اهل سنت

پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت

امروز سه شنبه، 6 فروردين 1398| 20 رجب 1440

خبر ويژه

 


کشف حجاب اجباری پهلوی با نافرمانی مردم کرد روبرو شد

تاریخ انتشار: 1397/10/18-19:10
کد خبر: 58660
Print
Rss Services


امام جمعه میرآباد:
کشف حجاب اجباری پهلوی با نافرمانی مردم کرد روبرو شد
امام جمعه میرآباد گفت: در میرآباد سردشت ، ماموستا ملا خلیل گوره مری چون به خوبی از حیا و عفت زنان کردستان آگاه بود؛ با شناخت دقیقی که نسبت به آداب و عقاید مردم داشت بر علیه کشف حجاب برخاست.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت به نقل از رابط  خبر دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان آذربایجان غربی، ماموستا باروزه، امام جمعه میرآباد و مسئول شعبه سردشت دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت به مناسبت 17 دی ماه سالروز کشف حجاب توسط رضا خان در مصاحبه با رابط خبری دفتر آذربایجان غرب گفت : فرمان ننگین رضاخان برای کشف حجاب اجباری با نافرمانی مدنی و تمرّد اکثریت مردم ایران به ویژه  مردم کُرد روبه رو شد.

ماموستا باروزه  به روند تاریخی کشف حجاب اشاره کرد. وی تاکید کرد: بنا به دستور رضاخان از فردای آن روز، برسركردن چادر در خيابان‌های تهران و دیگر شهرها ممنوع شد . دولت و ساير دستگاههای اجرائی در كشور موظف شدند برای پیشبرد اين طرح تلاش کنند. آن ها در این راه از قوه قهری نیز استفاده کردند و حتی معلمان و محصلان از رعایت حجاب منع شدند.

امام جمعه میرآباد گفت: در میرآباد سردشت ، ماموستا ملا خلیل گوره مری چون به خوبی از حیا و عفت زنان کردستان آگاه بود؛ با شناخت دقیقی که نسبت به آداب و عقاید مردم داشت بر علیه کشف حجاب برخاست.

حاج ماموستا  باروزه ضمن اشاره به اینکه رضاشاه پس از به دست گرفتن قدرت، سیاستی مبتنی بر مدرن ستیزی جامعه را در دستور کار خود قرار دارد، اظهار داشت:  رضاشاه برای حذف موانع سر راه ، تلاش کرد تا موقعیت و نفوذ روحانیت را در میان مردم تضعیف نماید . وی همچنین خاطر نشان کرد : رضا شاه پهلوی از این‌ رو با وضع بعضی از قوانین  ، روحانیون را در محدودیت قرار داد و ‌با ایجاد طرح اتحاد لباس ها و ایجاد موسسه وعظ و خطابه ، مبارزه با روحانیون را بیشتر کرد .

به گفته امام جمعه میر آباد ‌رضاشاه روحانیت را به عنوان سازمان دهنده مقاومت اجتماعی در برابر خود احساس میکرد ، چون اکثر روحانیون با طرح وی مخالف بودند. ‌

وی در خاتمه افزود: حضرت رسول( ص) تصریح داشتند، شرم و حیا اولین برداشت تمام مومنان از اصول چشمه همه خیرات است و منشا همه حسنات و تربیت اخلاقی برای همه اقشار جامعه می باشد. وی همچنین افزود مهمترین عامل حفظ شرم و حیا داشتن عفاف و عفت به وسیله حجاب می باشد . ماموستا باروزه تاکید داشت :دشمنان هدفمند و برای از بین بردن همه آثار شرم و حیا   وسیله کشف حجاب اقدام نموده و مهمترین برنامه مبارزه با حجاب است.

 

-(0 Body) 
نظر کاربران
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
 
تصویر امنیتی
Captcha ImageChange Image
متن خود را اینجا وارد کنید

آدرس:تهران خيابان جمهوري اسلامي خيابان رازي نرسيده به خيابان نوفل لوشاتو نبش کوچه ياسمن---تلفن:63497112---فکس:63497498 ---سامانه پيامک:30005209

© Copyright dmsonnat.ir. All Rights Reserved.