اهل سنت

پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت

امروز شنبه، 3 فروردين 1398| 17 رجب 1440

خبر ويژه

 


صله رحم و پیوند خویشاوندی نشانه ایمان است

تاریخ انتشار: 1397/8/19-23:15
کد خبر: 57348
Print
Rss Services


امام جمعه اهل سنت عسلویه؛
صله رحم و پیوند خویشاوندی نشانه ایمان است
شیخ ابراهیم محمدی گفت: صله‌رحم از دیدگاه اسلام بسیار مهم و ارزشمنداست و قطع ارتباط با خویشاوندان موجب لعن و نفرین خداوند می‌گردد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت به نقل از رابط خبری دفترنمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر، شیخ ابراهیم محمدی، امام‌جمعه اهل سنت عسلویه در خطبه‌های نماز جمعه این هفته حقوق خویشاوندان را برشمرد و گفت: دین مبین اسلام در مورد مهر و محبت و پیوند با اقوام و خویشاوندان نزدیک و دور، بسیار تأكيد و دستور صریح داده است و برای برقرارکنندگان پیوند پاداش و ثواب زیاد و برای قطع کنندگان رحم و خویشاوندی مجازات و کیفرهای شدید در روز قیامت بیان نموده است.
وی افزود: مسلمان از دیدگاه اسلام موظف است که با مهر و محبت، در حق اقوام احسان و نیکی کند، به بزرگان احترام بگذارد و به کودکان دلسوزی نماید، اشک و غم و اندوه آنان را بزداید و آستین همت را بالا زده و دست یاری و مساعدت را به‌جانب فقیران،یتیمان، مریضان، مظلومان، ناتوانان، مصیبت‌زدگان آن‌ها دراز کند و در مصائب و مشکلات آنان سهیم باشد و برای رفع آن تلاش فراوان و اقدام عملی نماید.
خطیب جمعه با اشاره به آیاتی از قرآن گفت: «وآت ذا القربی حقه والمسکین وابن السبیل» حق خویشاوندان و مسکینان و مسافران‌ را بده و همچنین می‌فرماید: «واتقوا الله الذی تسائلون به والارحام ان الله کان علیکم رقیبا» و  از خداوند بترسید که بنام او از یکدیگر سؤال می‌کنید و از گسستن پیوند خویشاوندان بترسید همانا خداوند بر شما نظارت کامل دارد.
شیخ ابراهیم محمدی بابیان اینکه صله‌رحم و پیوند خویشاوندی نشانه ایمان است در ادامه سخنان عنوان کرد: رسول‌الله صلی‌الله علیه وآله می‌فرماید: «من کان یؤمن بالله والیم الآخر فلیصل رحمه» هرکس به خدا و روز قیامت ایمان دارد با خویشاوندان خود بپیوندد.
وی تصریح کرد: صله‌رحم موجب فراوانی رزق و طول عمر می‌گردد؛ رسول‌الله صلی‌الله علیه وآله می‌فرماید: «من احب ان یبسط له فی رزقه وینسأ له في اثره فليصل رحمه» هرکس می‌خواهد رزق و روزی‌اش افزون گردد و عمرش طولانی شود با خویشاوندان خود بپیوندد.
امام‌جمعه اهل سنت عسلویه بابیان اینکه صله‌رحم سرزمین‌ها را آباد و ثروت‌ها را زیاد می‌کند، افزود: رسول‌الله (ص) می‌فرمايد: «ان الله لیعمرللقوم الدیار و یکثرلهم الاموال وما نظرالیهم منذ خلقهم بغضالهم بصلتهم ارحامهم». خداوند به سبب قومی سرزمین را آباد می‌کند و ثروتهایشان را نتیجه‌بخش می‌گرداند و از روزی که آنان را خلق کرده است بادیده خشم نمی‌نگرد؛ گفتند: ای رسول‌الله چنین چیزی چگونه ممکن است؟ فرمود: باصله رحم و پیوند با خویشاوندان.
وی با بیان اینکه صله رحم ازمرگ ناخوشایند نجات می‌دهد، اضافه کرد: رسول الله صلی الله علیه وآله می فرماید: «ان الصدقه وصلة الرحم يزيدالله بهما في العمرويدفع بهماميتة السوء» هماناخداوند بوسیله صدقه و صله‌رحم عمر را زیاد می کند و از مرگ ناخوشایند نجات می‌دهد، یعنی سکرات مرگ را آسان می‌گرداند.
وی گفت: صله رحم موجب دخول بهشت میشود. مردی از رسول الله سؤال کرد «اخبرنی بعمل یدخلنی الجنه ویبعدنی عن النارقال له تعبدالله ولاتشرک به شیئا وتقیم الصلاة وتؤتي الزكاة وتصل الرحم» مرد سؤال كرد يارسول الله مرا به عملی راهنمايی كن كه مرا داخل بهشت گرداند و از جهنم دور سازد پیامبر (ص) فرمود: ازخدا پیروی کن و با او هیچ چیزی را شریک نگردان، نماز را برپادار، زکات بده و باخویشاوندان بپیوند.
خطیب جمعه در پایان سخنان اظهار کرد: پس ازآیات و روایاتی که ذکر شد معلوم می‌شود که صله رحم از دیدگاه اسلام بسیار مهم و ارزشمنداست و قطع ارتباط باخویشاوندان موجب لعن و نفرین خداوند می‌گردد.

 

-(0 Body) 
نظر کاربران
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
 
تصویر امنیتی
Captcha ImageChange Image
متن خود را اینجا وارد کنید

آدرس:تهران خيابان جمهوري اسلامي خيابان رازي نرسيده به خيابان نوفل لوشاتو نبش کوچه ياسمن---تلفن:63497112---فکس:63497498 ---سامانه پيامک:30005209

© Copyright dmsonnat.ir. All Rights Reserved.