اهل سنت

پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت

امروز چهارشنبه، 30 خرداد 1397| 7 شوال 1439

 


خطبه های نماز جمعه برخی از شهرها و مراکز اهل سنت کشور

تاریخ انتشار: 1395/8/10
کد خبر: 39797
Print
Rss Services


بسته خبری نماز جمعه های اهل سنت کشور؛
خطبه های نماز جمعه برخی از شهرها و مراکز اهل سنت کشور
گزیده ای مهم از خطبه های نماز جمعه شهرهای: پاوه، سنندج، کامیاران، پیرانشهر، بوکان، سقز، مریوان، سروآباد، یکه سعود، دهگلان، مهاباد، حصارچه (رازو جرگلان)، باغلق (رازوجرگلان)، تازه یاب(مانه و سملقان)و بندر عباس

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شواری برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت، گزیده ای مهم از خطبه های نماز جمعه اهل سنت در برخی از نقاط کشور تهیه و در قالب یک بسته خبری تنظیم گردیده است که در این بسته شاهد گزیده ی سخنان و خطبه های امام جمعه های اهل سنت 15 شهر و شهرستان هستیم.

لازم به توضیح است این بسته خبری در حال تکمیل بانک اطلاعاتی خود می باشد و امید است در روزهای آتی شاهد مخابره اخبار نماز جمعه های سایر شهرستان های اهل سنت کشور نیز باشیم.

گزیده ی خطبه های نماز جمعه ی اهل سنت کشور به تفکیک شهرستان به شرح ذیل است:

امام جمعه اهل سنت پاوه :

شیعیان و اکراد در عراق برای اداره ی امور کشور شایسته ترند/ این دو گروه در زمان صدام و اشغال عراق بیشترین سختی را کشیده اند

ملا قادر قادری تصریح کرد: اگر منصفانه قضاوت کنیم، آقایان شیعه عراق و اکراد در دوران صدام بزرگ‌ترین ظلم را تحمل و بعد از سقوط صدام تمامی مشکلات به عهده این دو گروه بوده است و اعراب اهل سنت عراق ضمن اینکه زحمتی نکشیده‌اند، باعث بسیاری از مشکلات عراق شده‌اند و امروز توقع دارند تمامی امور عراق با اجازه آن‌ها رتق‌وفتق شود.

ماموستا قادری در ادامه برای خروج عراق از این وضع آشفته دعا کرد و گفت: از خداوند تبارک‌ و تعالی می‌خواهم به خاطر اسماء الحسنای خود و آن‌ همه مردان بزرگواری که در بغداد و عراق زندگی کرده و الآن در عراق مدفون هستند، بار دیگر تفاهم و تعامل و برادری و دوستی را در بین اعراب و اکراد و شیعه و سنی برقرار نماید و بغداد مجدداً دارالسلام و مشکلات مردمش حل فصل شود.

عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت به دلایل وضع نابسامان امروز عراق اشاره کرد و گفت: آنچه بغداد را به اینجا رساند عبارت است از 1- استبداد حکومت بعث عراق و حاکمیت ظالمانه صدامی 2- جنگ ناجوانمردانه صدام با ایران و کویت 3- اشغال این کشور توسط نیروهای آمریکائی 4- تقسیم عراق به سه بخش شیعی، سنی و کردی به‌اضافه عدم تفاهم این سه گروه که هرکدام دنبال مصالح خود هستند 5-فتنه داعش که بر همگان روشن است.

امام جمعه اهل سنت پیرانشهر :

آمریکا و متحدان غربی و عربی در پی استمرار نا امنی در خاورمیانه هستند

ماموستا محمودی در خطبه‌های نماز جمعه هفته گذشته با اشاره به ضرورت حفظ آثار باستانی اظهار داشت: بعضی از افراد مخالف میراث فرهنگی و آثار باستانی هستند و این در حالی است که میراث بیشتر از تاریخ در قلب انسان‌ها تأثیر می‌گذارد چرا که تاریخ تنها از گذشته برای ما سخن می‌گوید اما میراث تاریخ گذشته را برای ما ملموس می‌کنند.

عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت گفت: میراث نشان می‌دهد که راه کسانی که فاسد بودند چگونه بوده و چگونه ظلم کردند و در نهایت چگونه خداوند آن‌ها را نابود کرده است مثل اهرام مصر که در زمان ساخت این اهرام هزاران نفر جان خود را از دست دادند و آثار آن هنوز باقی مانده است.

وی بیان کرد: مردم باید با مطالعه و بررسی این میراث بدانند که ظلم تا چه اندازه فساد و نابودی جامعه را به بار می‌آورد البته هستند نمونه‌هایی که میراث باارزشی باقی گذاشتند مانند حضرت ابراهیم (ع) که بیت‌الله مرکز توحید را به میراث گذاشته است و این میراث خداپرستی و اعمال نیک را به جهانیان عرضه می‌کند.

امام جمعه اهل سنت سروآباد :

هفته بسیج دانش آموزی یادآور رشادت و ایثارگری جوانان متدین و انقلابی ایران اسلامی است

ماموستا احمد سجادی در خطبه های نماز جمعه ی سروآباد با تقدیر از مسئوولان مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور در خصوص برگزاری نهمین پیش کنگره ی امام شافعی(رض) در این شهرستان اظهار داشت: هر اقدامی که در راستای تقویت وحدت و انسجام بین مسلمانان صورت گیرد شایسته ی تقدیر است.

ماموستا سجادی افزود: باید به این مهم توجه کنیم که دشمنان اسلام و ایران می خواهند جوانان و نوجوانان ما را از مسیر دین، ارزش های اخلاقی و مبانی اسلامی منحرف کنند.

امام جمعه اهل سنت کامیاران :

توطئه های استکبار جهانی علیه مسلمانان تمامی ندارد

ماموستا توفیق قربانی در خطبه های نماز جمعه ی کامیاران با اشاره به هفته ی بسیج دانش آموزی وسالگرد شهادت محمد حسین فهمیده اظهار داشت: این هفته تا سیزدهم آبان ماه به عنوان هفته بسیج دانش آموزی نامگزاری شده است لذا به ارواح پاک 36هزارشهید دانش آموز درسراسر کشور و415 شهید دانش آموز دراستان کردستان که دردفاع ازشرافت وکرامت ملت ایران جان خودرا فداکردند وامنیت وآسایش را برای مردم فراهم کردند وانقلاب اسلامی را تثبیت کردند درود می فرستیم.

وی افزود: همه ی ما می دانیم بعد از پیروزی انقلاب اسلامی وقطع دست استکبار جهانی ومنافع آن ها درایران، توطئه های شیطانی وفتنه ها علیه ملت وانقلاب اسلامی ایران روزبه روز گسترش یافت.

وی افزود: الآن هم اگر ازطرف دشمنان قصد جسارت به ملت و مملکت ما شود، جوانان ما با تاسی ازجوانان قبل ازخود همانگونه که پوزه رژیم بعث را به خاک مالیدند پوزه دشمنان انقلاب را نیز به خاک می مالند.

امام جمعه اهل سنت سقز :

تمسک به آیات قرآنی راه نجات و تعالی مسلمانان است

ماموستا عبدالرحمن حسین ‌زاده در خطبه‌ های نماز جمعه ی سقز، اظهار داشت: انسان یک موجود توانمند است که خداوند تمام خصوصیات را به وی داده است و بر همین اساس باید انسان همیشه در حال عبادت و ذکر خدا باشد.

وی خاطرنشان کرد: دین مبین اسلام انسان همواره بر اطاعت از پروردگار یکتا سفارش کرده است و بی ‌گمان کسانی که اطاعت خداوند را بجای می ‌آورند، رستگار دنیا و آخرت خواهند بود.

ماموستا حسین ‌زاده با بیان این که اسلام دین برتر و قابل اعتماد و بی‌ نظیر است: هر کس که در قرآن تدبر کند و به توصیه‌ های این کتاب آسمانی عمل کند رستگار هر دو جهان خواهد شد.

امام جمعه اهل سنت مریوان :

بایدمقام شهدای دانش آموز،دانشجو و معلم پاس داشته شود

ماموسا مصطفی شیرزادی در خطبه های نماز جمعه ی مریوان هفته ی بسیج دانش آموزی را تبریک گفت و در این زمینه افزود: یاد و خاطره ی شهدای دانش آموز و دانشجو و همه ی شهدایی که در این ماه به شهادت رسیده اند را گرامی می داریم وهمه باید بدانیم دانش آموزان،دانشجویان و معلمان همه مشعلدار دین و ایمان بوده و هستند و باید از رشادت های این عزیزان یاد کنیم.

ماموستا شیرزادی خاطرنشان کرد: باید دانست که برگزاری واجبات دیگر به خاطر ذکر الله است «اقم الصلاه لذکری» لذا ما مامور به ذکر خداوند در همه حال و احوال هستیم.

امام جمعه اهل سنت  دهگلان :

باید پیام های یوم الله 13 آبان در بین نسل های آینده ی انقلاب زنده و پویا بماند

ماموستا یدالله محمدی در خطبه های نماز جمعه ی دهگلان با گرامیداشت هفته ی مبارک بسیج و 13 آبان ماه سالروز تسخیر لانه ی جاسوسی امریکا به وسیله ی مردم ایران اظهار داشت: روز 13 آبان از اهمیت ویژه ای در نظام اسلامی ما برخوردار است و به نحوی که ما این روز را روز ملی مبارزه با استکبار جهانی می دانیم.

وی افزود: باید پیام های این روز برای همیشه در بین نسل های آینده ی انقلاب زنده و پویا باشد و روحیه ی ضداستکباری در بین ملت ایران همواره زنده باشد.

امام جمعه اهل سنت سنندج :

13آبان نماد روحیه ضداستکباری همه اقوام و مذاهب ایران است

ماموستا عبدالرحمن خدایی در خطبه‌های نماز جمعه هفته گذشته سنندج اظهار کرد: ایام و مناسبت‌های متعددی در تاریخ جمهوری اسلامی ایران وجود دارد که هرکدام از آن‌ها تداعی‌کننده باورهای عمیق دینی و فرهنگی مردم ایران است.

وی افزود: یکی از این مناسبت‌ها یوم‌الله 13 آبان است که در تاریخ معاصر ایران دارای جایگاه ویژه‌ای است.

امام جمعه اهل سنت سنندج خاطرنشان کرد: 13 آبان سال 43 امام خمینی(ره) به کشور ترکیه تبعید شدند و این تبعید موجب شد 14 سال بعد انقلاب اسلامی مردم ایران به پیروزی برسد.

امام جمعه اهل سنت بوکان :

تاکید بر علم آموزی در همه مکاتب بشری و ادیان آسمانی

ماموستا ملأ عباس احمدی با اشاره به اهیمت علم و فضیلت آن در خطبه‌های نماز جمعه هفته گذشته بوکان اظهار داشت: کسی که دنبال علم می‌رود و در راه کسب علم و دانش تلاش می‌کند در دنیا و آخرت بزرگ می‌شود و دین اسلام، دین دانش و آموزش برای زندگی سعادتمندانه دنیوی و اخروی بشر است و نیز اهمیت علم ودانش در اسلام بقدریست که نخستین کلمه‌ای که جبرئیل به پیامبر اکرم (ص) گفت،"اقرأ" بود.

وی افزود: به دنبال علم رفتن و تقلید از علما سبب خیر و سعادت در زندگی می‌شود و انسان را از جهل باز می‌دارد و امروزه اهمیت علم و دانش بر بشریت مخفی نیست، همه مکاتب بشری و ادیان آسمانی بر کسب علم و دانش تأکید دارند و پیشرفت و ترقی در مسیر علم را افتخارآمیز می‌دانند.

امام جمعه اهل سنت مهاباد :

پدافند غیرعامل امنیت و اقتدار کشور را اعتلا می‌بخشد

ماموستا ملا یحیی اسماعیلی در خطبه‌های هفته گذشته نماز جمعه با تاکید بر اهمیت نزول قرآن اظهار داشت: قرآن در هر عصر و زمانی نیازهای جامعه اسلامی را برطرف می‌کند و ما را به وحدت و برادری دعوت می‌کند تا صفوف خود را متحد و در برابر دشمن ایستاده و مقاومت کنیم.

وی افزود: اسلامی همیشه حامی مظلومان بوده و در هرجای دنیا مسلمانان به مشکل بیافتند وظیفه مسلمانان بوده که به کمک آن‌ها شتاب کنند و اگر مسلمانان متحد نشوند دشمن آن‌ها را می‌بلعد.

 امام جمعه اهل سنت یکه سعود :

مسلمین با حفظ وحدت در مقابل دشمنان اسلام ایستادگی كنند

"حاج آخوند رحیم صمدی" امام جمعه اهل سنت یکه سعود در خطبه های نماز جمعه این هفته اظهارداشت: خداوند سبحان نماز را ستون دین قرارداد و امر کرد بر محافظت این نماز، تا اینکه از روز محشر نجات پیدا کنیم و همه مسلمانان باید آگاه باشند که اگر کسی نماز را ترک می کند در مشقت خواهد افتاد و تارک نماز عدالت ندارد.

آخوند صمدی تصریح کرد: انسان در همه لحظات زندگی حتی هنگام مرگ هم ممکن است دچار خطا شود و کار ناشایستی را انجام دهد و گناه کند، نماز یکی از راه هایی است که انسان را از ارتکاب به گناه باز می دارد و به صراط راست و روشن هدایت می کند.

امام جمعه اهل سنت حصارچه (رازو جرگلان) :

یکی از مهمترین وظیفه مسلمانان فریضه امر به معروف و نهی از منکر است

حاج آخوند پروانه امام جمعه اهل سنت حصارچه (رازو جرگلان) نیز در خطبه های نماز جمعه هفته گذشته اظهار داشت: همه مسلمانان جهان اعم از شیعه و سنی به وجوب و اهمیّت امر به معروف و نهی از منکر اعتقاد دارند و ما مسلمانان وظیفه داریم با اهمیت دادن و عملی کردن این فرموده اسلام را در بطن زندگی ازگزند توطئه های دشمنان در بلاد اسلامی در امان باشیم.

آخوند پروانه امر به معروف و نهی از منکر را یکی از زمیه های تعالی وحدت اسلامی دانست و تصریح کرد: ترک امر به معروف و نهی از منکر موجب تسلّط اشرار و ستمگران بر مسلمانان می‌شود  و این باعث اختلاف انداختن دشمنان در بین مسلمین می شود.

امام جمعه اهل سنت باغلق (رازوجرگلان) :

دین اسلام جامع ترین دین در تامین مصالح دنیوی و اخروی انسانهاست

حاج غفور آخوند یزدانی" امام جمعه اهل سنت باغلق (رازوجرگلان) در خطبه های نماز جمعه هفته گذشته اظهار داشت: راه رستگاری چنگ زدن به دین مبین اسلام است و مسلمانان باید به دستورات دین مبین اسلام و پیامبر(ص) عمل نمایند.

آخوند یزدانی با اشاره به خصوصیات اخلاقی پیامبر اسلامی نیز تصریح کرد: ایمان، عقیده، عمل و كردار حضرت محمد (ص)عامل قوی برای مسلمین بوده و آن حضرت قبل از اینكه چیزی را به كسی بیاموزد، با كمال تقوی به آن عمل می كردند.

وی همچنین به مهمترین ركن نماز جمعه اشاره کرد و بیان داشت: مهمترین رکن نماز جمعه، توصیه‌ی مردم به تقوی و پاكدامنی و اعراض از هواهای نفسانی است تا انسان در طول هفته بیمه‌ی مصونیت از دام گناهان باشد.

امام جمعه اهل سنت تازه یاب(مانه و سملقان) :

مسلمانان باید دستورات قرآن را در زندگی خود پیاده کنند

حاج عبدالله آخوند خوش نظر" امام جمعه اهل سنت تازه یاب(مانه و سملقان) در خطبه های نماز جمعه هفته گذشته نیز اظهار داشت: خداوند برای هدایت انسانها برای هرامتی پیامبری را فرستاد و هرپ یامبری دارای معجزه ای از جانب خداوند است تا انسانها را دعوت به اسلام كنند.

آخوند خوش نظر افزود: همه ما مسلمین باید کتاب قرآن را درمنازل بسته نگه نداریم و هر روز باید صفحات قرآن و کلام الله را قرائت بکنیم و به معانی آن توجه داشته باشیم چراکه، هدایت انسان های به سوی سعادت دنیوی و اخروی است.

امام جمعه اهل سنت بندرعباس :

همه در برابر مشکلات جامعه مسؤولیم/ موانع ازدواج برطرف شود

شیخ سید عبدالباعث قتالی در خطبه‌های نماز جمعه اهل‌ سنت رویدر اظهار کرد: مسائل دینی با مشارکت همگان پیش می‌رود و این اشتباه است که فکر کنیم به تنهایی می‌توان احکام دین را اجرا کرد بلکه باید آحاد جامعه نسبت به این مهم اهتمام داشته باشند.

وی افزود: اگر در جامعه ما مشکلی یا فسادی وجود دارد، همه ما مسؤول هستیم که برای حل آن تلاش کنیم و یک عزم جدی برای رفع آن بوجود آوریم چرا که آثار این آسیب‌های اجتماعی متوجه زندگی همه ما است.

خطیب جمعه اهل‌سنت بندرعباس با اشاره به مشکلات ازدواج بر سر راه بسیاری از جوانان در جامعه ما و فساد ناشی از نبود شرایط مناسب برای ازدواج، خاطرنشان کرد: باید کمک کنیم تا فرهنگ ازدواج در جامعه تغییر کرده و رواج بیشتری یابد و اگر کسی نمی‌تواند ازدواج کند در راه خدا صبر کرده و به سمت فساد نرود و با دعا و نماز پاکدامنی خویش را حفظ کند و بدون شک اجر این فرد در نزد خدا محفوظ است.

-(3 Body) 
نظر کاربران
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
 
تصویر امنیتی
Captcha ImageChange Image
متن خود را اینجا وارد کنید

آدرس:تهران خيابان جمهوري اسلامي خيابان رازي نرسيده به خيابان نوفل لوشاتو نبش کوچه ياسمن---تلفن:63497112---فکس:63497498 ---سامانه پيامک:30005209

© Copyright dmsonnat.ir. All Rights Reserved.