اهل سنت

پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت

امروز سه شنبه، 6 فروردين 1398| 20 رجب 1440

خبر ويژه

 


تقدیر از پنج دهه تلاش ماموستا ابوبکری برای وعظ و ارشاد مردم

تاریخ انتشار: 1397/10/22-18:30
کد خبر: 58716
Print
Rss Services


امام‌جمعه سردشت:
تقدیر از پنج دهه تلاش ماموستا ابوبکری برای وعظ و ارشاد مردم
ماموستا واوی از زحمات ماموستا سید محمد ابوبکری و نیز فرماندار سابق سردشت تشکر نمود و برای جانشینان آن‌ها آرزوی توفیق کرد. وی همچنین برخی رویدادهای مهم انقلاب اسلامی در دی‌ماه را برای مردم تشریح نمود و در پایان به موضوع مهم دوست و دوست‌یابی اشاره کرد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت به نقل از رابط خبری دفتر نمايندگي ولي‌فقيه در امور اهل‌سنت استان آذربایجان غربی ، خطبه‌های این هفته سردشت در این هفته رنگ و بویی متفاوت داشت، حاج ماموستا واوی، امام‌جمعه سردشت در خطبه‌های نماز جمعه در جمع نمازگزاران سردشتی ضمن اشاره به تکریم و معارفه امام‌جمعه شهر ربط و همچنین فرماندار سردشت از تلاش‌های حاج ماموستا سید محمد ابوبکری امام‌جمعه پیشین تقدیر نمود. وی همچنین اظهار داشت: حاج ماموستا سید محمد ابوبکری بیش از پنج دهه در محراب پیامبر (ص) به وعظ و ارشاد مردم مشغول بود. ماموستا واوی همچنین برای ماموستا یوسفی، از خداوند تبارک‌وتعالی خواستار این شد که در وظیفه خود سربلند و مؤید باشد.

 امام‌جمعه سردشت همچنین نسبت به تغییرات در فرمانداری این شهر برای فرماندار پیشین، نژاد جهانی آرزوی موفقیت نموده و برای نخشی پور توفیق و موفقیت در خدمت‌رسانی را خواستار شد

خطیب جمعه سردشت در ادامه به 26 دی‌ماه که مصادف با فرار شاه است اشاره کرد و گفت: شاه خائن به ملت، در 26 دی‌ماه از ایران گریخت و سرور و شادی در قلب و وجود مردم هویدا شد. درست است انقلاب ایران در بهمن‌ماه شکفت و به بار نشست اما دی‌ماه یکی از مدارج و پله‌های انقلاب است. وی همچنین به جشن چهل‌سالگی انقلاب اشاره نمود و گفت: دشمن به اربعین انقلاب خیلی حساس است و دوست دارد این جشن به‌خوبی برگزار نشود اما به امید خدا بهتر از سال‌های گذشته انجام خواهد شد.

ماموستا واوی برخی رویدادهای مهم انقلاب اسلامی در دی‌ماه را برای مردم تشریح نمود و افزود: بعد از حوادث سوم دی‌ماه مردم تبریز، مشهد، اصفهان و کرمان و پنج دی‌ماه مشهد در شش دی‌ماه رئیس‌جمهور وقت آمریکا حمایت خود را از شاه اعلام داشت. موضوعات مهم پی‌درپی از سوی معمار کبیر انقلاب به مردم می‌رسید که مواظب باشند فریب رژیم را نخورند، چون رژیم می‌خواست انقلاب را از راه اصلی خارج کند.

ماموستا واوی به تغییر رویکرد آمریکا نسبت به شاه در چهارده دی‌ماه اشاره کرد و گفت: کارتر تغییر موضع داد بجای حمایت از شاه از او خواست سلطنت را رها کند و از ایران خارج شود. وی افزود: سرانجام در بیست‌وشش دی‌ماه شاه از ایران فرار کرد.

امام‌جمعه سردشت در ادامه به موضوع قلب انسان پرداخت و با اشاره مردم به رجوع به متخصص قلب در زمان بیماری افزود اگر قلب انسان به دنیا وابسته و به مسائل هوا و هوس و حیله و نیرنگ مشغول شد قلب رو به تاریکی قدم برمی‌دارد و بر روی دیگر اعضای بدن تأثیر خواهد گذاشت و مانع پیشرفت خواهد شد و برای هدفی که خلق‌شده است عقب خواهد ماند.

ماموستا واوی پنج مورد، افراط و زیاده‌روی در دوست گرفتن و هم‌نشینی با افرادی ناباب، آرزو و امیال طولانی انسان که خیلی از اهداف اصلی را کنار می‌گذارد، دل بستن به غیر پروردگار من‌جمله به دنیا، اسراف و تبذیر و زیاده‌روی، دور شدن انسان از جامعه و مشغول خوردوخوراک شدن را موجب مرگ قلب و یا تاریکی دانست.

ماموستا واوی امام‌جمعه سردشت در ادامه سخنان خود به لزوم توجه افراد و خانواده در دوست‌یابی اشاره کرد و تأکید داشت: یکی از عوامل مهم ترقی و تربیت انسان محیط زندگی اوست که شامل خانواده، فضای آموزشی، محل کار و حرفه و محیط دوستی است. وی همچنین گفت: ضرب‌المثل کردی است که می‌گوید: هزار دوست کم و یک دشمن زیاد است.

امام‌جمعه سردشت در ادامه کلام خود در رابطه با دوست به ویژگی‌های دوست و اثرات دوست خوب و بد پرداخت:

امام‌جمعه با ذکر این‌که انسان موجودی اجتماعی است اظهار داشت: انسان نیاز به تعلق و وابستگی و امنیت و احترام دارد و امنیت با اطرافیان و احترام با دوستان مهیا خواهد شد. وی کمک همگانی را برای رشد و ترقی لازم دانست و فزونی شوکت انسان را با دوستی با دوست خوب عنوان کرد.

 ماموستا واوی گفت: رفاقت فکر انسان را قوی و تقویت خواهد کرد زیرا مشورت با یکدیگر به حل مشکلات کمک خواهد کرد. دوست خوب مراقب انسان است. امام‌جمعه سردشت همچنان گفت: هر انسانی دارای معایبی است اما اگر کسی واقعاً دوست باشد معایب را متذکر می‌شود.

ماموستا واوی در ادامه به یکی از مهم‌ترین مشکلات جامعه یعنی انتخاب دوست خوب اشاره کرد. وی خاطرنشان کرد: اگر در پناه انسان قوی باشید قوی می‌شوید و اگر با انسان بامحبت هم‌نشین باشید بامحبت خواهید شد و اگر با انسان سخی همسو گردید سخاوتمند می‌شوید، اما اگر خدای ناخواسته در کنار دوستانی که دارای صفات رذیله باشند قرار گیرید قطعاً تأثیرگذار خواهد شد.

ماموستا واوی امام‌جمعه سردشت خصایص مهم برای انتخاب دوست را صمیمیت، مهربانی، فهیم بودن، راست‌گویی، قابل‌اعتماد بودن دانست و گفت: در اسلام دعوت به وحدت برای رسیدن به خدا از محور رفاقت و همزیستی است. حرکت از کثرت به‌سوی وحدت یعنی دفاع کردن از شخصیت و ناموس در برابر دشمن مشترک است آن موقع است مؤمنان برادر هم دیگر می‌شوند.

 

-(0 Body) 
نظر کاربران
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
 
تصویر امنیتی
Captcha ImageChange Image
متن خود را اینجا وارد کنید

آدرس:تهران خيابان جمهوري اسلامي خيابان رازي نرسيده به خيابان نوفل لوشاتو نبش کوچه ياسمن---تلفن:63497112---فکس:63497498 ---سامانه پيامک:30005209

© Copyright dmsonnat.ir. All Rights Reserved.