اهل سنت

پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت

امروز پنجشنبه، 3 خرداد 1397| 10 رمضان 1439

 


همایش بین المللی «ظهور داعش در خاورمیانه و نقش آن در آسیای جنوبی»در پاکستان

تاریخ انتشار: 1395/10/15
کد خبر: 41337
Print
Rss Services


همایش بین المللی «ظهور داعش در خاورمیانه و نقش آن در آسیای جنوبی»در پاکستان
این همایش که در ۱۷ و ۱۸ آذر ۹۴ در این دانشگاه برگزار شد و میهمانانی از امریکا، انگلستان، روسیه، چین، عراق و ایران در آن به ایراد سخنرانی پرداختند.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت ،هنگامی که کشور پاکستان در سال 1947 میلادی از هند استقلال یافت، بنیانگذاران آن کشوری را در ذهن خود تصور می کردند که برای جهان اسلام الگو و نمونه باشد، اما هرگز آنان تصور نمی کردند که پاکستان روزی نه تنها الگویی برای سایر کشورهای اسلامی نباشد که در زمره یکی از بحرانی ترین کشورهای اسلامی قرار گیرد. وجود گروه های مختلف تکفیری و افراطی در این کشور از یک سو و دمیدن آتش اختلافات مذهبی توسط کشورهایی مانند عربستان از سوی دیگر، مردم مظلوم این کشور را با بحرانی جدی روبرو کرده است.

چنین وضعیتی سبب شده است که با پیدایش داعش، پاکستان به سبب وجود زمینه های مساعد، نگران گسترش این اندیشه تکفیری شود و برای مقابله با آن برنامه های مختلفی را سامان دهد.

یکی از این تلاش ها، برگزاری همایش بین المللی پدیده داعش در خاورمیانه و راهکارهای مقابله با آن بود که توسط دانشگاه نمل در اسلام آباد برگزار شد. این دانشگاه از بزرگترین دانشگاه های پاکستان و وابسته به ارتش این کشور است. به همین سبب نقش مهمی میتواند در فضای سیاست گذاری و راهبردی این کشور داشته باشد.

این همایش که در 17 و 18 آذر 94 در این دانشگاه برگزار شد و میهمانانی از امریکا، انگلستان، روسیه، چین، عراق و ایران در آن به ایراد سخنرانی پرداختند.

تا پیش از این، جمهوری اسلامی ایران در محافل روشنفکری و دانشگاهی پاکستان در حوزه های مقابله با افراط گرایی و تکفیر حضوری نداشت و این خود می تواند زمینه ای برای حضور پررنگ تر و فعال تر جمهوری اسلامی ایران در محافل دانشگاهی این کشور پاکستان باشد.

آنچه اهمیت داشت این واقعیت بود که هر چند این همایش در فضای روشنفکری برگزار می شد، کاملا در تقابل با امریکا و عربستان بود و رسما شرکت کنندگان پرسش های بیشماری نسبت به نقش امریکا، انگلستان و عربستان در پیدایش داعش از افراد شرکت کننده می پرسیدند. به گونه ای که من به شوخی به دانیل برونر که از امریکا شرکت کرده بود گفتم همین جا از امریکا تبری بجو تا سالم از کنفرانس خارج شوی که وی گفت دوست ایرانی من چنین پیشنهادی به من کرده است و من همین جا می گویم که سال ها در سویس زندگی کرده ام که با خنده و تشویق بسیار حاضرین روبرو شد. همچنین هنگامی که یکی از شرکت کنندگان – ماتیو نلسون از انگلستان- در رشد داعش به نقش عربستان اشاره ای نکرد، با اعتراض گسترده حاضران روبرو شد و در مجموع بر خلاف تصور من، فضای همایش ضد امریکایی و ضد عربستان بود. جالب آن که یکی از سخنرانان که اصالتا پاکستانی اما فارغ التحصیل دانشگاه آکسفورد بود، نقل می کرد که پدرش رئیس دانشگاه بین الملل اسلامی در اسلام آباد بوده است که پس از اعتراضی کوتاه به عربستان در قصور این کشور در فاجعه کشتار منا، به سرعت از کار برکنار شده بود.

سخنرانی من با عنوان راهکارهای جمهوری اسلامی ایران دربرابر داعش بود. من با بیان این که در تقابل با داعش به دو پرسش کلیدی باید پاسخ داده شود نخست چیستی داعش و دوم چرایی داعش، به بیان این دو عنوان پرداخته و چیستی داعش را در مجموعه عقاید سنتی و مدرن بررسی کردم و نقش ابن تیمیه، وهابیت را در چیستی داعش تشریح کردم همچنین در علل مدرن نیز به قرائت انحرافی داعش از اندیشمندان جدید جهان اسلام اشاره شد. آنچه اهمیت داشت، مخاطبان از این سخنرانی به شدت استقبال کردند و پس از آن با موجی از پرسش ها برای تبیین بیشتر نقش عربستان و امریکا در تشکیل داعش و سیاست های آنان در پروژه اسلام علیه اسلام و موج سوم اسلام هرسی روبرو شدم. هنگامی که یکی از مسؤولین همایش کوشید بنا بر مصالح تا حدودی جایگاه عربستان را تصحیح کند، یکی از سخنرانان از لاهور به شدت حمله کرد و گفت جا دارد در این حمایش علاوه بر نقش عربستان در تشکیل داعش، به عملکرد عربستان در سایر مناطق جهان اسلام همانند یمن، بحرین، پاکستان و … نیز اشاره شود که با کف زدن حاضران روبرو شد.

در مجموع پاکستان کشوری زخم خورده در حوزه تکفیر و جریان های افراطی است و یکی از کانون هایی که می تواند در این حوزه مورد توجه قرار گیرد، دانشگاه ها و مراکز علمی پاکستان هستند. به عبارت دیگر شاید تا کنون در سیاست های جمهوری اسلامی ایران، تنها بر علمای دینی این کشور برای مقابله با تکفیر تکیه شده است، در حالی که ظرفیت ها و نقش دانشگاه ها و روشنفکران این کشور را هرگز نباید از یاد برد. به ویژه آن که جامعه دانشگاهی پاکستان احساس قرابت و نزدیکی از نظر فرهنگی و اجتماعی با مردم ایران می کنند، و بارها در حاشیه نشست، اظهار لطف و علاقه حاضران به من و مردم ایران نشانگر این واقعیت بود.

پس از این همایش شخصا به این نتیجه رسیدم که متأسفانه تا کنون از این ظرفیت اساسی در تقابل با تکفیر غافل بوده ایم و باید برنامه هایی برای ارتباط بیشتر مراکز دانشگاهی و علمی کشور با پاکستان ایجاد شود و نگاهی آکادمیک و دانشگاهی نیز در تقابل با پدیده شوم تکفیر و تروریسم مذهبی صورت گیرد.

-(0 Body) 
نظر کاربران
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
 
تصویر امنیتی
Captcha ImageChange Image
متن خود را اینجا وارد کنید

آدرس:تهران خيابان جمهوري اسلامي خيابان رازي نرسيده به خيابان نوفل لوشاتو نبش کوچه ياسمن---تلفن:63497112---فکس:63497498 ---سامانه پيامک:30005209

© Copyright dmsonnat.ir. All Rights Reserved.