اهل سنت

پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت

امروز شنبه، 3 فروردين 1398| 17 رجب 1440

خبر ويژه

 


در پی سفر سرزده اخیر ترامپ به غرب عراق: پارلمان عراق توافق استراتژیک بغداد - واشنگتن را بازنگری می‌کند

تاریخ انتشار: 1397/10/12-14:35
کد خبر: 58552
Print
Rss Services


بخش بین الملل پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه گزارش می دهد:
در پی سفر سرزده اخیر ترامپ به غرب عراق: پارلمان عراق توافق استراتژیک بغداد - واشنگتن را بازنگری می‌کند
یک نماینده پارلمان عراق از بازنگری در توافق استراتژیک میان بغداد و واشنگتن در پارلمان خبر داد.

به گزارش بخش بين الملل پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت ، ولید السهلانی نماینده ائتلاف الفتح عراق، چهارشنبه 2 دسامبر، تاکید کرد که پارلمان درباره بندهای توافق استراتژیک امضاء شده با آمریکا، به‌ویژه پس از پیروزی بر تروریسم، بازنگری خواهد کرد.

وی در گفت‌وگو با پایگاه خبری العهدنیوز، تصریح کرد که پارلمان عراق قصد دارد، سال 2019 را سال حاکمیت عراق بداند و  تصمیماتی درباره مسئله حضور آمریکا در این کشور اتخاذ کند.

السهلانی تصریح کرد که پارلمان تلاش خواهد تا بندهای توافق استراتژیک با آمریکا را بازنگری کند به ویژه که نیروهای امنیتی در بخش‌های مختلف، تروریسم را شکست داده‌اند. سالهای گذشته بهترین درس و عبرت برای کسانی است که منافع گروهی را بر منافع شخصی ترجیح می دهند.

ترامپ که چهارشنبه 26 دسامبر در سفری ناگهانی به بازدید از پایگاه هوایی «عین الاسد» محل استقرار نیروهای آمریکایی در استان الانبار رفته بود، در سخنانی تاکید کرد که مطلقا قصد ندارد از عراق عقب‌نشینی کند.

رئیس جمهور آمریکا در ادامه این اظهارات بار دیگر تصمیمش برای خارج کردن نیروهای آمریکایی از سوریه را مورد تأکید قرار داد و گفت: وظیفه آمریکا ساختن کشورها نیست و این کار را باید کشورهای ثروتمند انجام دهند. داعش شکست خورده و خلیفه رفته است و اگر نیاز باشد عملیاتی در سوریه انجام دهیم از پایگاه‌ نظامیان آمریکایی در عراق این عملیات انجام خواهد شد.

سفر سرزده رئیس‌جمهور آمریکا به عراق با واکنش مسئولان این کشور مواجه شد و گروه‌های مختلف عراقی از جمله جنبش النجباء و ائتلاف سائرون خواستار خروج نظامیان این کشور شدند.

فراکسیون پارلمانی سائرون عراق وابسته به جریان صدر این کشور، در پی این اظهارات ترامپ، خواستار تصویب فوری قانونی برای اخراج نظامیان آمریکایی از کشور شد و سفر رئیس‌جمهور آمریکا به الانبار را نقض عرف دیپلماتیک و دلیلی بر نادیده گرفتن آشکار قوانین بین‌المللی در بخش روابط متقابل کشورها با یکدیگر از سوی آمریکاست.

شماری از نمایندگان پارلمان عراق، سفر ترامپ به الانبار را بی‌احترامی به قربانیان تروریسم آمریکا در عراق و منطقه توصیف کردند و معتقدند که این اقدام می تواند انگیزه مهمی برای پارلمان عراق به منظور تصویب سریع قانون اخراج نیروهای آمریکایی به عنوان نیروهای اشغالگر عراق و منطقه از خاک کشورمان باشد.

 

-(0 Body) 
نظر کاربران
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
 
تصویر امنیتی
Captcha ImageChange Image
متن خود را اینجا وارد کنید

آدرس:تهران خيابان جمهوري اسلامي خيابان رازي نرسيده به خيابان نوفل لوشاتو نبش کوچه ياسمن---تلفن:63497112---فکس:63497498 ---سامانه پيامک:30005209

© Copyright dmsonnat.ir. All Rights Reserved.