اهل سنت

نشست هاي علمي تقريبي

نشست سلفی پژوهی
در ادامۀ سلسله نشستهای بررسی خلافت در جریانهای تکفیری معاصر، گروه جهان اسلام انجمن مطالعات سیاسی حوزه، در تاریخ 95/10/26 برگزار شد.
نشست " سیری در مفاهیم و پیشینه وحدت و بیداری اسلامی "
موضوع وحدت و بيداري اسلامي پيشينه‌اي طولاني دارد و متفكران زيادي از جهان اسلام در اين زمينه قلم زده‌اند. امروزه تفرقه‌گرايي و تضادها در ميان مسلمانان رو به افزايش است و از اين رو اهميت وحدت و بيداري اسلامي دوچندان شده است.
نشست «‌فلسطین و جامعه جهانی»
ماهیت نظام بین الملل پس از جنگ جهانی دوم دوقطبی و پس از جنگ سرد تک قطبی شد اما امروزه به سوی نظامی چند قطبی پیش می‌رود و بنابراین بازیگران زیادی در نظام کنونی وجود دارند.
بیست و هفتمین نشست علمی نقد سلفیه با حضور اساتید و پژوهشگران در سالن امام خمینی (ره) مرکز فقهی ائمه اطهار علیهم السلام برگزار شد
دبیر علمی این نشست، حجت الاسلام و المسلمین محسن طبسی، با تقسیم جریان­های درونی اهل سنت به عقل گرایی، نقل گرایی و معنا گرایی، سلفیه را عقل گرایی حداقلی و نقل گرایی حداکثری معرفی کرد و به تقابل­های فقهی کلامی با محور این تقسیم پرداخت.
بیست و ششمین نشست علمی (پیامدهای فرهنگی و تمدنی پدیده تکفیر-2)
تکفیر در شکل جدید، دین و مذهب نمی شناسد، با این وصف آیا می توان این پدیده را در فقه و کلام محصور ساخت.
گزارش نشست علمی اتحاد جهان اسلام؛ ضرورت‌ها و بایسته‌ها
نشست علمی اتحاد جهان اسلام از سوی پژوهکده تاریخ و سیره اهل بیت و اداره همکاری‌های علمی و پژوهشی دفتر تبلیغات اسلامی در محل سالن کنفرانس مرکز همایش‌های دفتر برگزار شد. در این جلسه آقایان استاد محمد جواد صاحبی و حجة الاسلام دکتر مهدی فرمانیان به ارائه نظرات خود در این موضوع پرداختند.
گزارش نشست روندها و آینده تحولات در مصر
نشست تخصصی روندها و آینده تحولات مصر توسط کمیته دانشجویی انجمن علوم سیاسی و با همکاری مرکز مطالعات استراتژیک خاورمیانه، با حضور رییس کمیته دانشجویی انجمن علوم سیاسی)، رییس دانشکده مذاهب دانشگاه ادیان و مذاهب، رئیس اداره خاورمیانه عربی وزارت خارجه، رایزن فرهنگی ایران در مصر، روز چهارشنبه 26 تیرماه در پژوهشکده مطالعات استراتژیک خاورمیانه برگزار شد.
حجت الاسلام و المسلمین مهدی فرمانیان: ایجاد انزجار از داعش به جای ایجاد وحشت، راهبرد رسانه ها
دکتر مهدی فرمانیان گفت: داعش خواستار ایجاد وحشت در جوامع است و رسانه ها با منعکس کردن وحشت مورد نظر داعش در تکثیر این وحشت نقش ایفا می کنند.
بیست و پنجمین نشست علمی (پیامدهای فرهنگی و تمدنی پدیده تکفیر-1)
شواهدی داریم که نشان می دهد تکفیر نمی تواند تمدن ساز باشد. حتما باید این را به عنوان دستور کار مطالعات قرار داد.
داعش؛ پیشینه، افکار و راهکارهای مقابله با آن
دومین نشست از سلسله نشست‌هاي ميز انديشه در 1393با موضوع «داعش؛ پیشینه، افکار و راهکارهای مقابله با آن» به اهتمام دفتر پژوهش‌هاي كاربردي، راس ساعت 8:30 مورخه 10/8/1393 و با سخنراني حجت الاسلام والمسلمین دکتر مهدی فرمانیان، با حضور مديران، كارشناسان و كارمندان سازمان تبليغات اسلامي در سالن همايش‌هاي معاونت پژوهشي سازمان تبليغات اسلامي برگزار شد. ابتدا آياتي از كلام‌الله مجيد قرائت شد و سپس سخنران در جايگاه مخصوص قرار گرفت و به ايراد سخن پرداخت.
Back   1  -  2  -  3  -  4  -  5  -  6  -  7  -  8  -  9   Next