اهل سنت

Picture Gallery

مساجد اهل سنت بوشهر مساجد اهل سنت بوشهر نماز عيد قربان سال 1395 مراسم عمامه گذاري طلاب اهل سنت

آخرين شماره نشريات


نشست هاي علمي تقريبي

پاکتچی:
دکتر احمد پاکتچی درباره نگاه امام موسی صدر به انسان معتقد است، نوعی انسان گرايي ديني و با خدا در دیدگاه او وجود دارد که هم ارتباط انسان با خدا را تعريف می كند و هم براي انسان اهميت قائل است.

حجت‏ الاسلام والمسلمین احمد مبلغی :
موضوع بحث، دین و همزیستی و یا نظریه همزیستی است. البته این‏که همزیستی را نظریه نامیده‏ایم، نیازمند بحث مستقلی از لحاظ شأنی و مصداقی است که در این فرصت، امکان پرداختن به آن در این نشست وجود ندارد و این امر را به داوری‏های حاضران می‏سپارم. در این خصوص که این نظریه، براساس چگونه و براساس چه منابعی ارائه شده است؟ لازم است شیوه استخراج این نظریه یا شکل‏دهی به آن را بیان می‏نمایم و سپس خود نظریه را ارائه کنیم.

محسن اسماعیلی :
«اصل کرامت بشر نمی تواند برای مسلمان مورد تردید واقع شود.» این قسمتی از گفته های دکترمحسن اسماعیلی حقوقدان و استاد دانشگاه بود که در سیزدهمین درس گفتار اندیشه و عمل با موضوع «کرامت انسان و آثار آن از دیدگاه امام»بیان شد.

دکتر احمد پاکتچی، دین‌شناس و استاد دانشگاه امام صادق (ع) در ابتدای نشست درباره موضوع بحث خود توضیح داد: «می‌خواهم دربارۀ ماهیت و منزلت انسان از دیدگاه امام موسی صدر صحبت کنم. در واقع عرایض بنده در این بحث بیشتر از منظر فلسفه انسان خواهد بود. چیزی که تحت عنوان philosophy of man در طول سلسلسه مباحث جدید در حوزه فلسفه مضاف مورد بحث قرار می‌گیرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق گفت: ما دنبال این تئوری‌ در اندیشه امام موسی صدر هستیم که همزمان که عبد به مثابه عابدی است می خواهد عبادت خدا را کند نه عبودیت، می‌خواهیم جانشین خدا روی زمین باشیم، کمااینکه از نظر امام موسی صدر امیرمؤمنان از این جهت یدالله خوانده می‌شود که اگر خدا روی زمین بود همان کاری را می‌کرد که دست علی انجام می‌دهد و همه باید اینگونه باشیم.

عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت :
.

حجت الاسلام والمسلیمن سید جواد ورعی :
اگر دین ریشه در امر ثابتی دارد چگونه می تواند با تحولات زمان پاسخگوی نیازهای به روز انسان باشد؟ پاسخ به این سؤال موضوع نشست اخیر مؤسسه بود. پرسشی که امام موسی صدر به عنوان فقیه، در ده های 60 و 70 میلادی تلاش می کند نشان دهد چه چیزهایی در فقه تعبیه شده که می تواند به این نیاز پاسخ دهد.

مسئله اساسی در موضوع اسلام ستیزي غرب این است که باید مشخص شود این موضوع در چه زمینه ها و تاریخی شکل گرفته است. یکی از پدیده هاي مهم در اسلام ستیزي غرب،بوده که تاکنون جز دو تعریف زیر، تعریف جامعی از آن ارائه نشده « استشراق » مسئله است.

نظريه پردازان و انديشمندان درباره همبستگي و موضوع هايي از اين نوع،مطالب فراواني ارائه كرده اند. اما آنچه در اين زمينه اهميت دارد، رعايت قوانين وشيوه ي صحيح گفت وگو و تبادل افكار است. بنابراين ميتوان گفت كه بين دعوت وگفت وگو تفاوتهايي وجود دارد.

.
Back   1  -  2  -  3  -  4  -  5  -  6   Next