اهل سنت

Picture Gallery

مساجد اهل سنت کردستان مساجد اهل سنت گلستان اردوي راهيان نور / اسفند 90 / طلاب اهل سنت کرمانشاه

آخرين شماره نشريات


نشست هاي علمي تقريبي

نشست علمی تخصصی « نقد و بررسی مبانی نظری داعش، تلفیق سنت و مدرنیزم » با همکاری مشترک دفتر پژوهشکده حج و زیارت خراسان و مرکز تخصصی مطالعات تطبیقی مذاهب اسلامی در تاریخ چهار شنبه، دوم دی ماه ۱۳۹۴ در محل سالن همایش های بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد.

این همایش به همت مرکز همکاری حوزه و دانشگاه در نجف اشرف برگزار شد و بسیاری از اندیشمندان و اساتید حوزه و دانشگاه در آن شرکت داشتنند دغدغه اصی شرکت کنندگان راه کار مقابله با داعش بود که حداقل سه استان کشورعراق (صلاح الدین،الانبار و نینوا) را اشغال کرده است.

این همایش که در ۱۷ و ۱۸ آذر ۹۴ در این دانشگاه برگزار شد و میهمانانی از امریکا، انگلستان، روسیه، چین، عراق و ایران در آن به ایراد سخنرانی پرداختند.

امروزه با فراگیر شدن تکفیر، حتی بسیاری از حامیان این اندیشه نیز راه خود را از آن جدا کرده اند و آثار و پیامدهای شوم آن پی برده اند، اما همچنان به سبب ناآگاهی جوانان دلزده از تمدن غرب و در جستجوی سعادت، پدیده تکفیر در جهان اسلام به شدت فعال است.

اندیشه‌ تمدنی امام موسی صدر ؛
محمد علی میرزایی گفت: افق فهم دین، انسان و جهان از منظر امام موسی کاملا تمدنی است. امام همچنین افق مدیریت اجتماعی را نیز کاملا تمدنی می‌بینند و زیر سایه این نگاه است که هویت بازسازی می‌شود.

نیازی به انتقادات درون شیعی نسبت به خلافت داعش و جریان‌ها‌ی سلفی نداریم؛ چرا که خود جریانات سلفی انتقادات جدی به آن دارند، اما لازم است که نگاه درجه دوم به خلافت داشته باشیم تا درک دقیق تری از خلافت داعش داشته باشیم.

حجت الاسلام داوود فيرحي :
حجت الاسلام داوود فيرحي استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران گفت:دیدگاه امام موسی صدر به دموکراسی انجمنی بسیار نزدیک است. این دموکراسی چند ویژگی دارد که برخی از آن‌ها این است: یک اینکه دولت بر اساس ائتلاف است نه حزب. دوم، سیستم انتخاباتی سهمیه‌ای است. یعنی اقلیت را سرکوب نمی‌کند، به آن سهم می‌دهد. سوم، حکومت‌های محلی و خودمختاری است و امام موسی صدر این را به جد پیش می‌برد.

«تولید محوری در اقتصاد اسلام» از دیدگاه امام موسی صدر
امام موسی صدر با درک نقص اطلاعات انسان اهل گفتگو و کرامت قایل شدن برای انسان هاست. و در جهتی دیگر، کار را عنصر اساسی اقتصاد و ساختن جامعه و حتی معنی شدن مقام خلیفه الهی انسان می داند. وی با نگاهی مسئولیت پذیر، افراد جامعه را مسبب وضعیت آن جامعه می داند و نه عوامل بیرونی را.

دکتر خسرو پناه :
.

سلسله نشست های نقد جریان های تکفیری؛
حجت الاسلام والمسلمین لک زایی: متاسفانه جهل و جمود درتندروهای شیعه و سنی ابزاری اسا در دست استعمار برای ایجاد شکاف بیشتر بین مسلمانان . پژوهشگاه مطالعات تقریبی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی باید با تبیین ریشه های اختلاف زمینه تحقق تقریب بعنوان درمان اختلاف را قوام بخشد.
Back   1  -  2  -  3  -  4  -  5  -  6   Next