اهل سنت

پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت

امروز پنجشنبه، 3 خرداد 1397| 10 رمضان 1439

 


بیست و هفتمین نشست علمی نقد سلفیه با حضور اساتید و پژوهشگران در سالن امام خمینی (ره) مرکز فقهی ائمه اطهار علیهم السلام برگزار شد

تاریخ انتشار: 1395/10/22
کد خبر: 41535
Print
Rss Services


بیست و هفتمین نشست علمی نقد سلفیه با حضور اساتید و پژوهشگران در سالن امام خمینی (ره) مرکز فقهی ائمه اطهار علیهم السلام برگزار شد
دبیر علمی این نشست، حجت الاسلام و المسلمین محسن طبسی، با تقسیم جریان­های درونی اهل سنت به عقل گرایی، نقل گرایی و معنا گرایی، سلفیه را عقل گرایی حداقلی و نقل گرایی حداکثری معرفی کرد و به تقابل­های فقهی کلامی با محور این تقسیم پرداخت.

استاد دکتر عصام العماد نیز در موضوع "تقابل اهل سنت با وهابیت" به ایراد سخن پرداخت. ایشان با تقسیم نقد وهابیت به نقد درونی و بیرونی، به تأثیر گذاری بیشتر نقدهای درونی اشاره کرد و گفت: «نقد درونی، تراجمی نیست و این نقد صراحتاً پاسخ به شبهات هم نیست.»

ایشان محمد زاهد کوثری را صاحب مدرسه­ای جدید در نقد وهابیت معرفی کرد. وی ضمن بیان اینکه تمام کسانی که در نیم قرن اخیر علیه وهابیت کتاب نوشته­اند یا شاگرد کوثری بوده­اند یا شاگردانِ شاگردان او، به بین ویژگی­های خاص کوثری در نقد درونی وهابیت پرداخت. رؤوس این ویژگی­ها این عناوین است:

1) آشنایی با عمق متون اسلامی به ویژه وخطوطات

2) ورود در حوزه تخصصی وهابیت یعنی علوم حدیث و اسناد

3) احترام خاص به اهل بیت

4) طرح تصوف به عنوان یکی از ابزارهای مقابله با وهابیت. استاد دکتر عصام العماد در توضیح این عنصر مهم گفت: اگر شیعه بر خلاف تصوف کتاب می­نویسد به خاطر این است که مکتب عرفان ناب اهل بیت به عنوان راه اصیل در دسترس ایشان است اما اگر تصوف از میان اهل سنت برود وهابیت جایگزین آن خواهد شد. وی نمونه روشن این جریان را اتفاقات سودان و نیجریه دانست.

این استاد جامعه المصطفی العالمیه، نفوذ و گسترش تقابل اهل سنت با وهابت طبق الگوی کوثری را یکی از نمونه­های موفق در این زمینه توصیف کرد.

در پایان استاد عصام العماد به سؤالات حاضران پاسخ گفت.

-(0 Body) 
نظر کاربران
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
 
تصویر امنیتی
Captcha ImageChange Image
متن خود را اینجا وارد کنید

آدرس:تهران خيابان جمهوري اسلامي خيابان رازي نرسيده به خيابان نوفل لوشاتو نبش کوچه ياسمن---تلفن:63497112---فکس:63497498 ---سامانه پيامک:30005209

© Copyright dmsonnat.ir. All Rights Reserved.