اهل سنت

پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت

امروز چهارشنبه، 30 خرداد 1397| 7 شوال 1439

 


خطبه های نماز جمعه برخی از شهرها و مراکز اهل سنت کشور

تاریخ انتشار: 1395/8/24
کد خبر: 40057
Print
Rss Services


بسته خبری نماز جمعه های اهل سنت کشور؛
خطبه های نماز جمعه برخی از شهرها و مراکز اهل سنت کشور
گزیده ای مهم از خطبه های نماز جمعه شهرهای: پاوه، پیرانشهر، قشم، ارومیه، سنندج، گرگان، پارسیان، سرباز، طبس، بوکان، دهگلان، سقز، بانه، مریوان، ایرانشهر، سراوان و جوانرود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شواری برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت، گزیده ای مهم از خطبه های نماز جمعه اهل سنت در برخی از نقاط کشور تهیه و در قالب یک بسته خبری تنظیم گردیده است که در این بسته شاهد گزیده ی سخنان و خطبه های امام جمعه های اهل سنت 17 شهر و شهرستان هستیم.

لازم به توضیح است این بسته خبری در حال تکمیل بانک اطلاعاتی خود می باشد و امید است در روزهای آتی شاهد مخابره اخبار نماز جمعه های سایر شهرستان های اهل سنت کشور نیز باشیم.

گزیده ی خطبه های نماز جمعه ی اهل سنت کشور به تفکیک شهرستان به شرح ذیل است:

امام جمعه اهل سنت پاوه :

دموکرات و جمهوری خواه در عناد با اسلام و ایران برای ما تفاوتی ندارند

امام جمعه پاوه در سخنان خود به انتخابات اخیر امریکا نیز اشاره کرد و گفت: آمریکای 300 میلیون نفری که دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات بر آن حکومت می‌کنند، تاکنون 45 رئیس‌جمهور داشته است، که آخرین آن‌ها آقای ترامپ است. وجه اشتراک این احزاب همواره دشمنی با اسلام و ایران و مسلمانان است.

ملا قادر قادری با بیان اینکه دو حزب جمهوری خواه و دموکرات برای ما تفاوتی ندارند، افزود: هرچند که دموکرات‌ها نفاق بیشتری دارند و از پشت به مردم خنجر می‌زنند، اما جمهوری‌خواهان نیز باوجود نفاق کمتر، اما در عقیده خود علیه مسلمانان و فلسطین و ایران و تعهد به تقویت اسرائیل هیچ تفاوتی با دموکراتها ندارند.

عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت ادامه داد: آقای باراک حسین اوباما، سیاه‌پوستی که از نسل مسلمانان بود وقتی رئیس‌جمهور شد گفت: از مسجد شروع می‌کنم و به مسجدی در قاهره و مسجدی در استانبول رفت اما این فریبکار، هزاران مسجد را در افغانستان، عراق، سوریه، یمن و لیبی ویران و بسیاری از بچه‌های این کشورها را کشت و نهایتاً آه مادران آن بچه‌ها دامان کلینتون، اوباما و حزب دموکرات را گرفت و اینچنین ناباورانه شکست خوردند.

امام جمعه اهل سنت پیرانشهر :

وحدت مهم ترین سلاح مسلمانان در برابر توطئه های استکبار است

ماموستا مصطفی محمودی در خطبه های نماز جمعه هفته گذشته اظهار کرد: امروز دشمنان اسلام با انواع دسیسه ها، توطئه ها و نقشه های شیطانی به جنگ اسلام و مسلمانان آمده اند.

وی با تاکید به اینکه وجود ‌ولایت فقیه عامل اصلی وحدت مسلمانان جهان است، تاکید کرد: پیروی از ولایت فقیه اصلی‌ترین ستون وحدت است.

وی با اشاره به اینکه ملت ایران ثابت کردند تابع ولایت فقیه هستند، افزود: شیعه و سنی به ولایت فقیه اعتقاد دارند.

امام جمعه اهل سنت پیرانشهر در بخش دیگری از سخنان خود به انتخابات آمریکا اشاره و اظهار کرد: نتیجه انتخابات ریاست ‌جمهوری آمریکا، تایید وجود فساد، فقر و محرومیت و به دنبال آن تنفر مردم این کشور از سیاستهای مرسوم این کشور است.

عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت آمریکا را مصداق عینی نظام سلطه توصیف کرد و یادآور شد: امروز در جهان بسیاری از کشورهای به اصطلاح حامی حقوق بشر به این بهانه واهی با همراهی امریکای جنایتکار ، اسرائیل غاصب و خونخوار و همدستی برخی کشورها با کشتار بی رحمانه و بی خانمانی انسان های بی گناه و مظلوم بزرگترین جنایت تاریخ را به نام خود ثبت می کنند و آنها باید بدانند که حق ماندنی و باطل فانی و پایان پذیر خواهد بود.

امام جمعه اهل سنت  قشم :

منظور از «نعمت» در قرآن نعمت‌های دنیوی نیست/ «صراط مستقیم» راه میان افراط و تفریط است

شیخ عبدالرحیم خطیبی امام‌جمعه اهل‌سنت قشم در خطبه‌های نماز جمعه این شهرستان با بیان اینکه نعمت‌های دنیا دائم نیست و موقتی است گفت: منظور از نعمت در قران نعمت دنیوی نیست.

عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت، با بیان اینکه اصلی‌ترن مصداق‌ هدایت «ایمان» است اظهار کرد: ایمان فضل و نعمت خداوند است که به انسان داده می‌شود و زمانی که مومن مشمول هدایت الهی قرار گیرد حلاوت و شیرینی ایمان را می‌چشد.

شیخ خطیبی با اشاره به اینکه صراط مستقیم راه میان افراط و تفریط است تصریح کرد: در سوره نسا پیامبران، شهدا،  صدیقین و صالحان در راس کسانی هستند که به انها نعمت واقعی ارزانی شده است.

وی با بیان اینکه نعمت ایمان با هیچ نعمتی دردنیا قابل مقایسه نیست گفت: نعمت‌های گذرای دنیا از بین می‌رود و انسان پس از دنیا همه این نعمت‌ها را فراموش می‍کند و با اعمال خود تنها می‌ماند.

امام‌جمعه اهل‌سنت قشم با اشاره به حال و هوای مومنان در آخرت گفت: انسان مومن با دیدن بهشت عذاب‌های دنیا را فراموش می‌کند، گویی هیچ رنجی در دنیا ندیده است.

امام جمعه اهل سنت ارومیه :                                                                                   

وحدت مایه عزت، اتحاد و همدلی میان مسلمانان می شود

امام جمعه اهل سنت ارومیه در خطبه های نماز جمعه امروز گفت: وحدت مایه عزت، اتحاد و همدلی میان مسلمانان می شود.

ماموستا عبدالقادر بیضاوی اظهار کرد: دشمنان در راستای اختلاف افکنی میان شیعیان و اهل سنت بسیار دقیق برنامه ریزی کرده اند و مردم باید بیدار باشند.

وی افزود: دشمنان خارجی و عوامل آگاه یا ناآگاه آنان هیچ گاه این وحدت را بر‌نتافته و همواره درصدد بوده‌اند با دامن زدن به اختلافات و تفرقه‌افکنی‌ها وحدت میان مسلمانان را خدشه‌دار کنند.

امام جمعه اهل سنت ارومیه اتحاد کنونی مسلمانان شیعه و سنی در استان آذربایجان غربی را مناسب ارزیابی و اضافه کرد: خوشبختانه پیروان این دو مذهب سالیان طولانی است که بدون کمترین تنش و حاشیه ای کنار یکدیگر با خوبی و احترام زندگی کرده و ازین بابت هیچ مشکلی وجود ندارد.

وی با بیان این که گسترش روزافزون اسلام در جهان سبب عصبانیت دشمنان و ترس آنان از این دین الهی شده است، عنوان کرد: دشمنان برای ضربه‌زدن به این دین الهی دست به اجرای هر توطئه‌ای می‌زنند که نمونه‌هایی از آن را با ایجاد و حمایت از برخی گروهک‌های تکفیری شاهدیم.

امام جمعه اهل سنت سنندج :

مردم آمریکا به حاکمیت این کشور رای ندادند

ماموستا سید احسن حسینی در خطبه های نماز جمعه هفته گذشته سنندج افزود: این اعتراضات بیان کننده آن است که مردم این کشور از جنگ طلبی حاکمان کشورشان به ستوه آمده اند.

وی اظهار کرد: یکی از دلایل نارضایتی و اعتراضات مردم این کشور، حمایت دولت آمریکا از گروه تروریستی داعش است؛ بنابراین شهروندان آمریکایی دیگر نمی خواهند از سیاست های خشونت آمیز و منافقانه دولتمردان این کشور حمایت کنند.

ماموستا حسینی همچنین به حمله تروریستی داعش به زائران سامرا که به شهادت هشت نفز از زائران ایرانی منجر شد اشاره کرد و افزود: تمام اعمال وحشیانه ای که این گروه تروریستی انجام می دهند، ناشی از حمایت های آمریکا و کشورهای غربی و برخی از کشورهای منطقه است؛ پس کشورهای حامی داعش نیز به نوعی دستشان به خون مردم آلوده است.

امام جمعه اهل سنت گرگان :

مکتب گروه های تکفیری و الحادی عاری از هر گونه عقل و تفکر است

هاشم کوناتی در خطبه های نماز جمعه جامعه المصطفی گرگان، گفت: گروه های تکفیری اگر عقل داشتند مرتکب این همه جنایات و فجایع بی سابقه در تاریخ بشریت نمی شدند.

به گفته وی؛ انسانی که عقل گرایی را زیر پا گذاشته باشد به سمت احساسات رفته و خود را به هلاکت می اندازد.

استاد علوم قرآنی و حدیث جامعه المصطفی گرگان با اذعان بر اینکه در بین ادیان الهی فقط دین مبین اسلام از شاخصه های یک دین حقیقی برخوردار است، گفت: تعقل و عقل گرایی از ملاک هایی است که در دین اسلام به آن اهمیت زیادی داده شده، به طوری که بیش از 47 بار کلمه عقل و مشتقات آن در قرآن ذکر شده است.

وی، ادامه داد: طبق احادیث و روایات اسلامی هیچ چیزی بهتر از عقل برای انسان نیست؛ زیرا انسانی که عقل ندارد در واقع هیچ چیزی ندارد.

امام جمعه اهل سنت پارسیان :

اجرای فریضه امر به معروف و نهی از منکر جامعه را بیمه می کند

شیخ احمد خنجی امام جمعه اهل سنت پارسیان در خطبه های نماز جمعه گفت: آنچه که امروز می تواند جامعه را به صلاح و پیشرفت برساند دو موضوع امر به معروف و نهی از منکر می باشد و جامعه ای که از این دو موضوع بیگانه باشد، قطعا به سمت و سوی منکرات پیش خواهد رفت.

خنجی اظهار کرد: خداوند برای نجات بشر و انسانیت مراحل هدایت قرار داده است که از جمله آن پیامبران و انبیای الهی و کتاب های هدایتگر می باشد، و موضوع امر به معروف و نهی از منکر آنقدر مهم و حیاتی بود که پیامبر(ص) امت خود را به این موضوع تشویق و ترغیب می کردند.

امام جمعه اهل سنت سرباز :

آمریکا دشمن شماره یک آزادی و دمکراسی جهانی/ وحدت شیعه و سنی راه نجات امت های اسلامی است

مولوی عنایت الله رسولی زاده در خطبه‌های نماز جمعه هفته گذشته مینان سرباز گفت: آمریکا را مصداق عینی نظام سلطه توصیف کرده و گفت: نظام سلطه و استکبار جهانی همواره با ملت ما عناد و دشمنی داشته و همواره به دنبال ضربه وارد کردن به ملت ایران بوده است.

خطیب جمعه سرباز ادامه داد: شیطان بزرگ این روزها با این بهانه که درصدد براندازی نظام جمهوری اسلامی نیستند و خواستار روابط دوستانه با ایران است می‌خواهد به میان نخبگان کشور نفوذ کند.

وی با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، بیان کرد: تاریخ ثابت کرده است که هرکس به عنوان رئیس جمهور آمریکا باشد دشمنی تاریخی این کشور استکباری با ملت ایران پایانی ندارد.

مولوی عنایت الله رسولی زاده در پایان با تاکید بر لزوم آگاهی و بصیرت ملت ایران در مقابل فریب و دروغ های استکبار، تصریح کرد: سنگ اندازی و تدوام دشمنی های آمریکا تا زمانی که جمهوری اسلامی ایران باشد ادامه دارد و نباید به دوستی و لبخند آمریکا دل خوش کنیم.

امام جمعه اهل سنت طبس :

استکبار به توافقات و عهد خود پایبند نیست

مولوی سید محمد حسینی امام جمعه موقت اهل سنت طبس مسینا، در خطبه های نماز جمعه هفته گذشته گفت: استکبار جهانی و در راس آن ها آمریکا که در جهان امروز خواری و ذلت نصیب این کشور شده است، چهره زشت و منفور خود را به تمام کشورهای جهان نشان داده است و اگر نیمچه آبرویی برای خودشان قائل بودند با صحبت های اخیر کاندیداهای ریاست جمهوری شان، آن را نیز از بین برده اند.

وی یادآور شد: تمام حرکت های زشت در سراسر جهان زیر سر آمریکا است که هیچگاه دست از دسیسه ها و اهداف شوم خود بر نداشته است.

وی گفت: دشمن خطر نفوذ اسلام را در کشورهای مختلف و حتی در کشور خودش احساس می کند لذا به دنبال خراب جلوه دادن دین اسلام هستند و اسلام هراسی را به راه انداخته اند.

امام جمعه اهل سنت بوکان :

وحدت شیعه و سنی در آذربایجان غربی مثال‌زدنی است

ماموستا عبدالرحمن خلیفه زاده در خطبه های نماز جمعه هفته گذشته با بیان اینکه متاسفانه عده‌ای که فقط دنبال زر و زور و تزویر هستند به گروه‌های تروریستی ملحق می‌شوند و به ناحق خون انسان‌ها را می‌ریزند و دچار قتل می‌شوند، اظهار کرد: گروه‌های تکفیری از جمله داعش و وهابیت نه شیعه و نه  سنی و نه مسلمان هستند بلکه آنها دست‌پرورده دشمنان اسلام بوده که می‌خواهند چهره خشنی از اسلام به جهان ارائه کنند.

وی ‌تصریح کرد: برادران شیعه و سنی از سال‌های گذشته در کنار هم زندگی کرده و باید با آگاهی بدانند اگر کسانی با حضور خود در صدد اختلاف بین آنها باشند با وحدت و همدلی در مقابل فتنه‌های آنان اتحاد خود را حفظ کنند.

امام جمعه اهل سنت بوکان تاکید کرد: حفظ وحدت برای ماندگاری اسلام واجب و ضروری است و زندگی اهل تشیع و تسنن استان در کنار هم به وفاق ملی، برادری و برابری کمک می‌کند.

خلیفه‌زاده همچنین با تاکید به اینکه مسلمانان باید کمک رسان همدیگر باشند، بیان کرد: مسلمانان باید از کشتن همدیگر دوری کنند اما عده‌ای ساخته دست دشمنان به اسم اسلام همدیگر را می‌کشند.

امام جمعه اهل سنت دهگلان :

داعش و تکفیری‌ها مسئول انفجار سامرا هستند

ماموستا یدالله محمدی در خطبه‌های نماز جمعه هفته گذشته دهگلان با اشاره به انفجار گلدسته‌های حرمین امامین عسکرین در شهر سامرا گفت: داعش، تکفیری‌ها با هدف ایجاد جنگ طایفه‌ای مسئول انفجارهای شهر سامرا و دیگر اماکن مقدس در شهرهای مختلف عراق هستند.

وی افزود: واکنش و عکس‌العمل علمای شیعه و اهل تسنن به  این اقدامات و جنایات فجیع  در شهر سامرا دشمنان را ناامید کرد چرا که واکنش علما برخلاف تصور تکفیری‌ها بود.

امام جمعه اهل سنت دهگلان با اشاره به پیروزی‌های مردم و ارتش عراق و سوریه در مقابله با مزدوران داعش، تصریح کرد: در موصل داعش نفس‌های آخر خود را می‌کشد و در سوریه مردم و ارتش با انگیزه مضاعف در مواضع اشغالی توسط داعش پیشروی می‌کنند.

وی گفت: هدف داعش و گروه القاعده از جنایات و انفجار در شهر سامرا جنگ طایفه‌ای در عراق بود که توطئه آنها با شکست مواجه شد.

امام جمعه اهل سنت سقز :

تمام جنایات و جنگ‌های منطقه دسیسه و هدف شوم دشمنان است

ماموستا سید حسین حسینی در خطبه‌های نماز جمعه هفته گذشته سقز با اشاره به جنایات اخیر در شهر سامرا گفت: در جنایات و حادثه تروریستی شهر سامرا که جمعی از برادران شیعه و سنی زخمی و به شهادت رسیدند دشمنان می‌خواستند اختلاف و تفرقه ایجاد کنند.

وی افزود: دشمنان به ایجاد تفرقه و اختلاف در بین مسلمانان و برادران اهل سنت و تشیع خوشحال هستند که باید همانند همیشه مسلمانان هوشیار و مواظب حیله و فریب دشمنان نشویم و با اتحاد و انسجام در مقابله با دشمنان ایستادگی کنیم.

امام جمعه موقت اهل سنت سقز تصریح کرد: مسلمانان هیچ‌وقت به دنبال جنگ و ایجاد اختلاف و تفرقه نیستند و تمام جنگ‌های منطقه و اختلافات که در کشورهای اسلامی برپا می‌شود دسیسه و هدف شوم دشمنان است.

 امام جمعه اهل سنت بانه :

جنایات داعش و جریان‌های تکفیری در شهر سامرا نقشه استکبار و اسرائیل است

ماموستا عبدالله حیدری در خطبه‌های نماز جمعه هفته گذشته بانه با اشاره به جنایات و اقدامات تروریستی چند روز اخیر در شهر سامرا اظهار داشت: جنایات شهر سامرا از سوی جریان‌های افراطی و تندرو تکفیری دست پرورده استکبار و اسرائیل است و هر وجدان بیداری را ناراحت می‌کند که این جنایات شوم و پلید را محکوم می‌کنیم.

وی با بیان اینکه اسلام دین اعتدال و صلح است اظهار کرد: هر جریانی که به نام مذهب و دین و اهل سنت و تشیع اقدام به اعمال تروریستی کند جیره‌خوار دشمن بوده و هیچ ارتباطی با اسلام و مسلمانان ندارند.

امام جمعه اهل سنت بانه با اشاره به اینکه جریان‌های تروریستی و افراطی توسط دشمنان اسلام تجهیز و حمایت می‌شوند، تصریح کرد: مسلمانان منطقه قربانیان جنایت‌های این گروهک‌های به ظاهر مسلمان هستند و روز به روز صدمات بیشتری به واسطه این جریان‌های تکفیری بر سر مسلمانان و کشورهای اسلامی منطقه وارد می‌شود.

امام جمعه اهل سنت مریوان :

لحظات سخت با صبر و استقامت بر انسان آسان می‌شود

ماموستا مصطفی شیرزادی در خطبه‌های نماز جمعه هفته گذشته مریوان با اشاره به صبر و استقامت اظهار داشت: لحظات سخت با صبر و استقامت بر انسان آسان می‌شود.

وی افزود: براى نفس، ملکه‌ای راسخ و نورانی پیدا مى‌شود که به واسطه آن از مقام صبر ترقى مى‌کند و به مقامات عالیه دیگر نایل مى‌شود.

امام جمعه اهل سنت مریوان تصریح کرد: کسى که در زندگی و سختی‌ها خداوند را یاد و صبر را در کارهای خود پیشه مى‌کند خداوند دعاى او را مستجاب و مصیبت او را جبران مى‌کند.

امام جمعه اهل سنت ایرانشهر :

جاری بودن احکام الهی و اسلامی در کشور ما جای شکرگزاری به درگاه خدا دارد

مولوی عبدالصمد کریم زایی در خطبه های نمازجمعه هفته گذشته اهل سنت ایرانشهر از قرآن به عنوان معجزه پیامبر اکرم(ص) و کتاب هدایت بشریت نام برد و اظهار داشت: فاصله گرفتن از قرآن موجب منحرف شدن مسلمانان از احکام الهی می شود.

وی تصریح کرد: اگر خانه های ما مجلل و نمای آنها از سنگ مرمر هم باشد ولی ذکر خدا و تلاوت قرآن در آن نباشد مثل قبرستان است.

وی بیان کرد: اگر دیده می شود جوانان ما کمتر به مساجد می روند و قرآن نمی خوانند و به طرف منکرات کشیده می شوند علتش دوری از احکام الهی است.

وی تصریح کرد: اسلام دین محبت و رافت و مهربانی است و هیچ گونه ظلم و تندرویی را نمی پذیرد.

امام جمعه اهل سنت سراوان :

توجه به احکام و دستورات الهی راه رسیدن به تعالی است

مولوی عبدالصمد ساداتی در خطبه های نماز جمعه مسجد جامع نور اهل تسنن شهرستان سراوان اظهار داشت: خداوند حضرت محمد(ص) را به عنوان رهبر و راهنمای بشر به پیامبری مبعوث کردند تا انسانها در انجام امور زندگی ایشان را الگو و اسوه خود قرار دهند.

وی گفت: پذیرش این الگو و راه و روش زندگی برای کسانی میسر می شود که اهل ایمان و تقوا باشند.

امام جمعه اهل سنت سراوان با بیان اینکه یکی از صفات برتری که خداوند به انسان عطا کرده صفت بندگی است، افزود: هر انسانی که زندگی خود را مطابق دستورات خدا و رسول اکرم(ص) قرار دهد برترین و بهترین شخص در نظر خداوند خواهد بود.

امام جمعه اهل سنت جوانرود :

برای ما فرقی ندارد چه کسی رییس جمهوری امریکا باشد

ماموستا ملا احمدفخری در خطبه های نماز جمعه هفته گذشته جوانرود افزود: با این تغییر و تحولات شیطان بزرگ لحظه ای دست از دشمنی با ایران بر نمی دارد.

خطیب جمعه جوانرود خاطرنشان کرد: نامزدهای ریاست جمهوری آمریکا تمام واقعیت ها را برای جهانیان برملا کردند.

ماموستا فخری در ادامه به نفش علما در هدایت جامعه اشاره کرد و گفت: علما سرمایه‌های ارزشی و معنوی جامعه هستند و همواره با علم همراه با عمل خود ثابت کردند که هدایت‌گر جامعه بوده و می‌توانند زمینه ایجاد تحول را در جامعه فراهم کنند.

وی با بیان اینکه علما از قدرت نفوذ با تکیه بر ارزش‌های معنوی در سطح جامعه برخوردارند، افزود: این قدرت نفوذ می‌تواند سدی در مقابل همه هجمه‌ها و تهدیدها به شمار آید.

-(3 Body) 
نظر کاربران
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
 
تصویر امنیتی
Captcha ImageChange Image
متن خود را اینجا وارد کنید

آدرس:تهران خيابان جمهوري اسلامي خيابان رازي نرسيده به خيابان نوفل لوشاتو نبش کوچه ياسمن---تلفن:63497112---فکس:63497498 ---سامانه پيامک:30005209

© Copyright dmsonnat.ir. All Rights Reserved.