اهل سنت

پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت

امروز جمعه، 3 اسفند 1397| 17 جمادي الثاني 1440

چهل سال افتخار

 


برکت عامل اساسی در صفای نفس و آرامش قلب همراه با آسودگی است

تاریخ انتشار: 1397/9/17
کد خبر: 58009
Print
Rss Services


امام جمعه اهل سنت عسلویه؛
برکت عامل اساسی در صفای نفس و آرامش قلب همراه با آسودگی است
شیخ ابراهیم محمدی گفت: برکت ارزشی است معنوی، که با مقیاس‌های امروزی اندازه گرفته نمی‌شود، بلکه این عامل احساسی است که انسان آن را در درون خود می‌یابد و باعث صفای نفس و آرامش قلب و رضایتی همراه با آسودگی می‌شود.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت به نقل از رابط خبری دفترنمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر، شیخ ابراهیم محمدی، امام‌جمعه اهل سنت عسلویه در خطبه‌های نماز جمعه این هفته موضوع -برکت- را مورد بحث قرار داد و گفت: زندگی بشر چه در کسب‌وکار و چه در علم و حتی در آب و غذا هیچ معنا و مفهومی نخواهد داشت، چون فاقد یک عامل مهم و اساسی و آن‌هم برکت می‌باشد.
وی افزود: برکت عنصری اساسی و مهم در وجود انسان است که زندگی بدون آن قوام نمی‌یابد، کسب‌وکاری که برکت در آن نباشد چه ارزشی دارد؟ وقتی‌که برکت در آن کسب‌وکار نیست به چه درد می‌خورد؟ فایده علم بی‌برکت چیست؟ آب و غذایی که سیر می‌کند و نه سیراب چه ارزشی دارد؟
وی بابیان اینکه برکت نه در زیادی مال و جاه و قدرت و نه در زیادی فرزند و نه در علوم مادی است، اضافه کرد: برکت درواقع ارزشی است معنوی که با چشم مجرد دیده نمی‌شود و با مقیاس‌های امروزی اندازه گرفته نمی‌شود، بلکه این عامل احساسی است که انسان آن را در درون خود می‌یابد و باعث صفای نفس و آرامش قلب و گشادگی سینه و رضایتی همراه با آسودگی می‌شود.
خطیب جمعه یادآور شد: همه ما برای شخصی که ازدواج می‌کند و یا وسیله‌ای می‌خرد و یا صاحب فرزند می‌شود و یا تجارتی کسب می‌کند به او تبریک میگوییم و برای او طلب برکت می‌کنیم.
وی در ادامه سخنان به تعریف جامعی از مفهوم برکت پرداخت و گفت: برکت یعنی بسیار شدن و رشد یافتن، برکت در وقت یعنی گسترده شدن و امکان استفاده کامل از آن و در مورد عمر هم همین‌طور به معنای طولانی شدن و عمل نیکو انجام دادن است، برکت در علم به معنای احاطه یافتن بر آن و عمل به‌مقتضای آن و دعوت به آن است.
امام‌جمعه اهل سنت عسلویه افزود: اما برکت در مال به معنای فراوانی آن به همراه کافی بودن آن است و برکت در سلامتی یعنی کامل بودن آن و به دور بودن از دردها، به همین صورت برکت در همه شئون زندگی معنا دارد.
خطیب جمعه بابیان اینکه اکثر مردم مخصوصاً در این زمانه از کمبود برکت در زندگی رنج می‌برند، گفت: مردم این زمان بااینکه در دنیای فراوانی نعمت و آسانی زندگی قرار دارند اما بااین‌وجود رضایت از وضعی که در آن هستند چیزی است دست نایافتنی.
وی گفت: مال می‌آید و غذا فراهم ‌است و فرزندان به دنیا می‌آیند اما همه این‌ها بدون برکت می‌آیند و می‌روند، یکی را می‌بینی که حقوقش زیاد است اما برکتی در آن نیست و این‌یکی را می‌بینی که فرزندان بسیاری دارد اما بدون فایده و دیگری را که علم بسیاری دارد اما بدون هیچ برکتی و نفعی برای خود و دیگران.
شیخ ابراهیم محمدی یادآور شد: اگر به گذشته برگردیم نمونه‌های زیادی از وجود برکت در عصر پیامبر (ص) و صحابه و دیگر دوران حتی در دوره‌های نه‌چندان دور مشاهده خواهیم کرد، برای مثال رسول‌الله (ص) دریک قرص و دو قرص نان برکت میافت و شاید او و اصحابش از یک ظرف غذا سیر می‌شدند.
وی تقوای الهی را از اسباب نزول برکت دانست و گفت: خداوند می‌فرمایند: «و لوان اهل القری آمنوا و اتقوا لفتحنا علیهم برکات من السماء والارض و لكن كذبوا فأخذناهم بما كانوا يكسبون» و اگر اهل شهرها و آبادی‌ها ایمان می‌آوردند و تقوی پیشه می‌کردند برکت‌های آسمان و زمین را بر آن‌ها می‌گشودیم اما تکذیب نمودند پس آنان را به خاطر گناهانی که مرتکب شدند به عذاب گرفتار ساختیم.
خطیب جمعه شکر نعمت را دیگر عامل افزونی برکت دانست و اظهار کرد: الله متعال می‌فرمایند: «و اذ تأذن ربكم لأن شكرتم لأزيدنكم ولئن كفرتم ان عذابی شديد».
وی کسب و کارحلال و دوری از معاملات شبه دار و ربوی را دیگر عامل خیروبرکت دانست و گفت: «یمحق الله الربا و یربی الصدقات». خداوند ربا را کم می‌کند و صدقه را زیاد می‌گرداند. رسول‌الله (ص) می‌فرماید: این مال، سبز است و خوش هر که آن را به‌حق به دست آورد، برایش در آن برکت انداخته می‌شود و چه‌بسا کسانی که بدون حق در مال خدا و رسولش دست می‌آورند و در آخرت جز آتش به دست نخواهند آورد.
وی میانه‌روی در مصرف و دوری از اسراف و زیاده‌روی را دیگر عامل دانست و افزود: صدق و راستی در زندگی و در معاملات و خریدوفروش و دعا و روی آوردن به درگاه خداوند و قناعت هم یکی دیگر از اسباب به دست آوردن برکت است.

 

-(1 Body) 
نظر کاربران
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
 
تصویر امنیتی
Captcha ImageChange Image
متن خود را اینجا وارد کنید

آدرس:تهران خيابان جمهوري اسلامي خيابان رازي نرسيده به خيابان نوفل لوشاتو نبش کوچه ياسمن---تلفن:63497112---فکس:63497498 ---سامانه پيامک:30005209

© Copyright dmsonnat.ir. All Rights Reserved.