اهل سنت

پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت

امروز چهارشنبه، 29 اسفند 1397| 14 رجب 1440

خبر ويژه

 


با نگاه به مسئله عبادت، توسل شرک نیست

تاریخ انتشار: 1397/11/30-14:6
کد خبر: 59831
Print
Rss Services


نماینده ولی‌فقیه در امور اهل سنت آذربایجان غربی در دومین همایش رهیافت وحدت؛
با نگاه به مسئله عبادت، توسل شرک نیست
نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان غربی در همین راستا گفت: یکی از مباحث مقدماتی در موضوع توسل مسئله عبادت است. وی افزود: معتقدیم که عبادت مخصوص خداوند است و همه مذاهب اسلامی عبادت به غیر خدا را شرک می‌دانند. وی در ادامه بابیان اینکه مصادیق عبادات مهم است گفت: اینکه آیا یک عملی مثل توسل عبادت است یا نه دچار مشکل و مسئله می‌شویم.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت به نقل از رابط خبری دفتر نمايندگي ولي‌فقيه در امور اهل‌سنت استان آذربایجان غربی، حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر قریشی در دومین همایش رهیافت وحدت که به همت دفتر نمایندگی ولی‌فقیه در امور اهل سنت با موضوع توسل برگزار شد، نکاتی پیرامون موضوع جلسه را خطاب به طلاب و روحانیون شیعه و اهل سنت حاضر در جلسه ارائه نمود.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین قریشی نماینده ولی‌فقیه در امور اهل سنت آذربایجان غربی در ابتدای سخن با تقدیر از برگزاری این جلسه گفت: یکی از مباحثی که لازم است صورت گیرد مسئله گفت‌وگو علمای منطقه است. وی بر این موضوع تأکید داشت که این نشست‌ها و مباحثه‌های علمی در مذاهب مختلف با یکدیگر یکی از ارکان وحدت است. دکتر قریشی با اشاره به توسل برخی موارد جنبی پیرامون موضوع توسل را در ابتدای کلام خود متذکر شد

نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان غربی در همین راستا گفت: یکی از مباحث مقدماتی در موضوع توسل مسئله عبادت است. وی افزود: معتقدیم که عبادت مخصوص خداوند است و همه مذاهب اسلامی عبادت به غیر خدا را شرک می‌دانند. وی در ادامه بابیان اینکه مصادیق عبادات مهم است گفت: اینکه آیا یک عملی مثل توسل عبادت است یا نه دچار مشکل و مسئله می‌شویم.

 دکتر سید مهدی قریشی در همین راستا ادامه داد: بر اساس آیات قرآن عبادت باید دارای قیودی باشد و اگر این قیود نباشد شرک نیست چون عبادت نیست. وی قیود عبادت را در سه مسئله عنوان کرد و گفت: اول اینکه شخص خاضع، آن معبود را به معنای الهی خود و خدای خود بداند یعنی وقتی عبادت می‌کنیم باید معبود به‌عنوان محل عبادت باشد. وی بر این اساس مواردی مانند سجده فرشتگان بر حضرت آدم یا سجده حضرت یعقوب و پسرانش بر حضرت یوسف را عبادت ندانست و لذا گفت: این موارد شرک نیست هر چندکه در آن سجده اتفاق افتاده است.

نماینده ولی‌فقیه دومین مسئله را این‌گونه عنوان کردند که انسان معتقد به وجود خدایی باشد که در برابر او خضوع کند. دکتر قریشی افزود: چنانچه در قرآن کریم خداوند می‌فرماید: ای مردم عبادت کنید خدایی را که شمارا خلق کرده است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین قریشی سومین مسئله در عبادت را شرط مستقل دانستن فرد و محل عبادت دانست. وی خاطرنشان داشت: یعنی تا شخص را قائم‌ به‌ ذات ندانیم عبادت نیست. وی با تکیه‌ بر آیه‌ 255 سوره بقره گفت: قائم‌ به‌ ذات بودن مختص خداست وی ادامه داد: که عدم وجود این سه شرط در عبادت به معنای عبادت نبودن آن شخص است هرچند که سجده هم کند. یکی از مسائلی که شبهه وارد کرده است درک نادرست این مسئله است.

 دکتر قریشی در ادامه موضوع توسل گفت: برخی می‌گویند اگر مورد سلطه غیبی بر اولیای خدا و ائمه اطهار قائل باشیم شرک است و برخی بدون توجه دیگران را مشرک می‌دانند. دکتر قریشی افزود: آیا صرف سلطه غیبی شرک است؟

وی در مقام پاسخ گفت: اگر چنانچه باشد بسیاری از انبیاء سلطه داشتند مثل حضرت عیسی (ع) و اگر کسی متوسل شد باید گفت مشرک شده است. ما معتقدیم حاجت را خداوند می‌دهد و این به‌وسیله ولی الهی است. حال این کجا شرک است؟!

دکتر قریشی در ادامه به وجهی دیگر از توسل پرداخت و گفت: برخی بین حیات و ممات ولّی خدا فرق می‌گذارند ولی بر اساس استقلال روح و جسم، انسان پس از مردن باقی است. وقتی خدا شهید را زنده می‌داند ولّی خدا هم زنده است و برخی این را شرک می‌دانند.

وی در ادامه به این موضوع تأکید داشتند که در حال ممات روح انسان وسعت زیادی پیدا می‌کند و در منابع شیعه و سنی انسان وقتی از دنیا رفت دیگران را می‌بیند و می‌شنود. وی در ادامه به روایتی از انس بن مالک که می‌گوید بر پیامبر اعمال امّت را هر جمعه دومرتبه عرضه می‌شود پرداخت؛ وی در مقام تبیین اظهار داشت: یعنی وقتی در نزدیک قبر یا دور از پیامبر او را خطاب قرار می‌دهیم اعمال ما بر او عرضه می‌شود و این شرک نیست.

 

-(2 Body) 
نظر کاربران
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
 
تصویر امنیتی
Captcha ImageChange Image
متن خود را اینجا وارد کنید

آدرس:تهران خيابان جمهوري اسلامي خيابان رازي نرسيده به خيابان نوفل لوشاتو نبش کوچه ياسمن---تلفن:63497112---فکس:63497498 ---سامانه پيامک:30005209

© Copyright dmsonnat.ir. All Rights Reserved.