اهل سنت

Picture Gallery

مساجد اهل سنت فارس مساجد اهل سنت گلستان مساجد اهل سنت هرمزگان

آخرين شماره نشريات


نشست هاي علمي تقريبي

در ادامۀ سلسله نشستهای بررسی خلافت در جریانهای تکفیری معاصر، گروه جهان اسلام انجمن مطالعات سیاسی حوزه، در تاریخ 95/10/26 برگزار شد.

موضوع وحدت و بيداري اسلامي پيشينه‌اي طولاني دارد و متفكران زيادي از جهان اسلام در اين زمينه قلم زده‌اند. امروزه تفرقه‌گرايي و تضادها در ميان مسلمانان رو به افزايش است و از اين رو اهميت وحدت و بيداري اسلامي دوچندان شده است.

ماهیت نظام بین الملل پس از جنگ جهانی دوم دوقطبی و پس از جنگ سرد تک قطبی شد اما امروزه به سوی نظامی چند قطبی پیش می‌رود و بنابراین بازیگران زیادی در نظام کنونی وجود دارند.

دبیر علمی این نشست، حجت الاسلام و المسلمین محسن طبسی، با تقسیم جریان­های درونی اهل سنت به عقل گرایی، نقل گرایی و معنا گرایی، سلفیه را عقل گرایی حداقلی و نقل گرایی حداکثری معرفی کرد و به تقابل­های فقهی کلامی با محور این تقسیم پرداخت.

تکفیر در شکل جدید، دین و مذهب نمی شناسد، با این وصف آیا می توان این پدیده را در فقه و کلام محصور ساخت.

نشست علمی اتحاد جهان اسلام از سوی پژوهکده تاریخ و سیره اهل بیت و اداره همکاری‌های علمی و پژوهشی دفتر تبلیغات اسلامی در محل سالن کنفرانس مرکز همایش‌های دفتر برگزار شد. در این جلسه آقایان استاد محمد جواد صاحبی و حجة الاسلام دکتر مهدی فرمانیان به ارائه نظرات خود در این موضوع پرداختند.

نشست تخصصی روندها و آینده تحولات مصر توسط کمیته دانشجویی انجمن علوم سیاسی و با همکاری مرکز مطالعات استراتژیک خاورمیانه، با حضور رییس کمیته دانشجویی انجمن علوم سیاسی)، رییس دانشکده مذاهب دانشگاه ادیان و مذاهب، رئیس اداره خاورمیانه عربی وزارت خارجه، رایزن فرهنگی ایران در مصر، روز چهارشنبه 26 تیرماه در پژوهشکده مطالعات استراتژیک خاورمیانه برگزار شد.

در نشست «بایدها و نبایدهای رسانه در مواجهه با جریان های سلفی و تکفیری» مطرح شد :
دکتر مهدی فرمانیان گفت: داعش خواستار ایجاد وحشت در جوامع است و رسانه ها با منعکس کردن وحشت مورد نظر داعش در تکثیر این وحشت نقش ایفا می کنند.

شواهدی داریم که نشان می دهد تکفیر نمی تواند تمدن ساز باشد. حتما باید این را به عنوان دستور کار مطالعات قرار داد.

دومین نشست از سلسله نشست‌هاي ميز انديشه در 1393با موضوع «داعش؛ پیشینه، افکار و راهکارهای مقابله با آن» به اهتمام دفتر پژوهش‌هاي كاربردي، راس ساعت 8:30 مورخه 10/8/1393 و با سخنراني حجت الاسلام والمسلمین دکتر مهدی فرمانیان، با حضور مديران، كارشناسان و كارمندان سازمان تبليغات اسلامي در سالن همايش‌هاي معاونت پژوهشي سازمان تبليغات اسلامي برگزار شد. ابتدا آياتي از كلام‌الله مجيد قرائت شد و سپس سخنران در جايگاه مخصوص قرار گرفت و به ايراد سخن پرداخت.
Back   1  -  2  -  3  -  4  -  5  -  6   Next