اهل سنت

پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت

امروز دوشنبه، 3 ارديبهشت 1397| 8 شعبان 1439

 


انتخابات شورای روحانیت و افتاء شهرستان بانه برگزار شد

تاریخ انتشار: 1395/10/22
کد خبر: 41539
Print
Rss Services


با حضور رئیس دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان کردستان ؛
انتخابات شورای روحانیت و افتاء شهرستان بانه برگزار شد
شعبه بانه دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان کردستان ، انتخابات شورای روحانیت و افتاء این شهرستان را برگزار کرد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت به نقل از آوای امین، شعبه بانه دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان کردستان انتخابات شورای روحانیت و افتاء این شهرستان را برگزار کرد و اعضای جدید این شوراها معرفی شدند.

رئیس دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت کردستان در جلسه ی انتخابات شورای روحانیت و افتاء شهرستان بانه که در شعبه این دفتر در بانه برگزار شد، گفت: با توجه به پیشرفت علم تکنولوژی و دسترسی آسان به اطلاعات مختلف وظایف روحانیون بسیار سنگین تر از گذشته شده و باید در ترویج و تبلیغ دین مبین اسلام تلاش بکنند.

حجت الاسلام حسن منتظری افزود: در جهان مسایل مختلفی که در حوزه های فرهنکی کشور وجود دارد وظیفه ای برای روحانیت و علمای دینی مشخص می کند وظیفه ی روحانیت با توجه به وضعیتی که در جهان اسلام مشاهده می شود، سنگین است.

منتظری به مشکلات سیاسی جهان اسلام اشاره کرد وخاطر نشان کرد: هجمه هایی در بخش درونی و بیرونی جامعه ی اسلامی وجود دارد در درون جامعه ی اسلامی افراط گرانی که به عنوان مذهب و اسلام واقعی با افراطی گری و کشتار به گونه ای اسلام را در جهان جلوه می دهد که نامی از اسلام در جهان نماند.

وی گفت: در بخش بیرون جامعه ی اسلامی توطئه ای که ابر قدرت ها در قالب مسیحیت وو زرتشتی و دیگر ادیان الهی بر اسلام وارد می کند و ماهیت اصل اسلام، توحید، یکتاپرتی و شخصیت پیامبر عظیم شان اسلام را زیر سوال می برند.

وی اظهارداشت: نیازهای نسل امروز در جوامع اسلامی با توجه به دسترسی جوانان به فضاهایی مجازی مانند گذشته نیست و این فضاهای مجازی در کمترین زمان به اطلاعات مختلفی می رساند که ایمان و اصل عقیده او را زیر سوال می برد و ما باید پاسخگو باشیم.

رئیس دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان کردستان با اشاره به شیوه های تبلیغی اسلام ، گفت: قرآن مطالبب دینی را با احساسات و عواطف مردم پیوند می دهد و وجدان مردم را به داوری می کشاند.

وی هدایت، ارشاد و رفع گرفتاری های مسلمانان از وظایف مهم روحانیون عنوان کرد، افزود: با توجهه به شهرایط اجتماعی جامعه باید روحانیون آگاه باشند و خود را با شرایط جدید جامعه وفق بدهند و به روز باشند و مردم را در مسیر رشد و تعالی هدایت کنند.

این مسئوول تاکید کرد: باید شورای روحانیت و افتای شهرستان را برای پیشبرد اهداف دین اسلام با رویکرد جدید تقویت کنیم.

وی وظایف این شورا را حل مشکلات و مسایل فقهی و عقیدتی و همچنین ترویج و تبلیغ دین اسلام و مسایل مهم اعتقادی و اجتماعی دانست که باید این میراث گرانبها را به نسل های آینده منتقل کنیم و ما نیز در تقویت و ماندگاری آن برای نسل امروز و فردای جامعه تلاش کنیم.

در ادامه  رئیس شعبه بانه دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان کردستان با اشاره به اهمیت و ضرورت شورای افتا و شورای روحانیتت گفت: و جود این شوراها برای تقویت و انسجام روحانیون، همچنین ترویج دین اسلام و حل مشکلات و مسایل اجتماعی و عقیدتی ضروری است.

ماموستا فاتح کهنه پوشی افزود: وجود این شوراها برای جامعه و همچنین مجموعه روحانیون یک ضرورت است که باید برای تقویت و انسجام آن تلاش کنیم.

شورای روحانیون و شورای افتاء انتصابی است که توسط نماینده ی ولی فقیه حجت الاسلامم والمسلمین شاهرودی به مدت یک سال انتخاب می شوند و در خلال این یکسال با مشورت علمای شهرستان بانه زمینه برگزاری انتخابات درون مجموعه ای حوزه روحانیت برگزار می شود.

بعد از یکسال روحانیون شهرستان برای ابقاء یا انتخاب افراد دیگر تصمیم می گیرند که بستر آن در این یکسال فراهم می شود.

در این شوراها مسایل مختلف فقهی، اعتقادی و مسایل مربوط به مذهب در قالب جلسات مطرح می شود و در صورتی که نیاز باشد در شورای افتای استان مطرح می شود

شورای افتاء استان از علمای شاخص شهرستان ها و حدود 3 نفر از علمای مرکز استان که تعداد آنها 19 نفر است، تشکیل می شود و مسایل کلی، فرا منطقه و مسایل اهل سنت شافعی مذهب کل کشور با توجه به دغدغه هایی که در این منطقه و دیگر مناطق وجود دارد بررسی می شود.

در پایان جلسه ماموستایان احمد عبدخدا، عبدالعزیز احمدی، رحیم عباسی، عبدالله عبدالهی و عبدالرحمان صالح‌زاده با احکامی به عنوان اعضای شورای افتا و شورای روحانیت شهرستان بانه انتخاب شدند و همچنین ماموستایان احمد عبدخدا و عبدالعزیز احمدی از اعضای سابق شورای روحانیت برای بار دوم در سمت خود ابقا شدند.

-(1 Body) 
نظر کاربران
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
 
تصویر امنیتی
Captcha ImageChange Image
متن خود را اینجا وارد کنید

آدرس:تهران خيابان جمهوري اسلامي خيابان رازي نرسيده به خيابان نوفل لوشاتو نبش کوچه ياسمن---تلفن:63497112---فکس:63497498 ---سامانه پيامک:30005209

© Copyright dmsonnat.ir. All Rights Reserved.