اهل سنت

پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت

امروز جمعه، 3 اسفند 1397| 17 جمادي الثاني 1440

چهل سال افتخار

 


بسیج؛ نهاد ارزشمند مردمی/ دکتر عباسعلی فرزندی

تاریخ انتشار: 1397/9/5
کد خبر: 57744
Print
Rss Services


بسیج؛ نهاد ارزشمند مردمی/ دکتر عباسعلی فرزندی
نهاد دین باور و مردمی بسیج با توجه به اسلوب و ساختار خاص خود که بر اسلام ناب محمدی(ص) بنا شده است، نقش منحصر به فردی در بهره گیری از آموزه های دینی و افزایش ابعاد مختلف سرمایه اجتماعی دارد.

سرمایه اجتماعی پیوند وثیقی با آموزه های اسلامی دارد، زیرا ماهیت دین وحدت بخش است. دین باعث افزایش همبستگی میان مردم می شود و انقلاب اسلامی با اتکا به بنیان های دین، حرکت اجتماعی مردم را با تکیه بر ظرفیت های اعتقادی و تکلیف محور ساماندهی کرده است و بسیج مظهر و نماد نقش آفرینی سازمان یافته مردم در حفظ و حراست مردم از ارزش‌های دینی – میهنی است.

اگر انسان مسلمان متعهد معتقد باشد که به سرچشمه لایزال الهی متصل است و با نیروی الهی هدایت می شود حاضر به مسئولیت پذیری در حد اعلی و فداکاری همه جانبه می شود. اعتقادات دینی می توانند در نحوه تفکر، اندیشه، بینش، نگرش، جهت گیری و عمل افراد به موضوعات اجتماعی تأثیر جدی داشته باشد، همانگونه که بسیج و بسیجیان چنین ظرفیتی را در عرصه های مختلف ایجاد کرده و می کنند.

واقعیت این است که نهاد دین باور و مردمی بسیج با توجه به اسلوب و ساختار خاص خود که بر اسلام ناب محمدی(ص) بنا شده است، نقش منحصر به فردی در بهره گیری از آموزه های دینی و افزایش ابعاد مختلف سرمایه اجتماعی دارد.

در یک نگاه کلی می توان گفت که آموزه های اسلام در عرصه اجتماعی کارکردهایی چون: وحدت آفرینی، همبستگی اجتماعی، الهام بخشی رفتار، هنجارآفرینی، کمک به دیگران، فعالیت های سودمند اجتماعی، انسجام بخشی اجتماعی هدفمند، افزایش ارتباطات مؤثر اجتماعی، افزایش اعتماد و... دارد و این مؤلفه ها عناصر و عوامل مهم در ایجاد و افزایش سرمایه اجتماعی هستند.

از نظر صاحبنظران منصف و هدایتگر جماعت دینی و افراد سازمان یافته در مجموعه های سازمانی برخوردار از ویژگی های انسجام بخش، عزت مدار و اقتدار هستند که برخی از آن ها عبارتند از:

1- اعضاء با هم مألوف و مأنوس اند.

2- با یکدیگر گشاده رو و خوش برخورد هستند.

3- خیرخواه یکدیگر و ناصح همدیگرند.

4- در حفظ اسرار همدیگر و اسرار جامعه اسلامی کوشا هستند.

5- در رفع حاجات یکدیگر و جامعه کوشا هستند.

6- برای ایجاد و تقویت اعتماد اجتماعی تلاش می کنند.

7- با خودی ها با رحمت و با دشمنان با شدت برخورد می کنند.

8- اهل وفاق، تفاهم و زندگی مسالمت آمیز هستند.

9- با هم روابط صمیمانه، عاطفی و دلسوزانه دارند.

10- در موضع گیری مبانی و اصول دینی را رعایت می کنند.

11- اصول اعتقادی؛ ایمان به خداوند، روز جزا، پیامبران، امور غیبی و... را همواره حفظ و تقویت می کنند.

12- به ابعاد عینی مؤلفه های اخلاق اسلام چون: نیکوکاری، احترام به دیگران، همیاری، حسن معاشرت، همبستگی و... پای بند هستند.

13- بر مفهوم وحدت و انواع آن(اتحاد با ادیان اسلامی، اتحاد اسلامی، اتحاد ..... اصرار دارند.

حضور اقشار مختلف مردم از هر قوم و مذهب در ایران اسلامی در بسیج و نقش آفرینی آنان در عرصه های مختلف در تثبیت انقلاب اسلامی، گسترش و عمق بخشی به ارزش های دینی – میهنی فراتر از دفاع نظامی از نظام جمهوری اسلامی دارای ابعاد فکری، عقیدتی است که همین نگاه بسیج را به سرمایه اجتماعی منحصر به فرد برای ایران و امت اسلامی تبدیل کرده است. نیروی پرتوان بسیج فارغ از نگاه های قومی – مذهبی بر مبنای مشارکت مردمی در طول چهار دهه برای جلوگیری از بروز هرگونه تهدید نسبت به منافع کشور مردم را همواره در عرصه های دفاعی (فرهنگی، سیاسی، نظامی و...) آماده نگه داشته و در حوادث مختلف نقش منحصر به فردی را ایفا نموده است. خلق حماسه های جهادی، شهادت طلبی، ایثارگری در حوزه دفاع و امنیت و ناامیدسازی دشمنان و اذناب آنها در توطئه هایی چون: تجزیه طلبی، جنگ های فرقه ای، جنگ تحمیلی و... گوشه هایی از اقدامات ماندگار بسیجیان ایران اسلامی اعم از شیعه و سنی در قلمرو جغرافیایی ارزشمند ایران اسلامی است. در سال های پس از جنگ تحمیلی حضور بسیجیان در عرصه مقابله با تهاجم فرهنگی بیش از پیش جوهره ارزشمند ظرفیت بسیج و بسیجی را در دفاع از اهداف انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی به نمایش گذاشت. بسیج در بعد اجتماعی همواره به ایجاد همبستگی اجتماعی پرداخته است که این همبستگی به نوعی احساس متقابل بین حیات ملت و منافع مشترک مردم ایران اسلامی را در پیوندهای انسانی، برادری و مکتبی در یک شبکه وسیع به تصویر کشیده است. بسیج در عرصه پاسداری از انقلاب اسلامی و دست آوردهای آن، پیشگیری و مقابله با تهاجم سیاسی دشمنان در حوزه‌ی سیاسی نقش بی بدیلی ایفا کرده است که نقش ها در مفاهیم «انسجام»، «اتحاد» و هبستگی ملی برای همگان قابل مشاهده و تصدیق است.

همانگونه که بسیج در ایران اسلامی با حضور داوطلبانه، فعال و مؤثر مردم بصیر و انقلابی شکل گرفت و با هدایت های حکیمانه و کارآمد رهبری دینی هدایت شد، شکل گیری جبهه مقاومت اسلامی و جریان های برگرفته از آن همچون حشدالشعبی، حزب ا...، انصارا... و... نیز با الگوگیری از بسیج در جمهوری اسلامی ایران شکل گرفته و در حال پویایی و روزآمدی است.

از مهم ترین نقاط اشتراک بسیج و جبهه و گروه های مقاومت اسلامی در منطقه( در حوزه اهداف، ارزش ها،آرمان ها و...) می توان به 1- بهره گیری از دین اسلام و آموزه های آن 2- امنیت آفرینی 3- ظلم ستیزی 4- استکبارستیزی 5- حمایت از مظلومین  6- نقش مؤثر و مهم مردم در شکل گیری آن 7- ایثار و شهادت طلبی 8- مقاومت و پایداری 9- داوطلبانه بودن 10- و... اشاره کرد.

نکته قابل تأمل آنکه نحوه جذب نیرو و در واقع نحوه بسیج مردمی در دو جبهه اسلام و غیراسلامی با یکدیگر دارای تفاوت های مبنایی، اساسی و مهمی است که دلیل این امر را می توان در مبانی فکری، نگرشی، انگیزشی و... در دو مکتب مورد توجه قرار داد.

در مکتب اسلام و جبهه اسلامی، بسیج مردمی با بهره گیری از ارزش های دینی و اسلامی، تألیف قلوب، داوطلبانه، عاشقانه، با اشتیاق و رغبت انجام می شود.

در گروه دشمنان اسلام و جبهه کفر با ارعاب، وحشت، تطمیع، توهین، تهدید، تجاوز و... انجام می شود.

بالطبع ثمره 2 نگرش روشن خواهد بود؛ از درون جبهه مقاومت اسلامی و جریان های مأخوذ از آن، گروه های ارزشی، مؤثر و کارآمد همچون حشدالشعبی، حزب ا...، انصار ا...، جهاد اسلامی به وجود می آید که امنیت آفرینی، ظلم ستیزی حمایت از مظلوم و... از مهم ترین اهداف، سیاست ها و... آن هاست و در جبهه مقابل، یعنی سلطه گران، مستکبران و زیاده خواهان، گروه های تروریستی همچون بوکوحرام، داعش، جبهه النصره و... به وجود می آیند.

در یک جمع بندی کلی می توان گفت بسیج یکی از مهم ترین و ارزشی ترین نهادهای مردمی است که تا کنون توانسته است کارآمدی و تأثیرگذاری خود در تمامی عرصه های مورد نیاز جهان اسلام، انقلاب اسلامی و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را به اثبات رساند و در همین راستا یکی از مهم ترین نمودهای عینی تأثیرگذاری این نهاد ارزشی، الگوگیری و بهره گیری جبهه مقاومت اسلامی از این نهاد مقدس در حوزه اهداف، آرمان ها، ارزش ها و... است.

حضور در صحنه های مورد نیاز، عمل مجاهدانه، تلاش عاشقانه و مؤمنانه، بلندهمتی، آرمان خواهی توأم با عمل گرایی، دشمن شناسی، بصیرت، نشاط، اراده و عزم استوار، مسئولیت پذیری، اعتماد به نفس، دین مداری، غیرت و... از خصایص و ویژگی های بسیجی است که تجلی این ویژگی ها در پای بندی بسیج و بسیجیان به ارزش های اسلامی، مشارکت اجتماعی، خلق حماسه های جاودانه در گسترش و عمق بخشی امنیت و دفاع در مقابل بیگانگان و بیگانه پرستان به نمایش گذاشته شده و می شود.

در دوران کنونی با توجه به افزایش هجمه ها علیه اسلام و نهادهای ارزشی آن همچون بسیج مردمی، از طرفی بر همگان است تا با بصیرت و وحدت همواره نقشه دشمنان را نقش بر آب کنند و از طرفی دیگر بر علماء، نخبگان و صاحبنظران است تا با نظرات خبرگی و کارشناسی ضمن ارائه راهبردها، راهکارها و... حفظ و تقویت این نهاد ارزشی و مقدس، مانع تحقق اهداف و خواسته های دشمنان شوند و عزت و اقتدار اسلام و نهادهای ارزشی آن را در جهان تضمین و تثبیت نمایند.

 

-(4 Body) 
نظر کاربران
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
 
تصویر امنیتی
Captcha ImageChange Image
متن خود را اینجا وارد کنید

آدرس:تهران خيابان جمهوري اسلامي خيابان رازي نرسيده به خيابان نوفل لوشاتو نبش کوچه ياسمن---تلفن:63497112---فکس:63497498 ---سامانه پيامک:30005209

© Copyright dmsonnat.ir. All Rights Reserved.