اهل سنت

پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت

امروز سه شنبه، 28 اسفند 1397| 13 رجب 1440

خبر ويژه

 


شیخ الازهر: مسلمانان موظف به حمایت از کلیساها و معابد هستند

تاریخ انتشار: 1397/10/17-15:44
کد خبر: 58645
Print
Rss Services


بخش بین الملل پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه گزارش می دهد:
شیخ الازهر: مسلمانان موظف به حمایت از کلیساها و معابد هستند
احمد الطیب، شیخ الازهر تأکید کرد: تعالیم و آموزه‌های دین اسلام، مسلمانان را مکلف به حمایت از کلیساها و معابد کرده است.

به گزارش بخش بين الملل پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت ، احمد الطیب، شیخ الازهر در مراسم افتتاح بزرگترین کلیسای خاورمیانه در پایتخت اداری جدید مصر، افتتاح همزمان مسجد و کلیسا را مقابله با هر تلاشی برای برهم زدن امنیت کشور و ایجاد هرگونه فتنه قومی ـ مذهبی خواند.

وی همچنین تأکید کرد: این یک حادثه استثنایی است که چه بسا تاکنون در تاریخ اسلام و مسیحیت اتفاق نیفتاده است و من مسجد و کلیسایی را سراغ ندارم که با هم ساخته شده باشند و کار ساخت هر دو در یک زمان به پایان رسد.

شیخ الازهر در ارتباط با برخی فتاوا در ارتباط با موضع اسلام در برابر ساخت کلیسا، گفت: براساس تعالیم دین اسلام، حکومت موظف به حمایت از کلیساهای مسیحیان و معابد یهودیان است.

وی در ادامه با استناد به آیه 40 سوره حج که می فرماید: الَّذِينَ أُخْرِجُوا مِنْ دِيَارِهِمْ بِغَيْرِ حَقٍّ إِلَّا أَنْ يَقُولُوا رَبُّنَا اللَّهُ وَلَوْلَا دَفْعُ اللَّهِ النَّاسَ بَعْضَهُمْ بِبَعْضٍ لَهُدِّمَتْ صَوَامِعُ وَبِيَعٌ وَصَلَوَاتٌ وَمَسَاجِدُ يُذْكَرُ فِيهَا اسْمُ اللَّهِ كَثِيرًا وَلَيَنْصُرَنَّ اللَّهُ مَنْ يَنْصُرُهُ إِنَّ اللَّهَ لَقَوِيٌّ عَزِيزٌ: همان كسانى كه بناحق از خانه ‏هايشان بيرون رانده شدند آنها گناهى نداشتند جز اينكه مى گفتند پروردگار ما خداست و اگر خدا بعضى از مردم را با بعض ديگر دفع نمیکرد صومعه ‏ها و كليساها و كنيسه‌‏ها و مساجدى كه نام خدا در آنها بسيار برده مى‌‏شود سخت ويران مى ‏شد و قطعا خدا به كسى كه دين او را يارى مى ‏كند يارى مى‏‌دهد چرا كه خدا سخت نيرومند شكست‏ ناپذير است تاکید کرد: اگر شرع مقدس مسلمانان را موظف به حمایت از مساجد کرده است، پس آنها به همان اندازه مکلف به حمایت از کلیساها هستند و این تعارف بردار نیست.

الطیب در ادامه با بیان این که حق نیست که تلاش کنیم برخی فتاوا که در زمانی معین و در شرایطی خاص صادر شده‌اند را به زمان حال تطبیق دهیم، تاکید کرد: همه کلیساهای مصر بعد از ورود اسلام در برابر چشمان علمای الازهر ساخته شده‌اند.

گفتنی است، مسجد الفتاح العلیم، بزرگترین مسجد جامع خاورمیانه و کلیسای میلاد مسیح بزرگترین کلیسای جامع خاورمیانه عصر دیروز یکشنبه، در مصر، با حضور عبدالفتاح سیسی، رئیس‌جمهور مصر و پاپ تواضروس دوم، پاپ کلیسای قبطی‌های ارتدوکس مصر، احمد طیب، شیخ الازهر و محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین افتتاح شد.

 

-(4 Body) 
نظر کاربران
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
 
تصویر امنیتی
Captcha ImageChange Image
متن خود را اینجا وارد کنید

آدرس:تهران خيابان جمهوري اسلامي خيابان رازي نرسيده به خيابان نوفل لوشاتو نبش کوچه ياسمن---تلفن:63497112---فکس:63497498 ---سامانه پيامک:30005209

© Copyright dmsonnat.ir. All Rights Reserved.