اهل سنت

پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت

امروز جمعه، 2 فروردين 1398| 16 رجب 1440

خبر ويژه

 


عالمانی که بیشتر در مظان اتهام دشمنان دین هستند به پیامبر اسلام نزدیکترند/تا جان در بدن دارم از اسلام و حقوق مردم دفاع خواهم کرد

تاریخ انتشار: 1397/8/5-13:35
کد خبر: 57024
Print
Rss Services


عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت و امام جمعه پاوه:
عالمانی که بیشتر در مظان اتهام دشمنان دین هستند به پیامبر اسلام نزدیکترند/تا جان در بدن دارم از اسلام و حقوق مردم دفاع خواهم کرد
نماز جمعه مورخه 97/08/04 به امامت حاج ماموستا دکتر قادری و حضور پرشور مسلمانان نمازگزار در مسجد جامع شهر پاوه، اقامه شد. در نماز جمعه این هفته خطیب جمعه پاوه خطبه‌ها را به موضوعات «۱-تفسیر آیۀ ۲۴ سوره انفال ۲- غربت دین از کلام پیامبر خاتم (ص) ۳- حواشی بوجود آمده بدنبال خطبه های هفته قبل در خصوص "جشن انار" اختصاص داد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه پاوه، حاج ماموستا دکتر ملا قادر قادری در خطبه‌های مورخه (4/ آبانماه/97) که با حضور مردم مؤمن و نمازگزار پاوه برگزار شد، در مقدمۀ سخنان انسان را موجودی قابل احترام در نزد خداوند متعال دانست و گفت: انسان موجودی متفاوت از سایر مخلوقات خداوند است؛ زبان، گوش، فهم و چشم دارد و و ضمن کسب علم، دارای منطق است و بردریا و آسمان و زمین تسلط دارد؛ بدیهی­ است موجودی با این همه قوت وتوان در نزد پروردگار مورد احترام و تکریم است.

عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت و امام جمعه پاوه سپس به دو بعد مادی و معنوی انسان اشاره کرد و گفت: در بعد مادی و حیوانی ما انسانها می خوریم، می خوابیم، لباس می پوشیم و با خوشی دلخوش و با ناراحتی غمگین می شویم و اگر فقط در این محدوده بمانیم و از خداپرستی سهمی نداشته باشیم قطعا بعد از مرگ با سایر حیوانات تفاوت نخواهیم داشت.

وی افزود: خداوند بزرگ پیامبران را فرستاده تا بعد معنوی را به انسان القا و منتقل و این بعد را به بعد حیوانی متصل نمایند. زیرا انسان فقط برای خوردن و خوابیدن و گشت و گذار خلق نشده است.

امام‌جمعه پاوه در ادامه به آیۀ 24 سورۀ مبارکۀ انفال «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اسْتَجِیبُوا لِلَّهِ وَلِلرَّسُولِ إِذَا دَعَاکُمْ لِمَا یُحْیِیکُمْ ...» اشاره کردند و گفتند: خداوند بزرگ در این آیه به امت پیامبر اسلام می فرماید: ای اهل ایمان و ای کسانی که مدعی خداپرستی هستید، به دعوت خداوند و پیامبر جواب دهید. اگر شما را به حیات معنوی دعوت کردند، آن را قبول کنید و الا اگر شما اهل خداپرستی و توحید و عبادت و ذکر و جماعت و صدقه و احسان نباشید با حیوانات تفاوتی نخواهید داشت.

وی سپس حدیثی از پیامبر اسلام نقل کرد و گفت: پیامبر اسلام (ص) می فرمایند: «مَثَلُ الْقَلْبِ مَثَلُ الرِّيشَةِ تُقَلِّبُهَا الرِّيَاحُ بِفَلاةٍ» انسان همانند برگ درختان است که در فلاتی صحرایی قرار گرفته که باد آن را به هر طرف که بخواهد می برد.

عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت و امام جمعه پاوه افزود: پیامبران همواره زحمات زیادی متحمل شده اند ولی با وجود آن همه زحمت و اخلاص اکثراً با استقبال اکثر مردم روبرو نبوده اند. به همین خاطر خداوند می فرماید: «وَقَلِیلٌ مِنْ عِبَادِیَ الشَّكُورُ» از مخلوقات من تعداد کمی شاکر و دنباله رو پیامبران بودند.

ماموستا دکتر قادری در ادامه شعر یکی از شاعران عرب را قرائت کرد و گفت: شاعر عرب می گوید:

 

اذاالمرءُ لم یلبس ثیاباً من التقی... تَقَلَّبَ عریاناً و لو کان کاسیا

و خیر لباس المرء طاعةُ ربه ... و لا خیر فی من کان لله عاصیاً                            

 

اگر انسان لباس تقوی را به خاطر دین و معنویت به تن نکند، هر چند در ظاهر پوشیده باشد اما در نزد پروردگار بی ارزش و عاری از معنویت است زیرا بهترین لباس در نزد پروردگار لباس تقواست. کسانی که با خدا نبوده اند در جامعه منشأ خیر نیستند

خطیب جمعه پاوه سپس آیۀ 54 سورۀ مبارکۀ ذاریات «فَتَوَلَّ عَنْهُمْ فَمَا أَنْتَ بِمَلُومٍ» را از دیدگاه مفسرین اسلامی مورد بحث قرارداد و گفت: پیامبر بزرگوار ما با وجود آن همه زحمت بعضی اوقات از مخالفان ناراحت می شدند؛ روزی این آیه نازل شد و خداوند فرمود: از این مردم دوری کن، کسی تورا سرزنش نمی کند. اصحاب با شنیدن این خبر بسیار ناراحت شدند و گفتند: اگر پیامبر از این وظیفه دست بکشند چه کسی ما را ارشاد و راهنمایی فرماید.

وی افزود: حضرت علی نیز می فرماید: با نزول آیۀ 54 سورۀ ذاریات «لم یبق» چندی نگذشت آیۀ بعدی «وَذَکِّرْ فَإِنَّ الذِّکْرَى تَنْفَعُ الْمُؤْمِنِینَ» نازل شد و خداوند خطاب به پیامبر اسلام فرمود: درست است جمعی تو را ناراحت کرده اند اما تو از تبلیغ و ابلاغ و ارشاد نباید کوتاه بیایی زیرا تذکر و موعظه قطعا بی تاثیر نخواهد بود.

وی ادامه داد: وقتی این آیه نازل شد تمام اصحاب با دلخوشی به نزد پیامبر اسلام (ص) آمده و سپاس خداوند را به جای آوردند و گفتند نگران بودیم که خداوند از ما ناراحت شود

عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت و امام جمعه پاوه تصریح کرد: بعد از 1400 سال علما و عرفا و رهبران دینی، این دین را حفظ کرده و محراب ها تعطیل نشده و به یاری حق این مسیر تعطیل نخواهد شد.

ماموستا دکتر قادری در خطبه دوم خود به حدیثی از پیامبر اسلام (ص) اشاره کرد و گفت: پیامبر اسلام می فرمایند: «بَدَأَ الإسْلامُ غَرِيبًا ثُمَّ يَعُودُ غَرِيبًا كَمَا بَدَأَ فَطُوبَى للغُرَبَاءِ" قيلَ: يَا رَسُولَ اللَّهِ وَمَنِ الْغُرَبَاءُ؟ قَالَ: الَّذِينَ يُصْلِحُونَ إِذَا فَسَدَ النَّاسُ» اسلام از ابتدا غریب بود و در آینده هم دوباره غریب خواهد شد پس خوشا بحال غریبان؛ سئوال کردند یا رسول الله غرباء چه کسانی هستند؟ فرمودند: کسانی هستند در برهه زمانی که جامعه دچار فساد می شود دست از دین خدا نمی کشند و بر عقیدۀ خود استوار می مانند و در لحظه ای که سنت های پیامبر اسلام در حال ازبین رفتن است آنها را احیا و بر عقیدۀ خود مقاومت می کنند.

خطیب جمعه پاوه در بخش دیگری از سخنانشان به حواشی به وجود آمده به دنبال خطبه های نماز جمعه هفته قبل پاوه اشاره و با بیان اینکه در طول تاریخ اسلام نیروی مخالف دین همواره به محراب و پیامبر اسلام و علما حمله کرده اند؛ گفتند: علمای دین باید بدانند، عالمانی که بیشتر در مظان اتهام دشمنان دین هستند، به پیامبر اسلام نزدیکترند.

وی با اشاره به اینکه به فرمودۀ قرآن کریم، امر به معروف و نهی از منکر کردن و دعوت به بعد معنوی سخت است، افزود: هر کدام از علماء و روحانیون که سکوت می کنند و حرفی نمی زنند؛ مورد لعن و طعن قرار نمی گیرند؛ بنده نیز اگر خطبه نخوانم و موعظه نکنم نه مسئولین، نه مردم و نه مخالفین کاری به من ندارند؛ اما من در مقابل این همه هجمه ناراحت نیستم و ادای تکلیف می کنم.

حاج ماموستا دکتر قادری در ادامه گفت: جمعه گذشته در این محراب مطلب دوستانه ای عرض کردم و گفتم پارسال به نام جشن انارانه کارهایی انجام شد که شرع آنها را نمی پسندید؛ اگر قرار است امسال در اورامانات و بخصوص شهرستان پاوه جشن برگزار کنید سعی کنید مثل سال گذشته نباشد و مسئولانی که می خواهند با این برنامه ها مردم را راضی و سرگرم کنند، خودشان این برنامه ها را مدیریت نمایند تا شاهد برنامه های خلاف شئون اسلامی نباشیم.

وی افزود: متعاقب این سخنان و از روز شنبه تاکنون از طرف جمعی در فضاهای مجازی نسبت به بنده، جمعه و روحانیون اهانت های زیادی روا داشته شد و حتی پا را فراتر نهاده و در مقابل مقاله ای در مورد حجاب که در رسانه ها شهرستان منتشر و در آن به وضع حجاب در پاوه اعتراض شده بود حمله بی ادبانه کردند و گفتند: حجاب یک پوشش قرون وسطایی است غافل از اینکه امر حجاب نص صریح قرآن کریم است.

امام‌جمعۀ پاوه به موضعگیری احزاب مخالف نیز اشاره کردند و گفتند: در طول این هفته حزب دمکرات 3 بار بر علیه من بیانیه صادر کرده است؛ البته شکی ندارم همین که حزب دموکرات مخالف مطالب بنده است، دلیل بر این است که مطالب بنده حق بوده است.

وی با بیان اینکه هر برنامه ای با حفظ شئون اسلامی باشد مبارک است افزود: ٖآنچه من گفته ام و امروز هم تکرار می کنم رعایت ادب اسلامی است؛ چون بنده مکلف هستم از دین مردم دفاع کنم.

ماموستا دکتر قادری در ادامه به جشنواره انار در حلبچه کردستان عراق اشاره کرد و گفت: دیشب جشنواره انار حلبچه را دیدم و خوشحال شدم. آنها بازار عمده ای را فراهم کرده و انار زیادی آورده بودند و در حالیکه خیلی شلوغ بود، مردم هم مؤدبانه می آمدند و انار می خریدند.

وی با انتقاد از عملکرد برخی ادارات از جمله گردشگری، افزود: اگر مسئولان اداراتی همچون گردشگری، دلسوز مردم اورامانات هستند باید از یک ماه پیش برنامه ریزی و 100 چادر در ابتدا و یا انتهای پاوه علم می کردند تا روستائیان پاوه انار و سایر محصولات خود را در معرض دید قرار داده و به فروش می رساندند؛ که اگر اینچنین می کردند قطعاً قبل از هرکسی من از آنان تشکر می کردم؛ نه اینکه در روز جمعه که روز عبادت است در روستاها جشن هایی به صورت ابتذال برپا کنند و آن را رشد اقتصادی و گردشگری بدانند.!

امام جمعه پاوه برخوردهای دوگانه مسئولان برای رونق گردشگری را نیز یادآور شد و افزود: اگر مسئولان ما واقعاً می خواهند گردشگری را در اورامانات رونق دهند چرا  35 سال است علی رغم درخواستهای مکرر ما برای بازگشایی مرز شوشمی، پاسخی مثبتی نداده اند. قطعاً اگر رفت و آمد به جریان بیفتد و روزانه 200 ماشین سواری در این مسیر تردد داشته باشند، سبب رشد اقتصادی می گردد و ما هم ممنون همه مسئولان خواهیم بود، اما این کار را نمی  کنند و می خواهند با یک هیاهوی جشن انارانه پس از 40 سال از عمر انقلاب اسلامی، وضع اقتصاد ما را رونق دهند، که با این شیوه نمی شود.

عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت و امام جمعه پاوه با بیان اینکه مخالفتی با کلیت برگزار جشن انار ندارند، افزود: هیچ اشکالی ندارد اگر جشن انار را برگزار ولی بخشداران منطقه و در رأس فرماندار، آن را مدیریت کنند، قطعا اگر مسئولان امر مدیریت کنند و میدان را در اختیار چند جوان قرار ندهند مشکل کمتر خواهد شد.

ماموستا دکتر قادری در ادامه خطاب به بعضی خانواده ها که فرزندانشان در فضاهای مجازی مشغول هتاکی و بی ادبی نسبت به دین هستند گفت: من باب مصلحت عرض می کنم به فرزندانتان بگویید از این بیشتر بی ادبی و فحش و ناسزا بس است، زیرا نه نفع دین و نه نفع دنیا را در پی دارد.

وی با انتقاد از سکوت مسئولان در مقابل این هتاکی ها افزود: ما در ایران 230 هزار شهید و در این شهرستان حدود 650 شهید تقدیم کرده ایم، روا نیست جسورانه به دین، جمعه و روحانیت حمله شود و مسئولان نظاره گر و تماشاچی باشند؛ من تا جان در بدن دارم از دفاع از اسلام و قرآن و پیامبر اسلام (ص) و حقوق این مردم کوتاه نخواهم آمد.

حاج ماموستا دکتر قادری در ادامه ضمن تشکر از کسانی که سخنان ایشان در هفته گذشته را تایید نموده اند خاطرنشان کرد: در طول این هفته جمعی نیز نسبت به مطالب جمعۀ گذشتۀ بنده اظهار محبت نمودند، از جمله آقایان ماموستا راستی امام جمعۀ موقت سنندج، ماموستا اسامه مرادی کرمانشاه، ماموستا بهمنی سنندج، ماموستا محمدی بیجار، جناب آقای خوش اقبال معاونت محترم سیاسی امنیتی استاندار کردستان و سایر عزیزان، که از همۀ انان تشکر می کنم و همچنین از گروه قلیلی هم که تا توانستند بر علیه بنده گفتند و نوشتند و توهین کرده اند نیز ممنونم!

خطیب جمعه پاوه در خطبه بعدی نماز ضمن شکر نزول باران گفت: هر چند نزول رحمت الهی سبب خسارت در بعضی مناطق شده است اما شکر نعمت باران را به جای می آوریم و خداوند را بخاطر رحمتش شکر می کنیم.

عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت و امام جمعه پاوه در ادامه از جناب آقای نادری، نماینده مردم شریف اورامانات تشکر کرد و گفت: ایشان سه شنبه گذشته از حقوق کولبران و مرزداران در صحن مجلس شورای اسلامی دفاع کردند و از این بابت از ایشان تشکر می کنم.

وی سپس ضمن اشاره به حادثه روز پنجشنبه در روستای ژیوار گفت: دیروز در ژیوار دو جوان ژیواری حافظ امنیت را مرزدوران ناپاک شهید کردند؛ لذا ضمن تسلیت به مردم ژیوار و خانواده این عزیزان و برادرم ملا کریم اداک؛ خود را در غم آنها شریک می دانم.

وی به مراسم اربعین نیز اشاره کرد و گفت: جمع زیادی از خواهران و برادران هموطن ما در حال سفر به عتبات عراق هستند؛ از خداوند می خواهم این سفر و مراسم به سلامت به پایان برسد

امام جمعه پاوه در پایان به حادثه واژگونی مینی بوس در بخش شاهو اشاره کرد و ضمن تسلیت به درگذشتگان این سانحه و درخواست شفای عاجل برای مصدومان، گفت: سه ماه پیش عرض کردم به دلیل نبود استانداردهای لازم، صلاح نیست مسیر رفت پاوه به کرمانشاه به داخل شهر شاهو تغییر کند؛ اما مسئولان حرف بنده را قبول نکردند و حتی سایت ها بر علیه من و خانواده ام نوشتند و تهدید کردند، اما سکوت کردم و گفتم آینده این مسئله را ثابت خواهد کرد. تا اینکه دیروز جمعی از کارکنان شرکت برق کرمانشاه در این جاده دچار حادثه شده و متاسفانه 4 نفر جان باختند و عده ای هم راهی بیمارستان شدند که حال بعضی از آنها وخیم است.

 

-(3 Body) 
نظر کاربران
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
 
تصویر امنیتی
Captcha ImageChange Image
متن خود را اینجا وارد کنید

آدرس:تهران خيابان جمهوري اسلامي خيابان رازي نرسيده به خيابان نوفل لوشاتو نبش کوچه ياسمن---تلفن:63497112---فکس:63497498 ---سامانه پيامک:30005209

© Copyright dmsonnat.ir. All Rights Reserved.