اهل سنت

پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت

امروز سه شنبه، 28 اسفند 1397| 13 رجب 1440

خبر ويژه

 


فعالیت 200 خانقاه، مهدیه و حسینیه در سنندج/ تحصیل ۵۰۰ طلبه در حجره‌های سنتی اهل سنت سنندج

تاریخ انتشار: 1397/10/19-11:50
کد خبر: 58667
Print
Rss Services


رئیس شعبه سنندج دفتر نمايندگي ولي‌فقيه در امور اهل‌سنت استان کردستان:
فعالیت 200 خانقاه، مهدیه و حسینیه در سنندج/ تحصیل ۵۰۰ طلبه در حجره‌های سنتی اهل سنت سنندج
رئیس شعبه سنندج دفتر نمايندگي ولي‌فقيه در امور اهل‌سنت استان کردستان گفت: ۵۰۰ طلبه توسط علما و روحانیون اهل سنت تربیت و ۲۰۰ خانقاه، مهدیه، مسجد و حسینیه در راستای فرهنگ دینی مردم در شهرستان سنندج خدمت می‌کنند.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت به نقل از رابط خبري دفتر نمايندگي ولي‌فقيه در امور اهل‌سنت استان کردستان، ماموستا اقبال بهمنی در نشست هم اندیشی خطباء و وعاظ شاخص استان با عنوان «بازخوانی گفتمان انقلاب اسلامی» که در سالن کوثر در سنندج برگزار شد، با بیان اینکه تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی تشکیلاتی به عنوان جامعه روحانیت وجود نداشت اظهار کرد: خدمات رژیم شاه به جامعه روحانیون تا قبل از پیروزی انقلاب در کشور در حد صفر بود.

به گفته وی، در کنار اینکه هیچگونه خدماتی به جامعه روحانیت اهل سنت در دوران قبل از انقلاب صورت نمی‌گرفت، این جامعه دینی در زیر فشار حاکمان و زورگویان به سختی روزگار می‌گذراندند.

به گفته وی، جامعه روحانیون دینی با شنیدن ندای وحدت‌بخش بنیانگذار انقلاب اسلامی به امام لبیک گفتند و در راستای پیروزی انقلاب با جان و دل مایه گذاشتند.

ماموستا بهمنی اضافه کرد: در آغاز پیروزی انقلاب اسلامی و با ظهور گروهک‌های ضد انقلاب در منطقه کردستان این روحانیون و ماموستایان دینی بودند که برای مقابله با این گروهک‌ها ایستاده و مقاومت کردند.

وی اضافه کرد: هر چند در اوایل انقلاب جمعیت روحانیت در استان کردستان قابل توجه نبود ولی با وجود این تعداد اندک 52 نفر از ماموستایان و روحانیون اهل سنت در راه پیروزی انقلاب ترور شدند که از این تعداد دو نفر تشیع و 50 نفر اهل سنت هستند.

به گفته وی، ملامحمد کریمی از ماموستایان اهل سنت در آن زمان به دست گروهک‌های ضد انقلاب در کتابخانه منزل شخصی‌اش در میان کتاب‌هایش به آتش کشیده شد و امثال این شهید والامقام بسیار هستند.

وی با تاکید براینکه علمای اهل سنت و اهل تشیع استان کردستان در راستای پیروزی انقلاب اسلامی تلاش کردند، گفت: این حضور خودجوش و دشمن شکن نشان دهند این است که جامعه روحانیت ما در قبل از انقلاب اسلامی در اوج مظلومیت و ستم‌های زیاد به تبلیغ دین پرداخته‌اند.

ماموستا بهمنی با اشاره به اینکه 500 طلبه توسط علما و روحانیون اهل سنت در سنندج تربیت می‌شوند، گفت: 200 خانقاه، مهدیه، مسجد و حسینیه در راستای فرهنگ دینی مردم در این شهرستان فعالیت می‌کنند.

به گفته وی، در تمام ادارات شهرستان سنندج یک ماموستا و یا یک روحانی اهل تشیع فعالیت می‌کنند.

وی تاسیس دفتر در سال 59 و به فرمان بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران در راستای خدمت به روحانیت اهل سنت را از جمله اقدامات ارزشمند نظام دانست و گفت: این مرکز در حال حاضر زیر نظر نماینده ولی فقیه در استان کردستان اداره و در دو جهت تربیت جوانان متعهد کردستان و ارزش دادن به مدرک روحانیت اهل سنت و بیمه کردن روحانیت اهل تشیع فعالیت می‌کند.

وی با بیان اینکه  مدارس علوم دینی در استان ویژگی‌های خاص خود را دارد، گفت: پرورش روحانیت در حجره‌ها از دیگر ظرفیت‌ها در این استان است که هرکدام از روحانیون تربیت چند نفر از طلبه‌ها را برعهده می‌گیرند.

 

-(4 Body) 
نظر کاربران
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
 
تصویر امنیتی
Captcha ImageChange Image
متن خود را اینجا وارد کنید

آدرس:تهران خيابان جمهوري اسلامي خيابان رازي نرسيده به خيابان نوفل لوشاتو نبش کوچه ياسمن---تلفن:63497112---فکس:63497498 ---سامانه پيامک:30005209

© Copyright dmsonnat.ir. All Rights Reserved.