو می‌کند شکر می‌گذارد و چون سختی به او برسد صبر پیشه می‌سازد.

کنعانی یادآور شد: انسان باید همواره با زبان خویش شکرگزار نعمات و موهبت‌های بی‌کران پروردگار لایزال باشد این شکر، شکر زبانی است قلب انسان نیز می‌بایست همره با  باور و یقین شکرگزار بوده واژ یاد خداوند متعال غافل نباشد.

وی افزود:  وقتی انسان با قلب خویش، قدر نعمات الهی را فهمید و به زبان آن را اظهار کرد و شکر خداوند را به‌جای آورد، در عمل نیز با اعضا و جوارح، با دوری از گناه و عصیان، حق شکرگزاری را ادا  می‌کند.

 

-(0 Body) 
نظر کاربران
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
 
تصویر امنیتی
Captcha ImageChange Image
متن خود را اینجا وارد کنید

آدرس:تهران خيابان جمهوري اسلامي خيابان رازي نرسيده به خيابان نوفل لوشاتو نبش کوچه ياسمن---تلفن:63497112---فکس:63497498 ---سامانه پيامک:30005209

© Copyright dmsonnat.ir. All Rights Reserved.