اهل سنت

Lasted Artilce

Views: 12
تصور بر اين بود که پس از سقوط رژيم طالبان در سال 2001 و برچيده شدن پايگاه‌هاي سازمان القاعده از افغانستان و روي کار آمدن دولتي فراگير در اين کشور، سريال ناامني‌هاي سه دهه گذشته اين کشور به پايان خواهد رسيد؛ اما برخلاف حضور ده‌ها هزار نيروي بين‌المللي و همين‌طور سازماندهي ارتش و پليس سيصد هزار نفري در شانزده سال گذشته، افغانستان هنوز هم کشوري امن براي زندگي به‌شمار نمي‌آيد و از قِبل همين چالش، امواج مهاجرت کماکان اين کشور را در مي‌نوردد.واقعيت آن است که حضور نيروهاي بين‌المللي در افغانستان برخلاف آنکه نقش انکارناپذيري در سرنگوني رژيم طالبان و ضربه زدن به لانه‌هاي سازمان تروريستي القاعده ايفا نموده؛ اما هزينه‌هاي مادي و معنوي بسياري بر دولت و ملت افغانستان تحميل کرده است. شايد بتوان گفت مهم‌ترين اين هزينه‌ها، ناامني‌هايي است که امروز جامعه افغانستان بهاي آن را به شکل انفجارها، ترورها، آدم‌ربايي‌ها، کشت و قاچاق گسترده مواد مخدر، قاچاق انسان، و جرايم سازمان‌يافته مي‌پردازد. اين يادداشت درنظر دارد براساس اين فرضيه که امنيت داخلي افغانستان نيازمند بازخواني مجدد در عرصه شناسايي حفره‌ها و تعيين سياست‌ها و راهبردهاي جديد است، به اين سؤال پاسخ دهد که «امنيت داخلي در افغانستان را چگونه مي‌توان سامان داد و کاستي‌ها و ناراستي‌هاي موجود را رفع و رجوع نمود؟
Views: 11
سفر اخير دونالد ترامپ، رئيس‌جمهور آمريکا، به غرب آسيا و ملاقات با برخي مقامات کشورها ازجمله پادشاه عربستان سعودي موضوعي است که اين روزها مورد توجه ناظران و رسانه ها قرار گرفته و تحليلهاي زيادي درباره‌ي آن نوشته شده است. ترامپ در اين سفر از فروش 110 ميليارد دلار تسليحات به دولت عربستان سخن گفت و آن را در جهت بازدارندگي در مقابل گسترش تسليحات موشکي ايران در نظر گرفت.با توجه به برگزاري نشست همزمان پنجاه کشور عربي ـ اسلامي در رياض، دولت آمريکا از قبل از سران پانزده کشور عرب به اضافه ي سران ترکيه و پاکستان دعوت کرد تا در نشستي با ترامپ در رياض حضور به هم رسانند. موضوع اصلي اين نشست‌ها و ديدارها ايران بود. درواقع توجه اصلي سياست خارجي آمربکا در غرب آسيا در دوره‌ي جمهوريخواهان محدود کردن و به قول خودشان تغيير رفتار ايران است. ناظران و تحليلگران غرب آسيا از اين رويداد به‌عنوان شکل‌گيري ناتوي عربي در مقابل ايران ياد کردند. پرسشي که مطرح مي‌شود اين است که آمريکا در غرب آسيا به‌دنبال چيست؟ آيا جنگي ديگر در راه است يا هدف ديگري دنبال مي‌شود؟ فرضيه ما اين است که به نظر نمي‌آيد اين اقدامات با هدف برنامه‌ريزي براي جنگ باشد. اگر قرار باشد جنگ ديگري در خليج فارس اتفاق بيفتد، مسلح ساختن عربستان کمک چنداني به جنگ در اين منطقه نمي‌کند. ولي مي‌توان برداشت‌ها و پيش‌بيني‌هايي دراين‌خصوص داشت و اهدافي را براي آن در نظر گرفت.
Views: 23
در 21 ژوئن 2017، ملک سلمان، طي حکمي شاهزاده محمد بن نايف، را از تمام مناصب حکومتي همچون ولايتعهدي‏، معاونت شوراي وزيران و وزارت کشور برکنار و شاهزاده محمد بن سلمان، را ضمن حفظ مناصب قبلي همچون، وزارت دفاع به ولايتعهدي و معاونت شوراي وزيران عربستان سعودي منصوب کرد. لازم به‌ذکر که ملک سلمان توانسته موافقت 31 عضو از 34 عضو هيئت بعيت خاندان آل سعود را براي اين تغيير مهم سياسي اخذ نمايد.درمورد چرايي اين رويداد بايد گفت ملک سلمان و شاهزاده محمد بن سلمان، درپي به دست گرفتن قدرت از خاندان آل سعود به خانواده ملک سلمان هستند که بعد از مرگ ملک عبدالله، پادشاه عربستان سعودي و جانشيني ملک سلمان، زمينه براي دستيابي به اين هدف فراهم شد. اين روند با برکناري شاهزاده مقرن بن عبدالعزيز، از نسل اول فرزندان ملک عبدالعزيز و جايگزين کردن شاهزاده محمد بن نايف از نسل دوم، آغاز شد تااينکه با برکناري شاهزاده محمد بن نايف و انتصاب شاهزاده محمد بن سلمان به وليعهدي، اين روند تکميل شد، لازم به‌ذکر است قبل صدور اين حکم، با حمايت ملک سلمان، شاهزاده محمد بن سلمان عملاً اکثر قدرت عربستان سعودي را در اختيار داشت.
Views: 20
براي بسياري از متفکراني که نگاه انقلاب اسلامي به سياست خارجي را فاقد تعريفي جامع و مانع در خصوص مفاهيم اساسي همچون منافع ملي مي دانستند، تعريف رهبر انقلاب به عنوان يک «لحظه تاريخي» محسوب مي شود. براي بسياري از کساني که منتظر ارائه نظر گاه رهبر انقلاب به منافع ملي بوده اند، «بيانات ايشان در جمع مسئولان و کارگزاران نظام، به مثابه يک نقطه تعيين کننده و عطف بود». رهبر انقلاب در تعريف منافع ملي اشاره داشتند «مسئله اينجا است که منافع ملّي را چه‌جوري تعريف کنيم، چه‌جوري شناسايي کنيم؛ چه چيزي را واقعاً منافع ملّي بدانيم و چه چيزي را نه. آن نکته‌ي اساسي که مورد نظر بنده است و ميخواهم عرض بکنم، اين است که منافع ملّي آن‌وقتي منافع ملّي هستند که با هويّت ملّي ملّت ايران، با هويّت انقلابيِ ملّت ايران در تعارض نباشند. آن‌وقتي منافع واقعاً منافع ملّي هستند که با هويّت ملّت در تعارض نباشند، وَالّا آنجايي که ما چيزي را به‌عنوان منافع ملّي در نظر ميگيريم لکن هويّت ملّي را پايمال ميکنيم، قطعاً اشتباه کرده‌ايم، اين منافع ملّي نيست؛ اين چيزي است که از دوران مشروطه تا قبل از انقلاب، متأسّفانه سرنوشت هميشگي کشور ما بوده؛ هويّت ملّي را زير پا لگدمال کردند.»
Views: 14
در پايان مي توان گفت که شليک موشک هاي سپاه پاسداران به تروريست هاي مستقر در سوريه در درجه اول انتقام از تروريست هايي بود که اخيرا در تهران در مرقد امام(ره) و مجلس شوراي اسلامي اقدام به عمليات تروريستي کردند. از سوي ديگر پاسخي به تحريم هاي آمريکا در مورد برنامه موشکي ايران نيز مي باشد، اما مهمترين پيام اين عمليات اين بود که ايران ضمن اثبات توانمندي موشکي خود نشان داد که در برابر تهديد هاي دشمن دست بسته نخواهد بود و در صورت نياز عمليات هاي غافلگيرانه اي خواهد داشت. نکته ديگر اين که برخي رسانه هايمعاند که در برابر اقتدار دفاعي ايران منفعل شده اند، دست به شانتاژ خبري زده و اين اقدام مشروع سپاه پاسداران را به نوعي زير سوال مي برند، در حالي که اين عمليات بر خلاف اظهارات رسانه هاي معاند، با درخواست دولت مشروع سوريه صورت گرفت و چنين اقتدار خيره کننده اي مانع از تحرک دوباره تروريست ها عليه ايران خواهد شد.
Views: 16
پاسخ به تهديدات و حماقت‌هاي دشمنان چند بُعدي و ترکيبي بوده و تنها به درون مرزها محدود نخواهد ماند و چنانچه لازم باشد مانند اقدام اخير که شليک به آشيانه تروريستي در خارج از مرزها بود، هر زمان و هر مکان که لازم باشد، زير ضربات قاطع و کوبنده نيروهاي مدافع امنيت و اقتدار نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران قرار خواهد گرفت.منطقه ديرالزور سوريه، يکي از مراکز تجمع تروريست‌هاي تکفيري است که با حمايت برخي دولت‌هاي منطقه‌اي و قدرت‌هاي فرامنطقه‌اي، بهترين کارکرد و عملکرد را براي اسلام‌هراسي و همچنين فرسايش توان جهان اسلام از خود به جاي گذاشته و به مثابه غده‌اي سرطاني در اين بخش از جغرافياي جهان اسلام به حساب مي‌آيد.ديرالزور با قرار گرفتن در جوار مرز سوريه با عراق و برخوردار از آب فرات و مجموعه‌هاي جمعيتي و عوارض طبيعي،‌ در شرايط فشار بر موصل و الرقه و عقب‌نشيني مداوم گروهک‌ تکفيري ـ تروريستي در ديگر مناطق سوريه و عراق، موقعيت مناسبي براي فرماندهي و پشتيباني و تجمع نيروي احتياط و امکانات لجستيکي تروريست هاي تکفيري به حساب مي‌آيد که جبهه شرقي سوريه و مناطقي از عراق به آن متکي است و بنابراين محل تراکم امکانات جنگي و تجمع نيرو از يک سو و برپايي اتاق‌هاي عمليات و فرماندهي تروريست هاي داعشي و تکفيري از سوي ديگر شده است.
Views: 13
قرارداد تسليحاتي جديد ايالات‌متحده و عربستان سعودي که در اولين سفر خارجي رئيس‌جمهور جديد آمريکا بسته شد و در سيزدهم ژوئن نيز به تصويب سناي آمريکا رسيد، از جهات گوناگوني بر اوضاع داخلي دو کشور و تحولات منطقه‌اي و جهاني تأثيرگذار است. امضاي بزرگ‌ترين قرارداد تسليحاتي بين آمريکا و عربستان در سفر اخير ترامپ به رياض از جهات گوناگوني مورد تجزيه‌ و تحليل سياستمداران، تحليل‏گران و خبرنگاران قرار گرفت. از سوي ديگر سفر به پايتخت عربستان سعودي اولين سفر خارجي دونالد ترامپ پس از راه‌يابي به کاخ سفيد بود. همچنين جالب آنجاست که ترامپ در کارزار انتخاباتي، بارها عليه عربستان و سياستمداران اين کشور مواضع تندي را اتخاذ کرده بود. وي در رقابت‌هاي انتخاباتي خود اظهار داشته بود که عربستان مي‌بايست بابت حمايت کاخ سفيد از رياض به اين کشور پول پرداخت کند؛ و يا بيان داشته بود که اگر ما (آمريکا) نبوديم، عربستان هم اين جايي که هست، نبود؛ آن‌ها اصلاً وجود نداشتند. وي همچنين به‌صراحت گفته بود که اسناد به دست آمده در گزارش 28 صفحه‌اي به‌طور جدي و قاطع به نقش رژيم سعودي در اين واقعه تروريستي (11 سپتامبر) اشاره دارد؛ اما با همه اين مواضع تند، رئيس‌جمهور تاجرپيشه ايالات‌متحده، عربستان را به‌عنوان اولين مقصد خارجي خود انتخاب کرد و قرارداد 110 ميليارد دلاري نظامي با اين کشور امضاء کرد. در نوشتار پيش روي به زواياي گوناگون اين قرارداد و تأثير آن بر رقابت‌هاي منطقه‌اي اشاره خواهد شد.
Views: 13
براساس نظريات رئاليستي روابط بين الملل وقتي کشوري اقدام به افزايش و نمايش قدرت خود مي کند، باعث مي شود ساير کشورها احساس ناامني کنند و در نتيجه دست به اقدام متقابل زده و رفتار يکساني را که همان افزايش قدرت است را تکرار مي کنند(9). آمريکا معتقد است استقرار سامانه‌هاي دفاع موشکي باعث کاهش اشاعه تسليحات مي شود ولي در عمل مي‌بينيم نتيجه برعکس مي شود. استقرار سامانه‌هاي دفاع موشکي باعث مي شود: الف: تحريک رقبا و دشمنان اصلي: به طور مشخص چين و روسيه در قبال اين برنامه بي واکنش نخواهند بود. روسيه ملاحظات جدي در مورد استمرار برنامه سيستم دفاعي موشکي در غرب نواحي اورال دارد. ب: تحريک حلقه‌هاي پيراموني دشمنان و رقباي اصلي: به عنوان مثال هند در حال حاضر برنامه‌هاي آزمايشي دفاع موشکي را اجرا ميکند و به راحتي مي توان تصور کرد که پاکستان در مقابل چنين برنامه‌اي بي واکنش نخواهد بود. ج: بازگشت جريان تحريک به نقطه‌ي آغازين: با اقدامات امريکا در استقرار سامانه‌هاي دفاع موشکي، طيف قابل ملاحظه‌اي از کشورها تجهيز و تقويت توان موشکي و افزايش توليدات نظامي را در دستورکار خود قرار مي دهند. د: اشاعه تسليحات، پاسخي به افزايش بي ثباتي: توسعه سيستم‌هاي دفاع موشکي مي تواند به تعميق بي ثباتي در سيستم جهاني بيانجامد و بازيگران آن را به سمت تقويت توان نظامي سوق دهد.استقرار سامانه‌هاي دفاع موشکي در کره جنوبي باعث شد رهبران کره شمالي احساس ناامني کنند و دست به آزمايش‌هاي موشکي بزنند
Views: 16
حمله موشکي سپاه خوشايند آمريکا و متحدانش نيست و بلکه بايد گفت خشمشان را برانگيخته است. آمريکا مدعي و رهبر ائتلاف موسوم به ضد داعش است، لذا به هيچ وجه تمايل ندارد، شکست داعش به دست محور مقاومت رقم بخورد. مخالفت با پيشروي نيروهاي سوري به سمت مرزهاي عراق و يا حملات هوايي و اخيرا سرنگون ساختن يک فروند جنگنده سوخوي ـ 22 ارتش سوريه در استان رقه، حاکي از آن است که آمريکا به هر طريقي سعي مي کند با تغيير معادلات ميداني به نفع دمشق و حاميانش جلوگيري کند. به اين ترتيب حمله موشکي سپاه نه تنها انتقام از داعش بود، بلکه هشداري بود به واشنگتن که از توانايي ها و قابليت هاي محور مقاومت غافل نشود. به همين دليل است که «ناداو پولاک» از کارشناسان انديشکده واشنگتن بعد از حمله موشکي سپاه گفته است: «دولت ترامپ اکنون با يکي از بزرگترين چالش هايش بعد از ورود به کاخ سفيد روبه رو شده است...»
Views: 12
شليک اين موشک ها آنهم دو روز پس از تحريم موسوم به s722 سناي آمريکا که ظرفيت و توانمنديهاي سپاه را نشانه رفته است ، بدون شک اين پيام را براي دولت ترامپ داشت که پاسخ تحريم سپاه روشن است.تنها 12 روز از حادثه تروريستي تهران نگذشته بود که سپاه پاسداران انقلاب اسلامي همانگونه که در همان آغازين روز آن اقدام کور تروريستي اعلام کرده بود که پاسخ خون بي گناهان و حريم شکنان امنيت کشور و مشوقان آنها را خواهد داد، به وعده خود عمل کرد و با شليک 6 فروند موشک از مرزهاي غرب کشور به محل استقرار فرماندهان و نيروهاي داعش در 650 کيلومتر آنطرف‌تر در ديرالزور سوريه همزمان خواب را بر تروريست ها و حاميان منطقه اي و فرامنطقه اي آنها حرام کرد. آنگونه که در همان دقايق اوليه شليک اين شليک ها، رسانه هاي صهيونيستي و غربي پيام اين اقدام را فراتر از هدف قراردادن مواضع داعش تحليل کردند.
Views: 13
"کتاب حاضر متشکل از مقالات و سخنراني‌هايي است که محققان در بررسي‌ اين ابعاد،به پرفسور برينر که خود از پيشگامان پژوهش در موضوع روابط و تماس‌هاي فرهنگي ميان يهوديان و مسلمانان است،تقديم کرده‌اند. استفن ريکس‌60از دانشگاه بريجهم يونگ‌61در مقالهء بعدي‌ اين بخش با عنوان«جامهء آدم در روايات يهودي،مسيحي و اسلامي»لباسي را که‌ بنابر پيدايش(3:21)خداوند به آدم عطا کرده بود موضوع پژوهش خود قرار داده‌ است. در مقالهء بعدي با عنوان«انتقاد از خود در سنت‌هاي يهودي و اسلامي»77 مرحوم حوا لازاروس-يافه‌78از دانشگاه عبري اورشليم با بررسي اين مفهوم بر آن‌ است تا نشان دهد که چرا اين پديدار در اسلام به اندازهء يهوديت يا مسيحيت رواج‌ نيافته است؟منظور او از«انتقاد از خود»به طور کلي نقدهايي است که شخص از جامعه،حکومت،تاريخ،دين،متون مقدس و ايدئولوژي خودي به عمل مي‌آورد. او با مقايسهء پديدهء انتقاد از خود که در نوشته‌هاي متأخر عربي-اسلامي ملاحظه‌ مي‌شود با تاريخ اين پديده در جهان‌هاي يهودي و مسيحي،به اين نتيجه رسيده‌ است که نحوهء روايت قصه‌ها در کتاب مقدس بر خلاف قرآن به گونه‌اي بود که‌ چنين سنتي را در يهوديت و مسيحيت پشتيباني کند. *** با آن که نمي‌توان ادعا کرد همهء مقالات اين کتاب در عالي‌ترين سطح قرار دارند، بايد پذيرفت که هيچ مقالهء ضعيفي در اين اثر وجود ندارد و ترجمهء چنين پژوهش‌ مشترکي که به ويژه بر تعامل‌هاي ديني و فرهنگي ميان اسلام و يهوديت تکيه دارد و راهکارهاي تعامل‌هاي تازه‌تري را جستجو مي‌کند به زبان فارسي کاري بايسته است."
Views: 14
"از طرفي،کساني‌که دولت اسرائيل را بنيانگذاري کردند افرادي کاملا سکولار بودند و اگر هم متدين بودند نمي‌خواستند قوانين تورات را در سياست پياده کنند و از طرف ديگر، ارتدوکس يهودي کاملا مخالف صهيونيست‌ها بود و هنوز هم بسياري از آنها در اسرائيل و بخصوص در اروپا مخالف دولت اسرائيل هستند و معتقدند انسان نبايد در کار خدا دخالت کند. جنگي که امروزه ميان يهوديان در اسرائيل در گرفته است،دو دسته بازيگر دارد:يکي صهيونيست‌هاي سکولاري هستند که مي‌خواهند آزادي خود را از دين حفظ کنند و ديگري همان ارتدوکس قبلي است که امروز وارد دولت شده و مي‌خواهد ارزشهاي ديني را به عنوان قوانين دولتي به اجرا بگذارد. با اينکه اين فکر در جناح‌هاي مختلف يهودي بسيار قوي است، هنوز حاکم نشده است ولي آثار آن‌را مي‌توان در خود اسرائيل در ادبيات،در فيلم‌ها و بخصوص در تاريخ‌نويسي و حتي در افکار ديني يهود ملاحظه کرد."
Views: 14
"با اين تدبير ما بالاترين نيروي جهت‌دهنده به افکار عمومي را در اختيار خود گرفته‌ايم»3 لذا صهيونيست‌ها از همان زمان با ثروت کلاني که در اختيار داشتند،تلاش‌هاي عميق و در عين حال گسترده خود را در جهت تاسيس و يا کنترل مراکز و محافل توليد و تبليغ فکر،به ويژه در اروپا و آمريکا،آغاز کردند و امروزه براساس آمار،ارقام و اعترافات موجود بيش از 60 درصد مديران رسانه‌هاي جمعي پرقدرت آمريکايي را صهيونيست‌ها تشکيل مي‌دهند و يکي از دلايل که يهوديان و گروه‌هاي فشار يهودي،نقش تعيين‌کننده‌اي در سياست خارجي آمريکا بازي مي‌کنند،همين است. هدف و آمال صهيونيست‌ها:هدف صهيونيسم سلطه بين‌المللي است که در راستاي رسيدن به اين هدف از هر وسيله ممکن استفاده مي‌کنند از آنجا که از ابتدا صهيونيست‌ها به اهميت رسانه‌ها در کنترل افکار عمومي پي برده‌اند،از همان ابتدا مهاجرت بر روي عناصر رسانه‌اي کشورهاي اروپايي و به ويژه آمريکا سرمايه‌گذاري کرده و در حال حاضر نيز موفق شده‌اند. نهادهاي رسانه‌اي تحت سلطه صهيونيست‌ها در آمريکا شبکه‌هاي تلويزيوني:از آنجا که تلويزيون به عنوان يکي از رسانه‌هاي ارتباطي جايگاه وسيعي در افکار عمومي داخلي و خارجي دارد،يهوديان صهيونيست به شکل شاياني از اين ابزار در جهت اهداف خود استفاده مي‌کنند و در اين مسير از هيچ عملي از تخريب و توهين به مقدسات مذهبي ملل گرفته تا استحاله آموزشي،فرهنگي و... از زماني که يهوديان صهيونيست از طريق زور و با کمک دولت آمريکا رژيم اسراييل را در سرزمين عرب فلسطين تاسيس کردند و عرب‌ها و اسراييلي‌ها براي کنترل اين سرزمين با هم وارد کشمکش شده‌اند،هاليوود و ديگر رسانه‌هاي جمعي امريکا نقش مهمي در بي‌اعتبار و تيره کردن تصوير اعراب ايفا نموده‌اند."
Views: 14
رژيم اشغالگر صهيونيستي را دولت آب ناميده‌اند.بنيانگذاران اين رژيم از ابتدا به‌ محدود بودن منابع آب اين منطقه واقف بودند.بر اين اساس تلاشهاي ديپلماتيک زيادي از اوايل‌ قرن بيستم براي تأمين منابع آب با کمک قدرتهاي بزرگ و استعماري آن زمان انجام دادند و مرزهاي دولت يهود را از شمار تا رود ليطاني و از شرق تا رود اردن قرار دادند.در واقع آنها نوعي مرز هيدرواستراتژيک براي رژيم صهيونيستي ترسيم کردند.با ايجاد اين رژيم در سرزمين‌ فلسطين در سال‌8491و به دنبال آن مهاجرت بي‌رويه يهوديان به اين منطقه کمبود شديد آب‌ احساس شد.بدين‌سان رژيم صهيونيستي از همان ابتدا نوعي مديريت منسجم را بر منابع آبي خود اعمال کرد و ضمن اشغال بسياري از منابع آبي اعراب،با اتخاذ استراتژي‌ها و سياستهاي هماهنگ‌ توانست به طور موقت بحران کم‌آبي را پشت سر بگذارد،اما اين مسئله همچنان براي اين رژيم‌ به عنوان يک معضل باقي مانده است.
Views: 14
در طول تاريخ قوم يهود همواره نسبت به ديگر اقوام و اديان مدعي برگزيدگي بوده است. به همين دليل، ديانت و قوميت در اين دين بر هم انطباق دارد و يهوديت بايد همواره در انحصار قوم باقي بماند. نبوت در انحصار يهود است و انبياي غير اسرائيلي فاقد سلامت هستند. روز جزا روز انتقام از دشمنان يهود است و بني‌اسرائيل به ميثاق با يهوه مخصوص شده‌اند تا به ارض موعود برسند. حاصل آنکه در تعليم و تربيت يهود، هدف بر ايجاد هويت قومي متمرکز است و تربيت سياسي و اجتماعي بر حفظ خود و کسب قدرت پنهان براي تحقق آرمان برگزيدگي استوار است، و مهم‌تر از همه، چهره مخدوش شخصيت‌هاي الگويي در تعليم و تربيت يهود است که تلاشي نيز براي توجيه و اصلاح آن توسط علما انجام نمي‌شود.
Views: 11
"[2] انگليسيها براي عملي کردن اين تقسيم که در واقع کمک اساسي به يهود در غصب سرزمين فلسطين و تشکيل دولت اسرائيل بود، به تدريج از مناطق يهودي‌نشين عقب‌نشيني کردند و آن مناطق را به يهوديها واگذار کردند و اين در حالي صورت پذيرفت که آنان در مناطق عرب‌نشين باقي ماندند تا مانع اقدامات فلسطينيها شوند و يهوديها بتوانند بيشتر بر اراضي اعراب غالب شوند. [4] بنابراين، اکثر اراضي تحت تصرف صهيونيستها از راه تصرف غير مالکانه و بلکه غاصبانه مي‌باشد؛ چرا که با زور، تهديد و ارعاب آنها را به دست آوردند و آنچه به عنوان فروش زمين خوانده مي‌شود، اگر فرضا هم صحت داشته باشد، در مقابل آن اراضي که با جنگ، تهديد، زور، خشونت و ارعاب به دستشان رسيد، بسيار اندک و ناچيز مي‌باشد و بر اساس نوشته‌اي که عبدالوهاب کيالي در کتاب «تاريخ نوين فلسطين» آورده، اين مقدار (زمينهاي فروخته شده) هم هيچ کدام از طرف فلسطينيان مسلمان مقيم کشورشان نبوده است. هيچ دولتي (چه رسد به جنبش) نمي‌تواند به سرزمين دولتي ديگر به هر وسيلة ممکن تعرض کند و تصرف هيچ سرزميني از طرق تهديد به زور يا کاربرد آن امري قانوني نيست؛[1] در حالي که کشور اسرائيل همة سرزمينش را ـ که ادعاي مالکيت آن را مي‌کند ـ از اين راه نامشروع (طبق موازين حقوق بين الملل) به دست آورده است؛ لذا اگر واقع‌بينانه نگريسته شود، هيچ مشروعيتي براي اسرائيل قابل لحاظ نيست."
Views: 14
"از آنجا که رهبران اصيل اسلامي وعلماي تشيع از ابتدا حاضر به پذيرش اين ظلم بزرگ توسط صهيونيست‌ها عليه مردممسلمان فلسطين نشدند، از همان ابتدا مبغوض صهيونيست‌ها قرار گرفتند و با پيروزيانقلاب اسلامي ايران در سال 1357، دشمن صهيونيزم نيز با تشيع و انقلاب و نظام برآمده ازآن اوج گرفت و هم‌اکنون نيز به شيوه‌هاي مختلف ادامه دارد. با توجه به اين دليل يعني پذيرش ولايت امريکا توسط رژيم حامي وهابيت و صهيونيست‌ها، تازماني که رابطه جمهوري اسلامي ايران با ايالات متحده امريکا تيره باشد، همسويي وهابيت باصهيونيزم عليه انقلاب و نظام جمهوري اسلامي همچنان مورد انتظار است. از جمله دلايل مواضع انحرافي و به سود صهيونيسم برخي دولت‌هاي عربي مانند آل‌سعود، مصر و اردن، اين بود که آنان حزب‌الله‌ لبنان را دستاوردانقلاب اسلامي ايران مي‌دانستند و علي‌رغم جنايات رژيم صهيونيستي در مقابله با ملت مسلمانلبنان و کشتار بي‌امان مردم لبنان، به کارشکني در مقاومت حزب‌الله‌ پرداخته و تلاش کنند تاحزب الله‌ پيروز نشود، اما با وجود اين حمايت‌ها از سوي اين رژيم‌هاي عربي و علماي وهابي،خداوند حزب الله‌ را به صورت معجزه‌آسايي پيروز کرد. مجددا يادآور مي‌شويم که اقدامات نظامي و ضد امنيتي، عليه انقلاب و نظام اسلاميايران و نيز جنبش‌هاي هوادار انقلاب اسلامي و شخصيت‌هاي پيرو آن از سوي دشمن کينه‌توز چون صهيونيست‌ها، مايه تعجب نيست، اما آنچه جاي تعجب دارد ترور بي‌گناهانشيعه و انفجار در عتبات عاليات نظير آنچه در کشور عراق شاهديم و شهادت شيعيان درپاکستان و عراق و نيز در استان سيستان و بلوچستان از سوي وهابي‌هاي افراطي و توسطگروهک‌هايي موسوم به جندالله‌ مانند ماجراي تاسوکي و انفجار در زاهدان است که از سويکساني صورت مي‌گيرد که خود را مسلمان مي‌نامند.
Views: 15
در يک اصل کلي مبتني بر خودياري، دولت­ها در تلاش‌اند تا با افزايش قدرت و بهينه­سازي آن، اهداف و منافع خود را محقق سازند و اگر چنانچه چنين امکاني از سوي يک دولت به تنهايي امکان‌پذير نباشد، دولت­ها تلاش خواهند کرد تا از طريق اتحاد با ساير بازيگراني که داراي منافع مشترکي نيز هستند، قدرت خود را مضاعف کرده، به منافعشان برسند؛ بنابراين، اتحادها به عنوان يکي از منابع شکل­دهنده قدرت در سياست خارجي کشورها همواره حائز اهميت بوده و هست. منافع هم‌سو و تهديدات مشترک از جمله مهم­ترين مؤلفه‌هاي شکل­دهنده به اتحادها محسوب مي‌شوند. اينکه اين منافع هم‌سو يا تهديدات مشترک چگونه درک مي­شوند، تا حدود زيادي متأثر از برداشت و فهم دولت‌هاست و اين برداشت نيز خود متأثر از هويت و فرهنگ کشورهاست؛ بنابراين، از اين منظر هويت و فرهنگ هر دولتي ممکن است به عنوان يکي از مهم­ترين عوامل چرايي شکل­گيري يک اتحاد باشد. اين موضوع در منطقه خاورميانه به دليل ويژگي­هاي متمايز از اهميتي دو چندان برخوردار است. يکي از مهم­ترين اتحادهايي که برجستگي فراواني دارد، اتحاد امريکا و اسرائيل است و به عنوان يکي از مهم­ترين اتحادهايي است که منطقه و تحولات آن را متأثر از خود ساخته است. در کنار تحليل­هايي که تلاش دارند اين اتحاد را صرفا ناشي از نفوذ صهيونيزم در ايالات متحده امريکا و نقش لابي آيپک و ضرورت­هاي ساختاري بررسي کنند، ما در اين مقاله تلاش مي‌کنيم در چهارچوب نظريه سازه‌انگاري اين اتحاد را در راستاي منافع استراتژيکي که خود منبعث از هويت و فرهنگ مشترک هستند تبيين کنيم و درنهايت به طور مختصر و موجز تأثير اين اتحاد را بر جهان اسلام نشان دهيم.
Views: 15
در اين مقاله، نگارنده محترم به بحث پيرامون حقوق بشر از نگاه اسلام و غرب پرداخته‌اند. ابتدا در مبحث نخست به برخي از مزيتهاي نظام حقوق بشر از منظر اسلام اشاره کرده و بهترين تعريف از نظام حقوقي بشر را تعريف فراگير اسلام از آن دانسته و نظام حقوقي ارائه شده از سوي آن را برهان‌پذير برشمردند. سپس به منظور تحقق و تأمين حقوق بشر، با طرح پايه‌هاي ضمانت اجرا و جايگاه ارزشهاي اخلاقي و با استناد به آياتي از قرآن کريم و فراتر از دست‌نوشته‌هاي بشري براي آن (حقوق بشر) ضمانت اجرايي ويژه‌اي قائل شده‌اند و حقوق بشر در اسلام را برگرفته از قرآن کريم و مانند آن از انسجام، تناسب و سازگاري برخوردار دانسته‌اند. در مبحث دوم نيز اعلاميه جهاني حقوق بشر را به عنوان محصول نظام حقوقي غرب مورد بررسي قرار داده و با ذکر دلايلي از کتاب و سنت به علل و عوامل ناکاميها و وضعيت موجود آن و يادآوري نقش صهيونيزم و جريان حق وتو در ناکاميها و نابسامانيهاي حقوق جهاني بشر پرداخته‌اند.
Views: 15
دولت ديني، به ويژه حکومت اسلامي، نظامي عادل و دادگستر است. آموزه‌هاي قرآني و سيرة اجتماعي و سياسي ائمه اطهار( اين ضرورت را به خوبي نشان مي‌دهد. پرسش اساسي اين است که، آيا حکومت اسلامي بايد سياست خارجي عدالت‌خواهانه‌اي داشته باشد؟ اين مقاله با تحليل توصيفي و با هدف واکاوي گفتمان عدالت در سياست خارجي جمهوري اسلامي ايران نگاشته شده است. هرچند گفتمان عدالت همواره بر سياست خارجي ايران حاکم بوده است، اما اين گفتمان در سياست خارجي جمهوري اسلامي ايران فراز و فرود داشته است.حاصل آنکه، گفتمان عدالت بر هفت عنصر گفتماني زير استوار است: عدالت‌خواهي، استقلال‌طلبي، صلح‌طلبي مثبت، حمايت از مسلمانان و مستضعفان، ظلم‌ستيزي، استکبارزدايي، سلطه‌ستيزي و تجديدنظرطلبي. الگوي سياست خارجي ايران در چارچوب گفتمان عدالت، عبارت‌اند از: صدور انقلاب، مقابله و مبارزه با امريکا و صهيونيزم، حمايت از مردم و آرمان فلسطين، مخالفت و مقابله با نظام تک‌قطبي و هژموني و تلاش براي اصلاح و تغيير سازمان‌ها و نهادهاي بين‌المللي.
Views: 8
منصف؛چه در زمان پيامبر صلي الله عيله و اله و چه‌ در دوران کنوني،بوده‌اند که با اسلام‌ و مسلمانان منصفانه عمل مي‌کردند؛ ولي در موارد زيادي اين دو با هم‌ آميخته شده و جدايي‌شان امکان‌پذير نبوده است. حال اين سؤال مطرح است که: چرا قوم يهود با مسلمانان دشمني‌ دارند؟مگر ميان اين دو قوم چه‌ گذشته است که اين‌قدر اسلام مورد غضب يهود است؟و در نهايت،دليل‌ دشمني و ريشهء عداوت يهود با اسلام‌ چيست؟ در اين نوشتار سعي شده است که‌ دلايل برخورد يهود با پيامبر اسلام صلي الله عليه و اله از ديدگاه قرآن مورد تحليل‌ و بررسي قرار گيرد و بيان شود که‌ چگونه اين قوم با وجود آنکه سالهاي‌ متمادي منتظر ظهور پيامبري در حجاز بودند؛ولي بعد از بعثت‌ پيامبر صلي الله عليه و اله به مخالفت و دشمني با ايشان پرداختند و با کارشکنيهاي‌ فراوان،با گسترش اسلام مقابله‌ 2Lکردند،تا جايي که خداوند در قرآن، آنها را هم‌رديف مشرکان،و دشمن‌ترين مردم نسبت به مسلمانان، معرفي مي‌کند؟ دنياي امروز شاهد رفتار خصمانه‌ و به دور از انسانيت يهود نسبت به‌ مسلمانان است؛تا جايي که در هر قسمت از دنيا به مسلمانان ظلمي روا داشته مي‌شود،مي‌توان ردپاي آنها را به وضوح مشاهده کرد. يکي از بارزترين اين جنايات، ظلم و ستم يهوديان صهيونيست‌ نسبت به مسلمانان مظلوم فلسطين‌ است که سالهاست نقل محافل‌ سياسي و خبري است و بنيان‌گذار انقلاب اسلامي ايران امام خميني رحمه الله از 2Lهمان ابتداي پيروزي انقلاب،براي‌ همبستگي مسلمانان عليه صهيونيزم و به فراموشي سپرده نشدن اين امر، جمعه آخر ماه مبارک رمضان هر سال‌ را به عنوان روز قدس مطرح‌ فرمودند. اکنون اقدامات غير ديني و به دور از انسانيت صهيونيستها تحولات منطقه‌ را وارد مرحله‌اي حساس کرده و اين‌ مسئله را از يک بحران منطقه‌اي به‌ بحراني جهاني و بين‌المللي مبدل‌ ساخته است؛اگر چه صهيونيسم از يهود جدا است و برخي از يهوديان‌
Views: 9
"نقش صهيونيزم در تبليغات رسانه‌هايخبري جهان عليه امت اسلام نوشته:راغده عيسران مترجم:علي چراغي در عصر حاضر،تبليغات به عنوان سلاحيمؤثر براي تصرف و نابودي جوامع بشريتوسط ابرقدرتها بکار گرفته مي‌شود،و ايندرحالي است که پيشرفتهاي علمي وتکنولوژي را براي پيشبرد اهداف وسياستهاي خود در ابعاد مختلف از جملهنشر و گسترش تفکرات حاکم بر نظامهاي خوددر ساير کشورها،بکار گرفته‌اند. جنگيکه اين رسانه‌ها بر عليه ايران به راه انداختند،در طول تاريخ تاسيس آنها بي‌نظير است و اينجنگ منحصر به دولت و رهبران ايران نيست،بلکه اعتقادات اسلامي،زندگي اجتماعي،تاريخ و تمدن و کل ارزشهاي اسلامي را دربرگرفت،و هدف از آن فقط محصور کردنانقلاب اسلامي ايران و منع پيوند خوردن آن باملل و کشورهاي اسلامي ديگر نبود،بلکهمتوقف کردن موج گسترش اسلام در جوامعغربي،از ايالات متحده امريکا گرفته تااتحاد جماهير شوروي و کشورهاي اروپايي رادربرمي‌گيرد. اما در مورد زندانيان،تبليغات جهاني فرقيميان زندانيان سياسي و غيرسياسي قايلنشدند،و در اين مورد يکي از نويسندگان گفتهاست:16چگونه تبليغات جهان غرب به دفاع ازجنايتکاراني که به تجارت مواد مخدر اقدامکرده‌اند و بهمين دليل زنداني و يا معدومشده‌اند،مي‌پردازد،در حاليکه دستگاههايمبارزه با مواد مخدر کشورهاي غربي شبانهروز سعي در نابودي و دستگيري شبکه‌هايپخش مواد دارند؟آيا غير از اين است کهبگوييم غربيها علاقمند هستند که مصرف موادمخدر فقط در کشورهاي مستضعف گسترشيابد والا دليل حملات وسايل تبليغي آنها برعليه اقدامات قاطع جمهوري اسلامي ايران دراوايل انقلاب عليه قاچاقچيان مواد مخدرچيست؟ علاوه بر دفاع از قاچاقچيان،هرازگاهيوسايل تبليغي غرب دفاع از بهائيان ايران رادر سرلوحه تبليغات خود قرار مي‌دهند."
Views: 8
"مقدمه ماهيت حکومت اسرائيل چيست؟ جنبش صهيونيستي چه زماني و چگونه به وجود آمد؟ انتفاضه فلسطين يعني چه؟ گروه‌هاي مبارز فلسطيني چه کساني هستند و چه اهدافي دارند؟ آيا در اين درگيري‌هاي داخلي، مداخله ما به نفع يا ضرر هريک جايز است؟ آيا با منافع ملي ما مغايرت ندارد؟ اين مقاله درصدد پاسخ‌گويي به پرسش‌هاي مزبور برآمده است تا در پرتو آن، وظيفه شرعي ما به عنوان دولت جمهوري اسلامي و مردم مسلمان ايران، که بخشي از امت اسلامي‌اند، و وظيفه ملي ما در جهت حفظ منافع ملي کشورمان معلوم شود. در نهايت، اين سؤال پاسخ داده مي‌شود که آيا ما به عنوان يک انسان، در اين کره خاکي، با صرف‌نظر از وظيفه اسلامي يا ملي، در چالش اسرائيل با مردم و نهضت مقاومت فلسطين، چه وظيفه‌اي داريم؟ لازم است پيش از هر چيز، ابتدا به يک نماي کلي از تاريخچه بيت‌المقدس توجه کنيم: تاريخچه بيت‌المقدس قريب پنج هزار سال پيش، گروهي از «يبوسي»ها همراه قبايل ديگر کنعاني از جزيرة‌العرب به سرزمين فلسطين کوچ کرده و به رهبري مليک صادق در گوشه‌اي از آن سرزمين، شهري به نام «يبوس» بنا نهادند. واقعيت آن است که مردم مظلوم و مبارز فلسطين از ما نيز دفاع مي‌کنند و ما کم‌ترين وظيفه خود، يعني تدارکات و پشتيباني را انجام مي‌دهيم؛ همان‌گونه که رهبر فرزانه انقلاب در ديدار با فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامي فرمودند: «اگر صهيونيست‌هاي افزون‌طلب گرفتار انتفاضه نبودند، بدون ترديد براي سيطره بر مصر و سوريه و لبنان و ديگر کشورهاي خاورميانه وارد عمل مي‌شدند."
Views: 6
"آيا براي يهودياني که تا اين موقع از فشارهاي زيادي رنج ميبردند،دست‌يابي به‌ حقوقي که بين آنان و ديگر هموطنان اروپائي فرقي قائل نباشد،ايده‌آل و مطلوب نبود؟ آن‌ها چه چيزي بيشتر از اين ميتوانستند بدست آورند که تأکيد بر بيگانه تلقي شدن‌ خود را از سوي مسيحيان،بر«همشهري»ترجيح ميدادند؟ در اينجا نکته اساسي و ظريفي وجود دارد و آن اينکه تسليم شدن يهوديان به آنچه که‌ انقلاب کبير فرانسه به ارمغان آورده بود،مساوي با فراموشي«وعده»اي بود که آن‌ها برپايه‌ آن انتظار بازگشت به موطن باستاني يعني فلسطين را بوسيله ناجي موعود مي‌کشيدند. -الکساندر دوم در سال 1888 بوسيله انقلابيون که به تضادف يهودي درآمده‌ بودند،کشته شده بود-نيز دولت تزاري،تعمدا مکتب ضد سامي را بعنوان سلاح سياسي، عليه عقايد آزادي خواهي بکار انداخت و با موفقيت زياد از آن استفاده کرد. هيجان ناشي از فکر ظهور ناجي موعود در يهوديان،احساسات‌ برانگيخته شده بوسيله تورات،و بعضي سنني که نفوذ خود راحتي در يهودياني که از همگامي‌ با مذهب يهود دست کشيده بودند،حفظ کرده بود،موجبات بسيج مؤثر عقايد يهوديان را به‌ سوي اين هدف فراهم کرد... وراي همه اين‌ها فلسطين جزو امپراطوري عثماني بود و امپراطوري عثماني در آن‌ موقع در برابر اروپا پيش از هر زمان ديگر به لرزش درآمده بود و اين امکان را به يهوديان ميداد که با متحد شدن با بريتانيا زمينه تحقق ادعاي خود را بارورتر ميکردند."
Views: 6
ايده صهيونيزم محصول قرن نوزدهم و ناشي از نوعي برداشت سياسي از مذهب يهود بوده که به تدريج و با حمايت هاي دول غربي در قرن بيستم توانست با ايجاد يک گفتمان مشترک، افکار عمومي يهوديان را معطوف به سرزمين فلسطين نمايد و با تشکيل دولت يهودي، ضمن دادن نويد آرامش به يهوديان مهاجر در سرزمين تعيين شده، ايده فراسرزميني نيل تا فرات را نيز مطرح نمود. اما اين اجتماع چندپاره پس از گردهم آمدن با چالش هاي مختلفي در حوزه هاي سياسي، اجتماعي، جمعيتي، استراتژيک و بالاخره فکري، هويتي و گفتماني مواجه مي باشد به نحوي که تغييرات وسيعي در حوزه انديشه حاکم بر تشکيل دولت يهودي خود را نمايان نموده است. تغييراتي در سطوح دانشگاهي و آکادميک دروني اسرائيل که با بازنگري در صورت بندي هاي گفتمان صهيونيزم، آسيب شناسي و سنجش ميزان تحقق وعده ها و اهداف، چالش نوين فکري را پيش روي جامعه و هيئت حاکمه اين رژيم قرار داده است. اين روند تشابهات بسياري با جريان پسامدرنيسم در برابر مدرنيته در غرب دارد. عبور از اين بن بست فکري و عملي از طريق گفتمان هاي جايگزين و راهکارهاي نويني که با توجه به واقعيات دروني و بيروني اسرائيل در منطقه خاورميانه در حال طرح شدن است، گمانه هايي را پيرامون اقبال عمومي به پيشنهاد فکري نوين، داراي تطابق بيشتر با واقعيات و احتمال سقف گونگي و جايگيري آن، رهنمون خواهد ساخت.
Back   1  -  2  -  3  -  4  -  5  -  6  -  7  -  8  -  9  -  10   Next