اهل سنت

نشست هاي علمي تقريبي

جهالت و تحجر از علل و عوامل تكفیر است/ غربی ها درگسترش و مدیریت داعش و دیگر جریانهای تكفیری نقش ویژه دارند
حجت الاسلام والمسلمین لک زایی: متاسفانه جهل و جمود درتندروهای شیعه و سنی ابزاری اسا در دست استعمار برای ایجاد شکاف بیشتر بین مسلمانان . پژوهشگاه مطالعات تقریبی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی باید با تبیین ریشه های اختلاف زمینه تحقق تقریب بعنوان درمان اختلاف را قوام بخشد.
اومانیسم در اندیشه امام موسی صدر بی خدا نیست/ دین اشتباهات انسان را می‌پذیرد
دکتر احمد پاکتچی درباره نگاه امام موسی صدر به انسان معتقد است، نوعی انسان گرايي ديني و با خدا در دیدگاه او وجود دارد که هم ارتباط انسان با خدا را تعريف می كند و هم براي انسان اهميت قائل است.
اسلام و نظریه همزیستی
موضوع بحث، دین و همزیستی و یا نظریه همزیستی است. البته این‏که همزیستی را نظریه نامیده‏ایم، نیازمند بحث مستقلی از لحاظ شأنی و مصداقی است که در این فرصت، امکان پرداختن به آن در این نشست وجود ندارد و این امر را به داوری‏های حاضران می‏سپارم. در این خصوص که این نظریه، براساس چگونه و براساس چه منابعی ارائه شده است؟ لازم است شیوه استخراج این نظریه یا شکل‏دهی به آن را بیان می‏نمایم و سپس خود نظریه را ارائه کنیم.
در اندیشه امام صدر، اجبار خلاف كرامت بشر است (گزارش كامل نشست)
«اصل کرامت بشر نمی تواند برای مسلمان مورد تردید واقع شود.» این قسمتی از گفته های دکترمحسن اسماعیلی حقوقدان و استاد دانشگاه بود که در سیزدهمین درس گفتار اندیشه و عمل با موضوع «کرامت انسان و آثار آن از دیدگاه امام»بیان شد.
مقام و منزلت انسان در اندیشه امام موسی صدر
دکتر احمد پاکتچی، دین‌شناس و استاد دانشگاه امام صادق (ع) در ابتدای نشست درباره موضوع بحث خود توضیح داد: «می‌خواهم دربارۀ ماهیت و منزلت انسان از دیدگاه امام موسی صدر صحبت کنم. در واقع عرایض بنده در این بحث بیشتر از منظر فلسفه انسان خواهد بود. چیزی که تحت عنوان philosophy of man در طول سلسلسه مباحث جدید در حوزه فلسفه مضاف مورد بحث قرار می‌گیرد.
اندیشه و عمل امام موسی صدر
عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق گفت: ما دنبال این تئوری‌ در اندیشه امام موسی صدر هستیم که همزمان که عبد به مثابه عابدی است می خواهد عبادت خدا را کند نه عبودیت، می‌خواهیم جانشین خدا روی زمین باشیم، کمااینکه از نظر امام موسی صدر امیرمؤمنان از این جهت یدالله خوانده می‌شود که اگر خدا روی زمین بود همان کاری را می‌کرد که دست علی انجام می‌دهد و همه باید اینگونه باشیم.
در نگاه امام موسی صدر قانون آسمانی در مراحل اجتهاد و استنباط نیاز به تفكر دارد
اگر دین ریشه در امر ثابتی دارد چگونه می تواند با تحولات زمان پاسخگوی نیازهای به روز انسان باشد؟ پاسخ به این سؤال موضوع نشست اخیر مؤسسه بود. پرسشی که امام موسی صدر به عنوان فقیه، در ده های 60 و 70 میلادی تلاش می کند نشان دهد چه چیزهایی در فقه تعبیه شده که می تواند به این نیاز پاسخ دهد.
اسلام ستیزی در غرب
مسئله اساسی در موضوع اسلام ستیزي غرب این است که باید مشخص شود این موضوع در چه زمینه ها و تاریخی شکل گرفته است. یکی از پدیده هاي مهم در اسلام ستیزي غرب،بوده که تاکنون جز دو تعریف زیر، تعریف جامعی از آن ارائه نشده « استشراق » مسئله است.
غدير و وحدت اسلامي
نظريه پردازان و انديشمندان درباره همبستگي و موضوع هايي از اين نوع،مطالب فراواني ارائه كرده اند. اما آنچه در اين زمينه اهميت دارد، رعايت قوانين وشيوه ي صحيح گفت وگو و تبادل افكار است. بنابراين ميتوان گفت كه بين دعوت وگفت وگو تفاوتهايي وجود دارد.
Back   1  -  2  -  3  -  4  -  5  -  6  -  7  -  8  -  9   Next