اهل سنت

پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت

امروز شنبه، 3 فروردين 1398| 17 رجب 1440

خبر ويژه

 


به یاری حق ما هیچگاه تسلیم شر آمریکا نخواهیم شد

تاریخ انتشار: 1397/8/19-15:12
کد خبر: 57338
Print
Rss Services


عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت و امام جمعه پاوه:
به یاری حق ما هیچگاه تسلیم شر آمریکا نخواهیم شد
نماز جمعه مورخه 97/08/18 به امامت حاج ماموستا دکتر قادری و حضور پرشور مسلمانان نمازگزار در مسجد جامع شهر پاوه، اقامه شد. در نماز جمعه این هفته خطیب جمعه پاوه خطبه‌ها را به موضوعات «۱-حافظ دین باشیم ۲-هزاره سوم، عصر حمله به عقیده و باورهای دینی است ۴- هفته وقف ۵-تحریم های ظالمانۀ آمریکا» اختصاص داد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه پاوه، حاج ماموستا دکتر ملا قادر قادری در خطبه‌های مورخه (18/ آبان ماه/97) که با حضور مردم مؤمن و نمازگزار پاوه برگزار شد؛ ضمن تبریک حلول ماه مبارک ربیع الاول به همه مسلمانان، به آیۀ اول سوره ابراهیم (ع) «الر كِتَابٌ أَنْزَلْنَاهُ إِلَيْكَ لِتُخْرِجَ النَّاسَ مِنَ الظُّلُمَاتِ إِلَى النُّورِ بِإِذْنِ رَبِّهِمْ إِلَى صِرَاطِ الْعَزِيزِ الْحَمِيدِ» اشاره کردند و گفتند: در این آیه هم رسالت پیامبر اسلام و هم فلسفۀ فرستادن آن بزرگوار به سوی بشر مشخص شده و هم ثابت شده است قرآن کتاب آسمانی است.

وی ادامه داد: بر خلاف نظر بعضی از ملحدین که می گویند قرآن کلام خدا نیست این آیه دروغ ملحدین را رد و ثابت می کند که قرآن منزّل از جانب خداست و هدف نهایی از ارسال پیامبران نجات و راهنمایی و هدایت بشر است؛ خداوند می فرماید: ای محمد ما کتابی را به سوی تو فرستاده ایم برای آنکه به وسیلۀ آن مردم را از اشتباه و ظلمات و تاریکی و کفر و بی دینی به نور ایمان و سعادت و خوشبختی راهنمایی کنی و بدان که تنها دعوت تو کافی نیست بلکه باید هدایت و مساعدت پروردگار هم همراه آن باشد؛ تبلیغ به دست تو و هدایت به دست پروردگار است.

ماموستا دکتر قادری با اشاره به اینکه بعضی از پیامبران در انجام رسالت موفق بوده و عده ای هم با وجود زحمتهای فراوان توفیق کمتری داشته اند خاطر نشان کرد: حضرت نوح به نص صریح قرآن کریم 950 سال تبلیغ کرد اما تعداد کمی به او ایمان آوردند؛ اما مولود ماه ربیع حضرت خاتم (ص) 22 سال زحمت کشید و در سال بیست و سوم رسالتشان و در حجة الوداع، جمعیتی 100 تا 120 هزار نفری اورا همراهی کردند که به نسبت جمعیت آن زمان توفیقی استثنایی بوده است.

عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت و امام جمعه پاوه در ادامه حواس و عقل و وجود پیامبران را دو نعمت بزرگ خداوند برای نجات بشر از کفر و الحاد و هدایت به سوی نور برشمرد و گفت: عقل و حواس که پیامبران ساکت و همراه ما هستند می توانند ما را از انحراف نجات دهند و ما را به توحید راهنمایی کنند؛ مافوق اینها پیامبران الهی هستند که خداوند متعال آنها را برای هدایت و راهنمایی ما فرستاده است برای آنکه اگر به وسیلۀ عقل به نتیجه نرسیم با آموزۀ رسولان و با نصیحت و ارشاد آنها طریق صحیح سعادت را بیابیم.

امام‌جمعۀ پاوه در ادامه به پیچیدگیهای عصر امروزی اشاره کرد و گفت: امروزه روشنی و تاریکی، نور وظلمت، حق و ناحق و راه مستقیم و منحرف خیلی به هم نزدیک شده اند و با ملاحظه ای کوتاه در جنگ های دنیای اسلام - از لیبی تا پاکستان و افغانستان در شرق ما -در می یابیم دو جبهه وجوددارند که هر کدام ضد دیگری تبلیغ می کنند. کسی که از جبهه اول کشته می شود در نزد جبهه مخالف دوزخی است و هکذا برای جبهه دیگر هم وضع به همین منوال است؛ و انسان در بین این دو دیدگاه و فتوا متحیر است و نمی داند کدام مسیر صحیح است

عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت و امام جمعه پاوه ایمان به خدا، ایمان به رسولان و ایمان به آخرت و معاد را ماموریت پیامبران الهی دانستندو گفتند: امروزه وضعیت دنیا به گونه ای است که هر سه از این موارد تضعیف شده و دلیل آن ضعف ایمان ماست.

خطیب جمعه پاوه افزود: ما هر جمعه دقایقی برای مؤمنان صحبت می کنیم اما همین مستمعین جمعه، در طول هفته چندین برابر حرف ما از کانالهای دیگری مانند موبایل و ماهواره و جلسات و فضاهای مجازی می شنوند، اینها مشکلاتی هستند که ما امروزه به آن گرفتار شده ایم.

وی به حدیثی از پیامبر اسلام اشاره کرد و گفت: پیامبر اسلام (ص) می فرمایند: روزگاری خواهد رسید حفظ دین سخت و پاسداری از آن زحمت و مثَل آن گرفتن آتش در دست است؛ به عقیدۀ بنده امروز مصداق این حدیث و حفظ دین همچون نگاه داشتن آتش در دست است؛ خوشا به حال آنانکه در این مقطع زمانی از دین دفاع و حفاظت می کنند.

حاج ماموستا دکتر ملا قادر قادری در بخش دوم خطبه ها به حدیث 2544 جامع الصغیر اشاره کرد و گفت: پیامبر اسلام (ص) می فرمایند: «إِنَّکُمُ الیَوْمَ عَلیٰ دینٍ وَ إِني مَکاثِرُکُمُ الأُمَم فَلْا تَمشوُا بَعدي القَهقَرا» شما امروزبر دین خالص، پاک و کاملی هستید. من در قیامت به تعداد بیشتر شما افتخار می کنم و خوشحال می شوم اگر تعداد شما بیش از امت سایر پیامبران باشند؛ پس از دین منحرف نشوید و بعد ازمن به دین پشت نکنید.

وی گفت: با نگاهی به صفحات تاریخ در می یابیم پیامبر اسلام از روز ولادتش تا لحظه رحلت همیشه مورد هجمه دشمنان بوده است؛ در سن 4 تا 5 سالگی در خانه حلیمه توسط دشمن تهدید شد؛ و در عمر 12 سالگی همراه عمویش به سفر شام رفتند و در آن سفر بحیرای راهب به عمویش گفت: مواظب محمد باشد او آینده ای روشن داردو یهودیان به دنبال او هستند.

وی افزود: علی رغم تهدیدات مختلف؛ اما اما قبل و بعد از رسالت هم با مشکلات فراونی مواجه شد از جمله یارانش دربه درشدند و خودش از مکه اخراج شدو انواع جنگ ها به ایشان تحمیل شد؛ اما همواره در حفاظت و پاسداری از دین خلل ایجاد نشد

وی ادامه داد: بعد از پیامبر ما نیز هجمه ها بر مسلمانان ادامه داشت و جنگ های صلیبی و تتار بر مسلمانان تحمیل شد و خلاصه اینکه، این آیین و پیامبر و قرآن، روزی از دست دشمنان آرامش نداشته و این لطف خداوند بوده که تاکنون این دین حفظ شده است.

خطیب جمعه پاوه در ادامه با اشاره به آیات 32 سوره توبه و 8 سوره صف خاطرنشان کرد: خداوند در این دو آیه به پیامبر اسلام و یاران و امتش می فرماید: ای مسلمانان؛ دشمنان شما با سخن و قول و قلم خود ضد دین شما هستند ولی شما مطمئن باشید خداوند نمی گذارد این دین از بین برود؛ شما هم به وظیفۀ خود عمل کنید زیرا این دین دین آخرالزمان است و باید پیامش به سرتاسردنیا برسد.

وی افزودن: هزاره سوم را هزارۀ حمله به مرزهای عقیده و باورهای دینی و فکر مسلمانان است که اگر بصیر و هوشیار باشیم، تمام هیاهوها به نفع دین است زیرا سبب بیداری ما می شود.

عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت و امام جمعه پاوه به نقشه های مختلف دشمنان برای انحراف جوانان اشاره کرد و افزود: دشمن در کمین فرزندان ماست و در دبیرستانها و دانشگاه ها فرزندان مستعد ما را پیدا و آنها را به سمت داعش یا کمونیست و یا سلفی گری و غیره سوق می دهند؛ لذا معتقدم در این مقطع حساس تنها خواندن دو رکعت نماز در مساجدکافی نیست و باید هوشیار، بصیر و آگاه باشیم و گرنه همه ما را خلع سلاح می کنند.

ماموستا دکتر قادری در بخش سوم خطبه ها به سخنی از ابوسفیان بعنوان سندی از بزرگ پیامبر خاتم (ص) اشاره کرد و گفت: قیصر روم که شنیده بود درحجاز فردی ادعای پیامبری کرده است خیلی مشتاق بود تا از ایشان اطلاعاتی کسب نماید. به او خبر دادند کاروانی از مکه به سرزمین شام وارد شده است؛ بلافاصله آنها را احضار و گفت چه کسی از شما به محمد نزدیک تر است؟ در مورد او هر چه می داند به من بگوید. ابوسفیان گفت:من به او (محمد) نزدیکرترم؛ او می گوید فقط خدا را پرستش کنید و شریک برای او قائل نشوید و به دنبال آبا و اجداد بت پرست خود نباشید و نماز بخوانید و پاکدامن باشید و فساد نکنید و در معاملات صادق و صله رحم را به جای آورید. هرقل گفت این سخنان زیباست پس چرا از او پیروی نمی کنید؟

خطیب جمعه پاوه در بخش دیگری از خطبه ها به دهه وقف اشاره کرد و گفت: هر ساله از 27 صفر تا چند روزی از ماه ربیع الاول به نام دهه وقف است؛ وقف در آیین اسلام جایگاه خاصی دارد و اصحاب پیامبر اسلام اولین کسانی بوده اند که اموال خود را وقف کرده اند.

وی افزود: در تاریخ دینور آمده است حاکم دینور از موقوفات دینور که وقف خیرات و مهمانان مدینه و مسجد النبی شده بودند، هر ساله یک کاروان را از دینور به مدینه می فرستاد.

عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت و امام جمعه پاوه به موقوفات اورامانات و بخصوص شهرستان پاوه اشاره کردند و گفتند: مردم ما در اورامانات و نسل قبل از ما علی رغم فقر مالی در درون غنی بوده اند؛ و پاوه بعد از کرمانشاه که خود جزو استانهای پیشتاز در امور وقف است در ردیف دوم قراردارد.

ماموستا دکتر قادری با اشاره به اینکه اکثر موقوفات به نام مساجد است خاطرنشان کرد: امروزه تمام موقوفات به نام مساجد است و موقوفاتی به نام مدارس علوم دینی و روحانیون و مهمانان مساجد وجودندارد؛ امیدوارم آنان که توان و امکان وقف دارند برای مدارس علوم دینی و ماموستایان مساجد، موقوفاتی به جای بگذارند تا سبب رشد دین شوند.

وی ضمن تشکر از ریاست اداره اوقاف اورامانات خاطرنشان کردند: از زمانی که ماموستا رمضانی، مسئول اوقاف شده اند، تعداد موقوفات را در منطقۀ اورامانات زنده کرده است و امروز افتخار می کنیم که در استان کرمانشاه دومین شهرستان هستیم که از نظر وقف می توانیم شعار دهیم ابا و اجداد ما خیّر بوده اند.

امام‌جمعه پاوه در بخش پایانی خطبه ها به تحریم های ظالمانه امریکا اشاره و این اقدام آمریکا را ظالمانه، دشمنانه و خلاف مقررات جهانی عنوان کرد و گفت: ظاهرا آمریکا در روز چهاردهم آبان آخرین موشک خود را به سمت ایران شلیک و به نام تحریم دولت ایران، اقدام ظالمانه خود را بر علیه دولت و ملت ایران عملی کرد.

ماموستا دکتر قادری با اشاره به اینکه صداقت مسئولان با مردم مهم ترین راه برای کاستن آثار این تحریم است خاطرنشان کرد: لازم است مسئولین  با مردم صادق و به مردم اعتماد کنند و تجار نیز با دولت همکاری نمایند تا مردم کمتر مشکلات را لمس کنند.

عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت و امام جمعه پاوه مردم ایران را مردمی فرهنگی، سیاسی، هوشیار و روشن دانست و افزود: ملت شریف ایران همچون 40 سال گذشته مقتدرانه خواهند ایستاد و این بار هم تسلیم نخواهند شد، البته به شرطی که دولت برای مردم تسهیل کاری کنند.

وی در پایان سخنان خویش به ضرب المثلی کردی اشاره کرد: « اگر شر وارد دیار و محله زندگی شما شد، باید با آن دست و پنجه نرم کرد؛ اما تسلیم آن نشد » و گفت: به یاری حق ما هیچگاه تسلیم شر آمریکا نخواهیم شد.

 

-(1 Body) 
نظر کاربران
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
 
تصویر امنیتی
Captcha ImageChange Image
متن خود را اینجا وارد کنید

آدرس:تهران خيابان جمهوري اسلامي خيابان رازي نرسيده به خيابان نوفل لوشاتو نبش کوچه ياسمن---تلفن:63497112---فکس:63497498 ---سامانه پيامک:30005209

© Copyright dmsonnat.ir. All Rights Reserved.